Minden egykori diákot várnak a találkozóra a Bolyaiban. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
A nagyvilágba szakadt valamikori bolyais diákokat várják haza augusztus végén, amikor megszervezik a 7. Bolyais Világtalálkozót. Utoljára öt évvel ezelőtt hívták haza a Református Kollégium és a Bolyai Farkas Gimnázium végzettjeit, idén az iskola fennállásának 460. évfordulója adja az apropót.
2017. április 12., 17:352017. április 12., 17:35
2017. április 13., 10:112017. április 13., 10:11
Minden kontinensen élnek olyanok, akik a marosvásárhelyi neves iskola padjait koptatták évekig. A Református Kollégium – Bolyai Farkas Gimnázium baráti köre ötévente szervezi meg az öregdiákok világtalálkozóját, amely alkalmat teremt a találkozásra, eszmecserére, s a közös szórakozásra is. Az Öregdiákok Baráti Körének elnökétől, Kirsch Attilától megtudtuk, hogy
– mondta Kirsch Attila, aki egészen idős és egészen friss öregdiákokkal, valamint mostani bolyaisokkal együtt szervezi az augusztusi eseményt. A tervek szerint a program úgy alakul, hogy augusztus 25-én bolyais világtalálkozó lesz, augusztus 26-án marosvásárhelyiek világtalálkozója, amely egy bővebb kör, a volt kollégisták és volt bolyaisok is részesei, majd augusztus 27-én egy közös megemlékezés jellegű program lesz, amelyen a reformáció 500. évfordulójára, valamint a Református Kollégium nagyjaira is emlékeznek.
A Bolyai Farkas Gimnázium aligazgatójától, Hajdú Zoltántól megtudtuk, a világtalálkozóra címerrel készül az iskola. Felkérték ugyanis Szekeres István Attila heraldikust, hogy készítse el a Bolyai címerét.
– fogalmazott Hajdú Zoltán. Hozzátette: a régi címert a heraldikusok nem igazán tudták értelmezni, és sok hibájára is rámutattak, ezért van szükség egy újra, ugyanis „egy komoly intézménynek van címere is” – tette hozzá.
Világtalálkozó a neten
A világtalálkozó legfrissebb híreit az Öregdiákok Baráti Körének új honlapján lehet követni, ugyanitt a távolbaszakadt volt végzettek jelentkezhetnek is az augusztus végi eseményre.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
szóljon hozzá!