Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A lakóhely szerint nyilvántartott romániai lakosság száma 2023. január elsején 21,92 millió fő volt, 0,4 százalékkal kevesebb az egy évvel korábban jegyzettnél – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
2023. április 28., 11:222023. április 28., 11:22
Hivatalos lakóhely szerint a városon élők száma egy év alatt 0,7 százalékkal, 12 millióra csökkent; a vidéken élők száma mindösssze 0,04 százalékkal esett vissza, 9,617 millióra.
Idén január elsején több nő (11,224 millió) élt a hivatalos lakóhely szerint Romániában, mint férfi (10,697). Az egy év alatti népességcsökkenés mindkét nem esetében 0,4 százalékos volt.
a 65 éves és ennél idősebb lakosság aránya a teljes népességben 0,4 százalékkal nőtt, a 0–14 év közötti gyerekek aránya pedig 0,2 százalékkal csökkent 2022-ben. A demográfiai öregedési index a 2022. január elsejei 118,8-ról 2023. január elsejére 122,6-ra nőtt, tehát ennyi idős személy jutott 100 gyerekre.
A medián életkor 42,8 év volt, 0,4 évvel magasabb, mint 2022 első napján – írja az Agerpres hírügynökség az Országos Statisztikai Intézet adataira hivatkozva.
Idén január elsején a teljes népességen belül az 50–54 éves korcsoport volt a legszámosabb (8,5 százalék). A férfiak körében ennek a korcsoportnak az aránya 8,8 százalék, a nők körében pedig 8,3 százalék volt. A 0–4 éves korosztály aránya 4,6 százalék volt, alacsonyabb, mint az 5–9 éveseké (4,8 százalék) és a 10–14 éveseké (5,1 százalék).
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!