Fotó: Farkas Antal
Visszakerült jogos tulajdonosához az a székelyudvarhelyi ingatlan, melyet több évvel ezelőtt próbáltak elcsalni tőle. Az évekkel ezelőtti figyelmetlenségért, megelőlegezett bizalomért jócskán megfizetett a tulajdonos és családja – többéves igazságszolgáltatási kálvárián kellett keresztülmenniük, míg végül érvénytelenné nyilvánították a Márton József volt székelyudvarhelyi közjegyző által hitelesített okiratot. Ezzel ugyanakkor az is megdőlt, hogy kikezdhetetlenek a közjegyzői okiratok.
2014. május 16., 13:392014. május 16., 13:39
Idős székelyudvarhelyi hölgyet szemeltek ki 2010-ben a csalók. A hölgy ötezer euró készpénzelőleget vett át egy ingatlan eladása során, mellyel kapcsolatban adásvételi szerződést írt alá. Eltekintve attól, hogy a megegyezett ár 68 ezer euró volt, amit végül nem kapott meg az eladó, a Városháza téri lakás az új tulajdonos nevére került. Az áldozat családja megosztotta portálunkkal a bűncselekmény részleteit, de tekintettel az áldozat korára – a hölgy elmúlt már 90 éves – és a nyilvánosságra, arra kértek, hogy nevüket ne tegyük közzé.
Felkészült csalók
Mint általában a csalásokon, itt is észrevehetők voltak a gondos tervezés jelei, s a végrehajtás is rutinos, begyakorolt bűnözőkre vallott. „Utólag visszagondolva a tény, hogy azonnal elfogadták az árat, amiért nagynéném hajlandó volt megválni lakásától, figyelmeztető jel kellett volna legyen, de annyira hihető történettel jöttek, hogy nem volt okunk kételkedni. Az »ingatlanügynök« egy nyugati fogorvosnak keresett ingatlant magánrendelőnek. Amikor a »doktor úr« megjelent külföldi jelzésű luxusautójával, és választékosan beszélve térképezte fel a lakást, céljait szaknyelven ecsetelve, mindenkit meggyőzött jó szándékáról” – idézte fel a történteket a családtag, hozzátéve, hogy az ötezer euró készpénzelőleg végleg eloszlatta a kételyeket, és úgymond „megvetette az ágyat” a csalás végrehajtásához.
A család jelenlétében töltötték ki az adásvételi szerződést és azt az utalócédulát, amellyel a maradék 63 ezer eurót utalnák át az eladó bankszámlájára. Végül a családdal együtt mentek a bankba, ahol valóban utaltak pénzt, csakhogy az összeg sohasem érkezett meg. Olyan meggyőzően tudtak viselkedni, hogy az adásvételi szerződést közjegyzőnél aláírta az áldozat. Úgy vélte, hogy helyén lesz a pénz, amikor legközelebb ellenőrzi. A csalókat az adásvételi szerződés aláírása után látták utoljára, amikor „ebédelni” indultak. 2011 februárjában kilakoltatási kérést nyújtottak be az idős hölgy ellen a székelyudvarhelyi bíróságra, követelve az ingatlant a hitelesített okiratok alapján.
Bűnügyi felelősségre vonás
Időközben a csíkszeredai törvényszéken több személy ellen is büntetőeljárást indítottak csalási ügyekben, melyek egyike éppen az idős székelyudvarhelyi hölgy ingatlanjának elcsalása volt. A csalókat alapfokon börtönbüntetésre ítélték, és megsemmisítették az adásvételi szerződést, utasítva az áldozatot, hogy az előlegnek kapott ötezer eurót szolgáltassa vissza. A csalók a marosvásárhelyi táblabíróságnál fellebbeztek, ahol idén áprilisban részlegesen eltörölték az ellenük hozott törvényszéki ítéletet. Bűncselekményeik besorolását az új büntető törvénykönyv alapján változtatták meg, és felfüggesztették börtönbüntetésüket. Az alapfokon hozott ítélet többi részén azonban nem változtattak, a megsemmisített dokumentumok továbbra is érvénytelenek maradtak.
A család szerint nem minden esetben sikerült „visszaszerezni” a károsultaknak az elcsalt javakat. „Volt olyan károsult, akinek nem volt ereje végigmenni a jogi háborún, inkább veszni hagyta ingatlanját” – mondta el a tapasztalatok alapján az unokaöcs, hozzátéve, volt olyan eset is, hogy elhunyt az áldozat, mielőtt véget ért volna az igazságszolgáltatási folyamat.
Az eredmény
A csalók által kért kilakoltatási parancs tárgyalását újra napirendre tűzték a múlt héten a székelyudvarhelyi bíróságon, de vissza is utasították. A portálunknak nyilatkozott családtag szerint azonban nem lehet azt mondani, hogy nyertek: egy hosszú, testileg és lelkileg kimerítő folyamat után, ami mellesleg nem kevés pénzbe is került, végre megtarthatják azt, ami amúgy is az övék lenne.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.
Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.
szóljon hozzá!