Fotó: Farkas Antal
Visszakerült jogos tulajdonosához az a székelyudvarhelyi ingatlan, melyet több évvel ezelőtt próbáltak elcsalni tőle. Az évekkel ezelőtti figyelmetlenségért, megelőlegezett bizalomért jócskán megfizetett a tulajdonos és családja – többéves igazságszolgáltatási kálvárián kellett keresztülmenniük, míg végül érvénytelenné nyilvánították a Márton József volt székelyudvarhelyi közjegyző által hitelesített okiratot. Ezzel ugyanakkor az is megdőlt, hogy kikezdhetetlenek a közjegyzői okiratok.
2014. május 16., 13:392014. május 16., 13:39
Idős székelyudvarhelyi hölgyet szemeltek ki 2010-ben a csalók. A hölgy ötezer euró készpénzelőleget vett át egy ingatlan eladása során, mellyel kapcsolatban adásvételi szerződést írt alá. Eltekintve attól, hogy a megegyezett ár 68 ezer euró volt, amit végül nem kapott meg az eladó, a Városháza téri lakás az új tulajdonos nevére került. Az áldozat családja megosztotta portálunkkal a bűncselekmény részleteit, de tekintettel az áldozat korára – a hölgy elmúlt már 90 éves – és a nyilvánosságra, arra kértek, hogy nevüket ne tegyük közzé.
Felkészült csalók
Mint általában a csalásokon, itt is észrevehetők voltak a gondos tervezés jelei, s a végrehajtás is rutinos, begyakorolt bűnözőkre vallott. „Utólag visszagondolva a tény, hogy azonnal elfogadták az árat, amiért nagynéném hajlandó volt megválni lakásától, figyelmeztető jel kellett volna legyen, de annyira hihető történettel jöttek, hogy nem volt okunk kételkedni. Az »ingatlanügynök« egy nyugati fogorvosnak keresett ingatlant magánrendelőnek. Amikor a »doktor úr« megjelent külföldi jelzésű luxusautójával, és választékosan beszélve térképezte fel a lakást, céljait szaknyelven ecsetelve, mindenkit meggyőzött jó szándékáról” – idézte fel a történteket a családtag, hozzátéve, hogy az ötezer euró készpénzelőleg végleg eloszlatta a kételyeket, és úgymond „megvetette az ágyat” a csalás végrehajtásához.
A család jelenlétében töltötték ki az adásvételi szerződést és azt az utalócédulát, amellyel a maradék 63 ezer eurót utalnák át az eladó bankszámlájára. Végül a családdal együtt mentek a bankba, ahol valóban utaltak pénzt, csakhogy az összeg sohasem érkezett meg. Olyan meggyőzően tudtak viselkedni, hogy az adásvételi szerződést közjegyzőnél aláírta az áldozat. Úgy vélte, hogy helyén lesz a pénz, amikor legközelebb ellenőrzi. A csalókat az adásvételi szerződés aláírása után látták utoljára, amikor „ebédelni” indultak. 2011 februárjában kilakoltatási kérést nyújtottak be az idős hölgy ellen a székelyudvarhelyi bíróságra, követelve az ingatlant a hitelesített okiratok alapján.
Bűnügyi felelősségre vonás
Időközben a csíkszeredai törvényszéken több személy ellen is büntetőeljárást indítottak csalási ügyekben, melyek egyike éppen az idős székelyudvarhelyi hölgy ingatlanjának elcsalása volt. A csalókat alapfokon börtönbüntetésre ítélték, és megsemmisítették az adásvételi szerződést, utasítva az áldozatot, hogy az előlegnek kapott ötezer eurót szolgáltassa vissza. A csalók a marosvásárhelyi táblabíróságnál fellebbeztek, ahol idén áprilisban részlegesen eltörölték az ellenük hozott törvényszéki ítéletet. Bűncselekményeik besorolását az új büntető törvénykönyv alapján változtatták meg, és felfüggesztették börtönbüntetésüket. Az alapfokon hozott ítélet többi részén azonban nem változtattak, a megsemmisített dokumentumok továbbra is érvénytelenek maradtak.
A család szerint nem minden esetben sikerült „visszaszerezni” a károsultaknak az elcsalt javakat. „Volt olyan károsult, akinek nem volt ereje végigmenni a jogi háborún, inkább veszni hagyta ingatlanját” – mondta el a tapasztalatok alapján az unokaöcs, hozzátéve, volt olyan eset is, hogy elhunyt az áldozat, mielőtt véget ért volna az igazságszolgáltatási folyamat.
Az eredmény
A csalók által kért kilakoltatási parancs tárgyalását újra napirendre tűzték a múlt héten a székelyudvarhelyi bíróságon, de vissza is utasították. A portálunknak nyilatkozott családtag szerint azonban nem lehet azt mondani, hogy nyertek: egy hosszú, testileg és lelkileg kimerítő folyamat után, ami mellesleg nem kevés pénzbe is került, végre megtarthatják azt, ami amúgy is az övék lenne.
Százhúsz méterrel a föld alatt, a parajdi sóbányában működött Románia egyedülálló kalandparkja. A park egyik tulajdonosa próbálta menteni a menthetőt, de mára már víz alá került az egykori élménypark is.
Nincs mit szépíteni a dolgokat, ki kell mondani: könnyedén megmenthető lett volna a parajdi sóbánya az eredeti formájában, ha az állam pénzt biztosít rá – jelezte lapunknak a neve mellőzését kérő geológus szakember.
Meg fog oldódni a parajdi sóbánya helyzete, a kormány jóváhagyja a munkálatok finanszírozásáról szóló határozatot – jelentette ki csütörtökön a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) vezetője.
Egyik hitel a másik után: a korábban 5,6 millió lejes hitel felvétele, illetve a már bejelentett 20 millió lejes hitelvonal létesítése mellett újabb kölcsönhöz folyamodna a Székelyudvarhely.
Versenyt futunk az idővel – ismételte el többször is a sóbánya igazgatója, miközben arról beszélt, hogyan próbálják megmenteni a Telegdy-bányát. Alatta addigra már feltelt a bánya mind a hét szintje, és később a munkálatok helyszínét is elérte víz.
Már nem lehet menteni az utolsó részt sem, veszélybe került a föld alatti sókészlet is – ismerte el csütörtöki közleményében az Országos Sóipari Társaság (Salrom).
Mintegy hetvenen gyűltek össze a parajdi sóbányához tartozó irodáknál csütörtökön kora délután, a feldühödött emberek magyarázatot és lemondásokat követelnek. Az igazgató le is mondott.
Elöntötte a víz a sóbánya Telegdy-részét is, az utolsó területet, amelynek a megmentésében még bíztak Parajdon. Átszakadhatott a napokban felépített gát a nagy nyomás alatt.
Noha csökkent valamelyest a vízhozama a Korond-patakának, kedden és szerdán is jelentős mennyiségű víz folyt be a bányába. Egy nap különbséggel mutatjuk a változást képpáron.
Csökkent a Korond-patakának vízhozama, van remény a parajdi sóbánya megmentésére – jelentette ki Bíró Barna Botond Hargita megyei tanácselnök csütörtökön. A beomlott szakasz környéke továbbra is életveszélyes, de szakértők szerint a bánya helyreállítható.
szóljon hozzá!