Fotó: Olvasói felvétel
Mintegy hetvenen gyűltek össze a parajdi sóbányához tartozó irodáknál csütörtökön kora délután, a feldühödött emberek magyarázatot és lemondásokat követelnek. Az igazgató le is mondott.
2025. május 29., 13:092025. május 29., 13:09
2025. május 29., 15:582025. május 29., 15:58
A tüntetők azt követelik, hogy az igazgató jöjjön ki az irodából és azonnal szolgáljon magyarázattal.
felkiáltásokat skandál a tömeg.
A helyszínt a Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság és a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai biztosítják. A tüntetés azt követően alakult ki, hogy a sóbányát teljesen elárasztotta a Korond-patak.
Nem tudjátok elhinni, hogy nekünk is mennyire fáj – kezdte beszédét Sebestyén József, a parajdi sóbánya igazgatója. Erre azonban nem volt kíváncsi a tömeg, inkább
„Egy ilyen patakot hogyan nem sikerült úgy elvezetni az elmúlt hetekben – míg nem volt áradás –, hogy ne legyen gond. Miért nem lehetett figyelembe venni a civilek segítségét? 1995 óta miért nem lehetett megoldani? Mi lesz a következő lépés?” – sorjáztak a kérdések. A helyi vezetőség
„Ön személy szerint legalább egy minimális felelősséget érez?” – kérdezték, amire igennel válaszolt a megszólított.
– jelentette be, amit a tömeg megtapsolt, akárcsak a munkásokat, akik hősiesen dolgoztak.
Azt is kérték a helyi vezetéstől, hogy hozzák nyilvánosságra a kérést, amivel az Országos Sóipari Társasághoz (Salrom) fordultak segítség ügyében. A spontán tüntetés – némi személyeskedés után – ezzel véget is ért.
A tüntetés után a helybéliek a helyszínen tartózkodó kollégánknak elmondták, a szerencsétlenség kapcsán több rosszindulatú megjegyzést is kaptak már azok, akik vendéglátással foglalkoztak Parajdon. Megkapták, hogy „megérdemelték, ami történt”, azonban úgy vélik, a fennálló probléma a turizmus szempontjából akár száz kilométeres körzetet is érint, nem csak a település jövőjét befolyásolja a katasztrófa.
Jól tudják, ugyan hangot adtak a felháborodásuknak, illetve a sóbánya igazgatója bejelentette a lemondását, mindez nem hoz változást. „Itt több száz ember marad munka nélkül. Nem tudjuk, hogy a panziót üzemeltetők közül hányan vettek fel banki kölcsönt, és kik azok, akik számítottak erre a szezonra” – részletezték.
Arról is beszélgettek az egybegyűltek, hogy több civil is tudott arról az elmúlt években, hogy probléma van a bányánál. „Nem most derült ki. Nem egy hónapja, nem három éve, és azóta ebben mindenki részt vesz.”
„Sok a hazugság” – mondta egy másik helyi.
„Miért van az, hogy egyes helyeken tenger alatt tudnak csinálni átjárókat, nagy cégek hegyeket tudnak megmozgatni, itt pedig nem tudunk egy patakot elmozdítani?” – tette fel zárásként a kérdést egy parajdi lakos.
Elöntötte a víz a sóbánya Telegdy-részét is, az utolsó területet, amelynek a megmentésében még bíztak Parajdon. Átszakadhatott a napokban felépített gát a nagy nyomás alatt.
Éjszaka feltelt vízzel a parajdi sóbánya turisztikai része – a vízszint már az éttermet veszélyezteti. A mentőcsapatok a Telegdy-rész megóvásán dolgoznak.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
2 hozzászólás