Az utolsó elvesztett csata – így próbálták megmenteni a Telegdy-bányarészt

Csütörtökön kora délután az utolsó bányászok is elhagyták a parajdi sóbányát, amelyet teljesen feltöltött a felszínről egy víznyelőn át a mélybe zúduló Korond-patak vize. •  Fotó: Csató Andrea

Csütörtökön kora délután az utolsó bányászok is elhagyták a parajdi sóbányát, amelyet teljesen feltöltött a felszínről egy víznyelőn át a mélybe zúduló Korond-patak vize.

Fotó: Csató Andrea

Versenyt futunk az idővel – ismételte el többször is a sóbánya igazgatója, miközben arról beszélt, hogyan próbálják megmenteni a Telegdy-bányát. Alatta addigra már feltelt a bánya mind a hét szintje, és később a munkálatok helyszínét is elérte víz.

Széchely István

2025. május 29., 16:032025. május 29., 16:03

2025. május 29., 16:052025. május 29., 16:05

Csütörtök reggelre elérte a parajdi sóbánya turisztikai részlegét a víz, ami napok óta óriási erővel hatol a mélybe, rohamos sebességgel sorra feltöltve a bánya alsóbb szintjeinek hatalmas sókamráit.

Az egyetlen bányarész, ami még megmenthető volt az áradástól, a bánya fő szállítótárójából, azaz a mélybe vezető fő alagútból egy leágazáson át megközelíthető Telegdy-bánya. Ennek az elszigetelésén dolgoztak a bányászok.

Két vízzáró gát megépítésére volt szükség, az egyik a főbejárat, a másik a Telegdy-bányarész alatt,

egy szellőztető tárna irányából zárta volna el ezt a csarnokrendszert a megállíthatatlanul közelgő víz elől.

„Versenyt futunk az idővel, ennyit tudok mondani. Az egyik megvan majdnem teljes egészében, 98 százalékban elkészült, és a másiknak megvan a tömítése. Csináltunk egy ilyen 30 méteres agyaggátat előtte, és most kezdődik annak a betonozása.

Idézet
Körülbelül 100-150 köbméter beton kell bemenjen oda, minél hamarabb”

– fogalmazott Sebestyén József, a parajdi sóbánya (napközben lemondott) igazgatója, korábbi főmérnöke csütörtök délelőtt, arról is beszámolva, hogy a bányának már mind a hét szintje fel van telve vízzel.

•  Fotó: Csató Andrea Galéria

Fotó: Csató Andrea

Arra a kérdésünkre, hogy mennyire veszélyes ez a munkálat, a sóbánya igazgatója azt válaszolta: olyan értelemben nem veszélyes, hogy amint megjelenik egy apró vízszivárgás, mindenki azonnal elhagyja a bányát.

Idézet
Remélem, nem kerül rá sor, de ha megjelenik az első pici szivárgás, megyünk ki” –

fogalmazott nem sokkal azelőtt, hogy bekövetkezett a bányakatasztrófa utolsó felvonása.

Kevéssel dél után szertefoszlottak a remények: a bányát elárasztó víz elérte és elöntötte a Telegdy-bányarészt is. Telefonon elértük ugyan Sebestyén Józsefet, de már nem nyilatkozott. „Itt vagyok a bányászokkal, most, ebben a pillanatban nem tudok beszélni” – mondta sajnálattal a hangjában.

Idézet
A hír igaz, sajnos. Tegnap, az éjszaka folyamán és ma reggel is dolgoztak, hordták a betont, tehát igyekeztek, de meghiúsult ez a munkálat”

– közölte lesújtva Nyágrus László, Parajd polgármestere a Telegdy-bányarész megmentési kísérletéről, miután percekkel korábban megerősítette számára a bánya igazgatója, hogy már nem menthető meg a Telegdy-bánya. A település vezetője szerint a bányászok akkor már a gépeket próbálták kihozni, és kijönni, kimenekülni a bányából. „A legfontosabb az, hogy emberi áldozat ne legyen” – hangsúlyozta.

•  Fotó: Csató Andrea Galéria

Fotó: Csató Andrea

Ő nem szakember, de szerinte a már megépített egyik gát, amellyel a Telegdy-bányarészt próbálták elzárni a víz elől, nem bírta a nyomást és átszakadt – válaszolta a település vezetője arra a kérdésünkre, hogy a várnál gyorsabban telt fel a bánya vagy egyszerűen nem volt elég idő elvégezni a gátépítési munkálatokat. A bánya hamarosan telítődik és a víz egy szintbe kerül a Korond-patakkal – fűzte hozzá.

Nyugtatni a lakosságot

Nem fog kiönteni a víz a bánya bejáratán, és omlástól sem kell tartani. Ezt főként a lakosság megnyugtatása érdekében hangsúlyozta a polgármester, ugyanis a községben többen ez miatt aggódtak. „Szakemberekkel értekeztem, nincsenek veszélyben a házak, a lakók. Ezt az illetékesektől kértem, kérdeztem, és remélem, hogy így is van.” A lakók attól féltek, hogy a meglévő víznyelő mellett mások is keletkeznek és beomolhat a bánya.

A legfajsúlyosabb kérdés, ami most a települést – amelynek lakossága mintegy 80 százalékban közvetlenül vagy közvetve a turizmusból él – foglalkoztatja, az, hogy miután a katasztrófát okozó közvetlen veszély elmúlt,

megmenthető lesz-e bánya, lehet-e valamit kezdeni valaha a hatalmas föld alatti komplexummal.

Ez a majdani szakvéleményezéstől függ elsősorban, amely meghatározza majd a teendőket és a szükséges lépéseket, „szembe kell nézni a valósággal, és megnézni, mit lehet belőle kihozni. Egyes szakemberek szerint van erre lehetőség, én is csak utánuk tudok nyilatkozni, de meg kell várni ezt a pillanatot” – válaszolta kérdésünkre Nyágrus László.

Hasonlóan válaszolt korábban Sebestyén József is: „a szakemberek döntik majd el, hogy ki kell-e szivattyúzni a vizet, mennyire oldotta fel a statikai részt”.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A bánya szerkezete

Mélységét tekintve a Telegdy-bányarész a csütörtökre víz alá került turisztikai részleg fölött található, ezért volt nagyon sürgető a gátak megépítése.

Az új bányaként ismert rész nem hatalmas, akár száz méternél is hosszabb csarnokokból állt, ott oszlopos rendszerben bányászták ki a sót.

A bánya azon részének szerkezete, amelyek a felső, 120 méter mélyen található szintje a korábbi látogatói részleg volt, egy tömbházéra hasonlít: egymás fölött helyezkednek el a hatalmas méretű sókamrák, és a szinteket 20 méter vastag sófal választja el egymástól.

Az eddigi turisztikai részleg alatt még hat másik található, a legalsó majdnem 400 méteres mélységben. Ez a komplexumot körülvevő óriási sótest 2,7 kilométer mélyre nyúlik, kissé ellipszis alakú hengert formáz.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 16., szerda

Nyáresti filmekkel és beszélgetésekkel várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen

Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.

Nyáresti filmekkel és beszélgetésekkel várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen
2025. július 16., szerda

Újabb betonozásra van szükség, még két hetet csúszik a Korond-patak elterelése

A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.

Újabb betonozásra van szükség, még két hetet csúszik a Korond-patak elterelése
2025. július 15., kedd

Áramszünet várható Székelyudvarhelyen és Kápolnásfaluban

Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.

Áramszünet várható Székelyudvarhelyen és Kápolnásfaluban
2025. július 14., hétfő

A jövő könyvelője nem csak számol, hanem szakmai irányt is mutat

A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.

A jövő könyvelője nem csak számol, hanem szakmai irányt is mutat
2025. július 14., hétfő

Már a héten csövekbe terelhetik a Korond-patak vizét

Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.

Már a héten csövekbe terelhetik a Korond-patak vizét
2025. július 13., vasárnap

Közösségi pavilon épült Abásfalván – értékmentés és összefogás nyomán

Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.

Közösségi pavilon épült Abásfalván – értékmentés és összefogás nyomán
2025. július 13., vasárnap

Zavarosabb, de gyógyhatású a parajdi strand vize, és növekszik a látogatók száma

A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.

Zavarosabb, de gyógyhatású a parajdi strand vize, és növekszik a látogatók száma
2025. július 11., péntek

Megcsúszott a sörszállítmány, több láda sör szóródott szét a főúton – frissítve

Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.

Megcsúszott a sörszállítmány, több láda sör szóródott szét a főúton – frissítve
2025. július 11., péntek

Újraindultak a munkálatok, növekedett a vízszint a sóbányában

Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.

Újraindultak a munkálatok, növekedett a vízszint a sóbányában
2025. július 10., csütörtök

Népi építészeti tábort szerveznek Tordátfalván

Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.

Népi építészeti tábort szerveznek Tordátfalván