Nem lehet bányavédelmi munkálatokat végezni ilyen körülmények között
Fotó: Haáz Vince
Közleményben reagált az Országos Sóipari Társaság (Salrom) a parajdi sóbánya beázásával kapcsolatos keddi, rendkívül rossz fordulatra. Ők sem tudják felbecsülni a kár mértékét, ami „a parajdiak mindennapi életét is súlyosan befolyásolja”.
2025. május 28., 07:212025. május 28., 07:21
A szakemberek sem tudják felvenni a harcot a Korond-patakkal, amelynek vízhozama kedden elérte a 60 köbmétert másodpercenként, százszorosát a megszokottnak, és a víz folyamatosan ömlik be a sóbányába.
Gyászos kép fogadja a Parajdra érkezőket, az egész település hangulatára rányomta bélyegét a bányabezárás.
Az Országos Sóipari Társaság (Salrom) kedden kiadott közleményében emlékeztet, hogy az elmúlt napokban, hetekben sürgősségi munkálatokba kezdett, hogy elkerülje az újabb beázásokat, illetve az úgynevezett szuffóziót. Többek között betonoztak és szigeteltek a patakmeder kritikusabb pontjain, új elkerülő csatorna építésébe fogtak, valamint két gátat is emeltek a vízhozam szabályozására – emelték ki a közleményben.
A jelenlegi helyzetben „a bányaterület megközelíthetetlen, így az ott dolgozó személyek és munkagépek szünetelnek. Amíg a vízhozam nem csökken, a munkálatok sem folytatódhatnak.” Szakértők folyamatosan figyelik a helyzet alakulását, és már megrendeltek egy geofizikai szakvéleményt is, amelynek eredményeit május 28-ára, szerdára várják.
A kár mértékét egyelőre még a Salromnál sem tudják felbecsülni pontosan, de mint írják, „az anyagi veszteségek mellett a parajdi közösség mindennapi életét is súlyosan befolyásolja az árvíz”. A vállalat együttérzését fejezi ki a helyiekkel, és ígéri, minden tőlük telhetőt megtesznek a sóbányáért.
Többek között drónfelvételt is készítettünk kedden a parajdi Sószorosnál, ahol a megáradt Korond-patak vize gyakorlatilag eltűnik a felszínről.
Csak kétségbeesett és csalódott helybéliekkel, illetve néhány szörnyülködő turistával lehetett találkozni szerdán délelőtt Parajdon. Beszéltünk ugyanakkor a község egykori polgármesterével is, aki szerint mulasztás miatt ömlik be a víz a sóbányába.
Cáfolta szerdán Hargita megye prefektusa a parajdi sóbánya várható beomlására vonatkozó információkat.
Veszélyessé vált a munkálatok helyszíne, beszakadhat a patakmeder, ezért nem közelíthetik meg a patak vizét elnyelő rést a szakemberek. A víz továbbra is megállíthatatlanul ömlik a bányába, szerdán elérheti a kedden kiürített turisztikai részleget.
Felfüggesztett jogosítvánnyal és ittasan vezetett egy férfi Felsőboldogfalván kedden reggel, de nem jutott messzire, a rendőrök megállították és alkoholszondás vizsgálatnak vetették alá.
Nagyon veszélyessé vált a helyszín, ahol a Korond-patak beömlik a parajdi sóbányába, ezért a hatóságok senkit nem engednek közel. A mélybe zuhanó víz miatt mozog a talaj.
Egyelőre nem tehetnek semmit, kivárnak, amíg eláll az eső, hogy tovább folytathassák a parajdi sóbánya megmentéséért a munkálatokat. Addig nem engednek senkit a bánya fölötti területre, mert életveszélyes.
A Salrom Országos Sóipari Társaság első számú prioritása kell legyen a parajdi sóbánya teljes rendbetétele – írta közösségi oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Beszivárgott a víz a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola tornatermébe is szerda reggelre. Mintegy két-három cm mély víz gyűlt össze két helyiségben, összesen mintegy 50 négyzetméternyi területen.
Napra – és talán órára – pontosan százötven évvel azután árasztotta el a parajdi sóbányát a víz, hogy az 1875. május 27-én délelőtt 11 órakor kitört zápor hatására létrejött a szovátai Medve-tó.
Petres Sándor Hargita megyei prefektus a parajdi sóbányában kialakult helyzetre utalva, ahol a víz ellenőrizhetetlen ütemben kezdett ismét beömleni a tárnákba, kijelentette: jelen esetben a természettel vívott harc elveszett.
5 hozzászólás