Nagy Levente, a kalandpark egyik tulajdonosa volt az utolsó civilek egyike, aki elhagyta a bányát kedden
Fotó: Nagy Levente Facebook-oldala
Százhúsz méterrel a föld alatt, a parajdi sóbányában működött Románia egyedülálló kalandparkja. A park egyik tulajdonosa próbálta menteni a menthetőt, de mára már víz alá került az egykori élménypark is.
2025. május 29., 21:442025. május 29., 21:44
Románia egyedinek számító kalandparkját százhúsz méterrel a föld alatt rendezték be 2012-ben, ahová a mászás és játékok öröme mellett főként a sós levegő jótékony hatásáért váltottak jegyet a turisták. A park fa- és fémszerkezete ma is ott áll, csak csütörtökre már ellepte a Korond-patakából bezúduló víz.
Nagy Levente, a vállalkozás résztulajdonosa volt az utolsó civilek egyike, aki elhagyta a bányát kedden este.
– fogalmazott a Székelyhonnak a vállalkozó, akinek ötven perce maradt arra, hogy mentse a menthetőt, miután megkapta a hírt.
Üres a tér, amelyet csütörtökre már ellepett a bezúduló víz
Fotó: Nagy Levente
Kedden este mentek le a mélybe, hogy mentsék a vállalkozásukból, amit tudnak. „Sajnos ma, ami fogható volt, ki kellet hozzam, ki kellett mentsem. Köszönöm a bányászoknak a segítséget, köszönöm az emelőkosarat, amit miattam visszaküldtek a mélybe. Köszönöm a három embernek, aki ma még lejött velem, tudva hogy otthon izgulnak, sírnak értünk, hogy nehogy bajunk essen” – írta akkor saját Facebook-oldalán a vállalkozó.
„Sajnos csak azt tudtuk kihozni, ami fogható volt. A bontáshoz és a teljes kimentéshez kellett volna egy daru is és még legalább tíz ember úgy 14–16 órára. Ennyi időt nem lehet veszélyben tartani embereket csupán a fa- és vasanyagokért.
– mondta el később a Székelyhonnak Nagy Levente.
A bányában felállított oszlopok 15 méter magasak, értelemszerűen nem tudták kihozni azokat, csak két fuvart sikerült összehozniuk egy kis furgonnal. Így sikerült az utolsó percekben egy kétszer öt méteres ledpanelt kihozniuk, egy nagy teljesítményű sportkamerát, biztonsági felszereléseket, de ezek semmit sem érnek, ha nincs hol használni.
Fotó: Nagy Levente
„Gyorsan kellett pakolni, mert amikor a hírt megkaptam, 600 kilométerre voltam Parajdtól, hét óra volt az út haza, és maradt 45-50 perc pakolni” – magyarázta a vállalkozó, aki bevallotta, az fáj neki a legjobban, hogy elveszítik a személyzetet, akik bíztak bennük, de ha teljesen bezár a bánya, akkor nem tudják, mi lesz velük.
– fogalmazta meg Nagy Levente a Székelyhonnak, majd elküldte az utolsó fotókat, amelyeket sikerült civilként készítenie a mindannyiunk által jól ismert sóbánya belső teréről.
Utolsó fotók a jól ismert látogatói teremről
Fotó: Nagy Levente
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
2 hozzászólás