Fotó: ifj. Farkas Antal
Itt van az erdei gyümölcsök szedésének szezonja. Sokan élnek a lehetőséggel, és megpróbálnak kereskedni a szamócával, málnával, szederrel. Néhányan engedéllyel szedik le a gyümölcsöt, mások pedig törvénytelenül gyűjtik a termést magánterületekről. Egyesek az út szélén árusítják a gyümölcsöt, integetve az autósoknak, de házról házra járva is kínálgatják a vedreikbe gyűjtött termést. Történnek visszaélések is, a lakóházakba betérve tulajdonítottak el már javakat a gyümölcsárusok.
2011. július 27., 20:132011. július 27., 20:13
2011. július 27., 20:222011. július 27., 20:22
Korondtól a Kalonda-tetőig több árus is kínálja a gyümölcsöket
Piacon, főbb útvonalak mentén és házról házra járva próbálnak túladni az erdőkből begyűjtött szamócán, áfonyán, málnán és gombán. Nem mindenki jár el a tisztességesen, ráadásul néhányan meglopják vásárlóikat. A magán- és az állami tulajdonban lévő erdők esetében is engedélyt kell kérni a termés begyűjtésére. Helyenként a közbirtokosságok megengedik a szedést, mivel erdeikben nincs jelentős mennyiségű gyümölcs.
Zetelakán szerződést kötöttek
Az ügy kapcsán megkerestük Jakab Ferencet, a zetelaki közbirtokosság elnökét, aki közölte, hogy társulatuk engedély kiváltásához köti a gyümölcsszedést. „Sajnos, vannak olyan személyek, akik nem kérnek felhatalmazást tőlünk és úgy szednek gombát, málnát, szamócát. Mi egyetlen céggel kötöttünk szerződést, amely a közbirtokosság erdejéből leszedheti a gyümölcsöket” – tudtuk meg Jakabtól. Az elnök azt is elmondta, nagyon nehéz számon kérni az engedéllyel nem rendelkező gyümölcsszedőket, hisz nem ismerik a törvényeket. Vannak, akik kérnek egy felhatalmazást az erdészettől, és erre hivatkozva keresik a kibúvókat, holott a magánszemélyek erdeiben is gyűjtik a termést. Jakab még elmondta, olyan gondolatok is felröppentek, hogy a Székelygyümölcs-programmal együttműködést alakítsanak ki, és akkor a közbirtokosság saját erőből szedné le a gyümölcsöt, amit majd fel is tudnának dolgozni.
A korondi és farkaslaki erdőkben nincs sok gyümölcs
Korond Székelyudvarhely felőli kijáratánál látni több gyümölcsárust is, akik kitartóan integetve próbálják megállítani az autósokat, hogy vásároljanak tőlük. Károly Antaltól, a korondi közbirtokosság elnökétől, valamint Fancsali Ernőtől, a farkaslaki közbirtokosság elnökétől is azt tudtuk meg, hogy társulataiknál nincs szükség ilyen engedélyek kiváltására, ugyanis az általuk felügyelt erdőkben elenyésző mennyiségű gyümölcs terem. Korond polgármestere, Katona Mihály elmondta, tudomásuk van a gyümölcs- és gombaárusokról, azonban nem feladatuk ellenőrizni őket. „Addig is, ameddig szedik az áfonyát, nem foglalkoznak kártékony dolgokkal” – fogalmazott Katona, ugyanakkor azt is elmondta, hogy tudomása szerint nem volt nagyobb ellenőrző akció a termést leszedő és értékesítő cigányok körében.
Korond irányában, a Kalonda-tetőről lefelé haladva hét-nyolc parkolónál is árulják a gombát, áfonyát és málnát. Érdeklődésünkre elmondták, hogy az áfonyát a Bucsin-tetőn szedik, a málnát „nagyon messze Korondtól”, de ebből kevés van. Fél liter málnát 30 lejért kínáltak, de le lehetett alkudni 15 lejig, míg az áfonyát 15 lejért adták – nagyobb mennyiség esetén olcsóbban. Az áfonyát árusítóktól kiderítettük, hogy az egész család részt vesz a kereskedelemben. Amennyiben mindegyikük elmegy az erdőbe, naponta akár 40–50 liter gyümölcsöt is begyűjtenek.
Vannak, akik a városi piacon próbálnak túladni a terményen
Vigyázat, egyesek lopnak is!
A székelyudvarhelyi rendőrség felhívja a lakók figyelmét, hogy vigyázzanak értékeikre, ugyanis néhány gyümölcsárus a házakba bejutva visszaél a helyzettel és tárgyakat, pénzt is eltulajdonít. Minden házhoz bemennek, ahol nyitott ajtót találnak. Ennek elkerülése érdekében kérik a lakókat, ne kockáztassanak, az ajtókat, ablakokat zárják be, még ha csak öt percre is futnak át a szomszédba vagy az üzletbe.
Székelyudvarhelyen tartja hatodik Interdiszciplináris Konferenciáját a Nemzetstratégiai Kútatóintézet (NSKI). A hétvégi szakmai találkozón a Kárpát-medencei magyarság társadalmi és gazdasági helyzetéről több értekezés is lesz.
Három, Székelyudvarhelyről származó vizuális művész alkotásait mutatják be szülővárosukban november 14-én, csütörtökön. A tárlat az Elmozdított képek címet kapta.
Befejeződött a Küküllőkeményfalva és Székelyszentkirály közötti 58-as községi út Fenyédhez tartozó szakaszának felújítása. Többen azonban nem tartják be a 7,5 tonnás súlykorlátozást, ezért kamerát szereltet fel a helyszínen az önkormányzat.
Korondon, életnagyságú szobra mellett helyezték örök nyugalomra csütörtökön Lőrincz Márton birkózó olimpiai bajnok Argentínából hazahozott hamvait. Az újratemetési szertartás során felidézték a sportoló hányatott életútját is.
Két, a helyi színháztörténetben meghatározó személy sírját újítják fel a székelyudvarhelyi belvárosi református temetőkertben a Tomcsa Sándor Színház közreműködésével.
Hétfő reggel 9 órától több ponton is forgalomelterelésre kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis a Harvíz Rt. megkezdi munkálatait a Kaufland előtti körforgalomban.
1989-ben elhelyezett időkapszulát találtak a bikafalvi református templom felújítása során, amelynek tartalmát a sajtó előtt tárták fel pénteken. Az esemény során az épület helyreállításának részleteiről is mesélt a helyi lelkipásztor.
Az „együtt” ereje – élet, onkológiai diagnózis után címmel tartanak előadást pénteken délután öt órától a székelyudvarhelyi Hargita Business Centerben (HBC).
Kisebb-nagyobb módosításokkal elfogadta a székelyudvarhelyi képviselő-testület csütörtökön a város 220 millió lejes költségvetését, cserébe viszont a betervezett beruházások megvalósítását várja el.
Javítási munkálatok miatt szünetel az áramszolgálatatás több székelyudvarhelyi utcában csütörtökön, napközben.
szóljon hozzá!