Tűzcsapból sosem elég

A tűzcsapok megfelelő működése nagyban hozzájárul a tűzesetek gyors és eredményes megfékezéséhez, azonban Hargita megyében több településen hiányosságot tapasztalhatunk a berendezéseket illetően. A múlt heti Csíkvacsárcsiban pusztító tűz esetében is problémákba ütköztek a tűzoltók a nem megfelelően működő tűzcsapok miatt.

Iszlai Katalin

2016. július 09., 11:132016. július 09., 11:13

2016. július 09., 11:172016. július 09., 11:17

A múlt heti, Csíkvacsárcsiban pusztító tűz oltása során a tűzcsapok nem megfelelő működése hátráltatta a tűzoltókat, és emiatt értékes időt veszítettek. Izsák-Székely Lóránt, Csíkszentmihály polgármestere lapunknak elmondta, a tűzvész helyszínénél azt észlelték, hogy száz méteren belül nem volt tűzcsap, az egyik háromszáz, a másik kétszázötven, a harmadik száz méterre volt elhelyezve. „Amikor a tűzoltók a szivattyúkat rákötötték a tűzcsapokra, a nyomás annyira lecsökkent, hogy azzal a vízzel már nem lehetett oltani a tüzet. Be kellett iktassanak egy motorpumpát, amely nyomást adott. Ha távol vannak a tűzcsapok, sok időbe telik, amíg a tömlőket előkészítik, összekötik, beteszik a pumpát, elindítják és így tovább, majdnem tíz perc eltelik. A tűzoltók azt mondták, hogy kevés volt a tűzcsap a helyszínen” – adta tudtunkra Izsák. A polgármester szerint nem volt elég a víznyomás a távolság miatt.

A tűzcsapokat a Harvíz Rt. ügykezeli, ők ellenőrzik és javítják azokat. Szentmihályon 16, Ajnádon 8, Vacsárcsiban 11 tűzcsap található, ezek mind működőképesek, csak az a gond, hogy ha rácsatlakoznak, és távol van a tűz, annyira lecsökken a nyomás, hogy be kell iktatni egy pumpát is. A polgármester hozzátette, ha sűrűbben lennének a tűzcsapok, ez a probléma megoldódna, hiszen vannak olyan utcák is, ahol egyáltalán nincs tűzcsap. Ezen változtatni szeretnének.

Bogáti Csaba, a Harvíz regionális víz- és csatornaszolgáltató vállalat vezérigazgatója a probléma kapcsán lapunknak elmondta, a tűzcsapok a vízellátási rendszer részei, ők csak üzemeltetők, a tulajdonos az önkormányzat, és eddig európai uniós projektből finanszírozva szerelték fel ezeket, ahányat lehetett. „Ha több tűzcsapot szeretnének – nem tudok én ilyen igényről –, és megrendelik tőlünk, mi pénz ellenében be tudjuk szerelni, viszont az önkormányzatok a beruházók. A tűzoltáskor elhasznált víz mennyiségét a tűzoltóság kellene felbecsülje, és ennek alapján az önkormányzat kell kifizesse. Eddig városon 100 méterenként kellett tűzcsap legyen, falun jóval ritkábban, de az idén megváltozott a törvény, így falun is több kell” – tette hozzá az igazgató. Egy új tűzcsap felszerelése 1500–2000 lejbe kerül, mivel ez önkormányzati tulajdon, egyértelműen a beruházás az önkormányzatot terheli.

A Hargita megyei hivatásos tűzoltóság szóvivője, Alina Maria Ciobotariu megkeresésünkre elmondta, több törvény is szabályozza a tűzcsapok elhelyezésének körülményeit, az erre vonatkozó jogszabályokból kiderül, nincs egy meghatározott mennyiség, a tűzcsapok számát többek között a település mérete határozza meg. A szóvivő szerint Hargita megyében minden településen elégséges mennyiségű tűzcsap van elhelyezve.

A téma kapcsán két csíki település vezetőjénél érdeklődtünk. Karda Róbert, Csíkszentdomokos polgármestere megkeresésünkre elmondta, a rendszerbővítés előtt öt tűzcsap volt a községben, melyeket az önkéntes tűzoltók karbantartottak, a bővítést követően a megyei besorolású út és az országút mellett mintegy ötvenre emelkedett a tűzcsapok száma. „Az új rendszer még nem működőképes, erre még várni kell, körülbelül egy hónapon belül megoldódik a probléma” – tette hozzá Karda.

Csíkkozmáson kedvezőbb a helyzet. Szántó László polgármester lapunknak elmondta, ötvenöt tűzcsap található a községben, és ezeknek több mint 90 százaléka működőképes. „Ezekből néhány javításra szorul, de nagyon jól állunk, az aszfaltozás miatt kell azt a néhányat ellenőrizni. Most volt katasztrófavédelmi ellenőrzésünk, és mindent rendben találtak. A tűzoltóparancsnokunk, Gergely Csaba felügyeli azokat” – adta tudtunkra Szántó.

A tűzcsapokról
A tűzcsap (románul hidrant) egy sajátos vízcsap, amely tűz oltásához használható, általában utcai csatlakozási pont, ahol a vezetékes víz a tűzoltók rendelkezésre áll. A tűzcsap alaphelyzetben el van zárva. Nincs lehetőség a víznyomás vagy a vízmennyiség szabályozására, a csap vagy nyitva van, vagy zárva. A csapból a helyi vízművek által szolgáltatott víz az ott elérhető nyomáson áll rendelkezésre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 04., péntek

Már-már rendszerszintű a magyarellenesség tolerálása – videóval

Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.

Már-már rendszerszintű a magyarellenesség tolerálása – videóval
2025. április 04., péntek

Összegyűjtik az elektronikai hulladékot Tusnádfürdőn

Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.

Összegyűjtik az elektronikai hulladékot Tusnádfürdőn
2025. április 03., csütörtök

Székely zászlót rongáltak a bukaresti szurkolók Csíkszéken

Letörték a csíkszentkirályi Turul-szobornál kihelyezett székely zászlót a Steaua Bukarest szurkolói Csíkszereda felé tartva.

Székely zászlót rongáltak a bukaresti szurkolók Csíkszéken
2025. április 02., szerda

Forgalmi dugóval járó tavaszi nagytakarítás

Kilométeres kocsisor alakult ki pillanatok alatt szerdán délután Csíkszeredában a Tudor Vladimirescu utcában és a Testvériség sugárúton, mialatt a város néhány utcájában épp tavaszi nagytakarítás zajlott.

Forgalmi dugóval járó tavaszi nagytakarítás
2025. április 02., szerda

Kiéheztetett ebek és szétmarcangolt kutyatetem egy piknikezőhelyen

Kiéheztetett kutyák esnek egymásnak a csíkszentkirályi piknikezőhelyen. A helyi önkormányzat igyekszik befogatni az agresszív ebeket. Nemcsak a piknikezőhelyről, hanem Büdösfürdőről is összegyűjtik a kóbor kutyákat.

Kiéheztetett ebek és szétmarcangolt kutyatetem egy piknikezőhelyen
2025. április 02., szerda

Késedelmi díj nélkül vihetők vissza a könyvek a megyei könyvtárba

Késedelmi díj nélkül lehet visszavinni a lejárt határidejű könyveket a Kájoni János Megyei Könyvtárba április 7–11. között – értesíti olvasóit a csíkszeredai könyvtár.

Késedelmi díj nélkül vihetők vissza a könyvek a megyei könyvtárba
2025. április 02., szerda

Áramszünet Csíkszeredában és Csíkborzsovában

Áramszünetre kell számítani Csíkszereda néhány utcájában és Csíkborzsovában is április 5-én, 7-én és 8-án – hívja fel a fogyasztók figyelmet a szolgáltató.

Áramszünet Csíkszeredában és Csíkborzsovában
2025. április 01., kedd

Meghirdette kulturális és sportpályázatait a csíkszeredai városháza

Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.

Meghirdette kulturális és sportpályázatait a csíkszeredai városháza
2025. április 01., kedd

Első szabadtéri Székelyföldi Roma Nap Csíkszeredában

Hagyományteremtő szándékkal szervezik meg az első szabadtéri Székelyföldi Roma Napot Csíkszeredában április 5-én, szombaton. Lesz főzőverseny, koncert, tánc és mulatság, ahová nem csak romákat várnak.

Első szabadtéri Székelyföldi Roma Nap Csíkszeredában
2025. április 01., kedd

Kóbor kutyák Csíkszeredában – mit tesz az önkormányzat?

Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.

Kóbor kutyák Csíkszeredában – mit tesz az önkormányzat?