Restaurálták a csíkzsögödi templom oltárait – búcsún áldják meg

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Jelentős változáson ment át az utóbbi években a csíkzsögödi templom, a legutóbbi felújítási munkálat révén a több száz éves fő- és mellékoltárt restaurálták. Az oltárokat a vasárnapi, fél egykor kezdődő búcsús szentmise keretében áldják meg.

Szabó Kamilla-Mária

2016. május 20., 11:462016. május 20., 11:46

2016. május 20., 12:192016. május 20., 12:19

„Hunyadi János korabeli templomban állunk. A Mikó grófi család személyes kápolnaként használta, később adományozta a csíkzsögödi egyháznak. Sok mindent átélt ez a templom, emiatt fontosnak tartottuk, hogy az eredeti állapotának hangulatából, amennyit csak lehet, visszahozzunk. 2011-ben kezdtük a felújítási tervek előkészítését, amelyet a megyei és városi önkormányzat is támogatott. A tervek  műemlékvédelmi jóváhagyása után pedig zöld utat kaptunk, hogy szakemberek segítségével elkezdjük a templom restaurálását. A tanulmányi terveket Tövissi Zsolt, a restaurálási terveket pedig Szikszai László készítette, a kivitelező a Forma-Con Kft. volt” – ismertette a helyszínen a felújítás előzményeit Sebestyén Ottó. A zsögödi plébános továbbá elmondta, a felújítás a padló felszedésével, a gombairtással kezdődött, majd az ablakok cseréjével folytatták a munkát. Azt követően az olajfestékek eltávolításával, a villanyhálózat cseréjével, a vakolat leverése utáni repedések kitöltésével folytatták a tennivalókat, ez utóbbi nehézséget okozott, amiatt hogy a beavatkozás után statikailag biztonságos maradjon a templom. Azt követően a vakolást, meszelést, az épület szigetelését végezték el a munkások, majd a templomkerítés helyreállítása következett.

A tetőzet cseréje után következett a templom lelkét jelentő szentély restaurálásának elkezdése. A lelkipásztor kifejtette, az oltárok jelentős értéket képviselnek: a főoltár 1673-ban készül, amit a későbbi javítások során többször átfestettek, oldaldíszeit eredetileg vékony arany- és ezüstréteggel borították. A főoltár közepén elhelyezett Mária-szoborról megállapították, hogy régebbi, mint a csíksomlyói kegyszobor, viszont a későbbi javítások során a kegyszobor mintájára alakították át. A mellékoltár valószínűleg a 17. század végén készült, az oltárkép Szent Antalt örökíti meg. Az oltárok helyreállítását Mihály Ferenc szovátai restaurátor végezte. Az oltárok eredeti állapotának visszaállítását pályázati úton a csíkszeredai önkormányzat támogatta 75 ezer lejjel.

Közben sikerült kicserélni a templomi padokat, felújítani a fűtésrendszert. A hiányzó keresztelőkút, a fa faragott oltár, felolvasó és húsvéti gyertyatartó helyére Csíkzsögöd szülötte, Dóczy András szobrász-kőfaragó felajánlotta munkáját, és elkészítette az említett liturgikus tárgyakat. Egyébként az elmúlt három év alatt elvégzett munkálatok értéke mintegy 400 ezer lej, amelyet pályázati úton, felajánlások révén tudtak kifizetni. Emellett szükség esetén a helyiek is önkéntes munkát is végeztek, volt olyan nap, amikor negyven helybéli férfi segítette a munkát – részletezte Sebestyén Ottó. Hozzátette, további terveik közt szerepel a templomudvar vízelvezetésének megoldása, amely rendkívül költséges munkálat – erre vonatkozóan már vannak leadott pályázataik. Továbbá egy átlátszó vetítővászon beszerzését is tervezik, hogy a szentmisén kivetített énekek szövege miatt ne legyen takarásban a restaurált oltár.

„A liturgikus tér berendezésének és a restaurált oltároknak a megáldására vasárnap a fél egykor kezdődő szentmisén kerül sor, ami egyébként a templomunk búcsúünnepe is. A szentháromság vasárnapi szentmise előtt 10 perccel pedig Mihály Ferenc restaurátor ismerteti röviden a munkája folyamatát, felhívva a figyelmet az oltárok értékére” – avatott be a plébános.

Szentháromság vasárnapról
A szentháromság vasárnapja egy eszmei ünnep, ilyenkor nem egy megtörtént eseményre emlékezünk. Abból az elgondolásból indult, hogy Jézus feltámadása után, a Szentlélek eljövetelét követően, a három isteni személyt együtt ünnepeljük. Ezen ünnep alkalmával tudatosíthatják a hívek, hogy egy Istenben három személyt értünk – ismertette korábban Ilyés Zsolt. A csíkszentléleki plébános azt is elmondta, hogy tapasztalata szerint kevesen gondolnak Istenre mint szentháromságra tudatosan, habár hisznek Jézus és a Szentlélek istenségében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 12., szerda

Három autó ütközött össze Csíkszeredában

Ráfutásos baleset történt Csíkszeredában a Brassói úton szerdán délelőtt.

Három autó ütközött össze Csíkszeredában
2025. március 04., kedd

Százával érkeznek vadonatúj digitális eszközök a csíkszeredai iskolákba

Elkezdték kiszállítani a digitális eszközöket a csíkszeredai iskolákba. Többek között okostáblákat, nyomtatókat, szkennereket és közel nyolcszáz új laptopot kapnak a tanintézetek. 26,7 millió lejes európai uniós pályázatról van szó.

Százával érkeznek vadonatúj digitális eszközök a csíkszeredai iskolákba
2025. március 03., hétfő

Csíkszentsimonban lesz az alcsíki műjégpálya, csalódottság Csíkszentimrén

Noha létezett egy egyezség az alcsíki községek között arról, hogy a jégkorong-utánpótlás neveléséhez fontos műjégpálya Csíkszentimrén lesz, ez végül Csíkszentsimonban létesül. A döntést racionális okokból hozták, de a szentimreiek így is csalódottak.

Csíkszentsimonban lesz az alcsíki műjégpálya, csalódottság Csíkszentimrén
2025. február 27., csütörtök

Megváltozik a városkép a Csíkszeredai városháza környékén

Hamarosan kivágják a városháza épülete előtt magasodó tujákat Csíkszeredában – közölte bejegyzésében Bors Béla alpolgármester, hozzátéve, hogy a döntésnek nyomós oka van.

Megváltozik a városkép a Csíkszeredai városháza környékén
2025. február 27., csütörtök

Két autó rongálódott meg egy balesetben Csíkszeredában

Két autó ütközött össze a csíkszeredai Hunyadi János utcában csütörtök délelőtt.

Két autó rongálódott meg egy balesetben Csíkszeredában
2025. február 21., péntek

Három autó ütközött Alcsíkon, egy sofőrt kórházba vittek – fotók

Három autó ütközött össze pénteken reggel Csíkszentkirály határban. A baleset következtében egy sofőr megsérült, kórházba szállították.

Három autó ütközött Alcsíkon, egy sofőrt kórházba vittek – fotók
2025. február 10., hétfő

Nemsokára kezdődhet a bölcsődeépítés Csíkszentsimonban

Noha az elmúlt évben semmilyen előrelépés nem történt, tavasszal várhatóan elkezdődik a fejlesztési minisztérium finanszírozásával a csíkszentsimoni bölcsőde építése. Szorít a határidő, idén el is kellene készülnie a beruházásnak.

Nemsokára kezdődhet a bölcsődeépítés Csíkszentsimonban
2025. február 07., péntek

Nem tudták befejezni a közösségi központ építését

Meg kell hosszabbítani a Norvég Alappal kötött finanszírozási szerződést, hogy be tudják fejezni a csíkcsicsói közösségi szolgáltató központ építését. Három hónap alatt el lehet végezni a hátralévő munkálatokat, ehhez bankhitelre is szükség volt.

Nem tudták befejezni a közösségi központ építését
2025. február 03., hétfő

Trafóállomásokra van szükség a csíkszéki elektromos buszok számára

A csíkszéki tömegközlekedés átalakítását szolgáló elektromos buszok beszerzésére újabb licitet írtak ki, miután a korábbit le kellett állítani. Sikerült tisztázni a felmerült kérdéseket: transzformátorállomásokat kell telepíteni a töltők számára.

Trafóállomásokra van szükség a csíkszéki elektromos buszok számára
2025. január 14., kedd

Ingyen kaphatnak napelemeket a hátrányos helyzetűek, ráadásul önrész nélkül pályázhatnak

Több mint hétszáz csíkszeredai jogosult önrész nélkül pályázni napelemekre és akkumulátorokra egy országos program révén. Az igényléseket legkésőbb január 22-ig, jövő szerdáig lehet leadni a csíkszeredai városháza szociális igazgatóságára.

Ingyen kaphatnak napelemeket a hátrányos helyzetűek, ráadásul önrész nélkül pályázhatnak