
Fotó: Haáz Vince
2025. március 13., 15:582025. március 13., 15:58
2025. február 18-án lezárult a „Marosvásárhelyi Természettudományi Múzeum felújítása” projekt, SMIS 116375 azonosító, a benne foglalt összes tevékenység elvégzésével.
A projekt a 2014–2020-as Regionális Operatív Programból nyert támogatást, melyet az 5-ös Prioritási tengely – A városi környezet felújítása és a kulturális örökség állagmegőrzése, védelme és fenntartható hasznosítása, ezen belül az 5.1-es Beruházási prioritás – Természeti és kulturális örökség állagmegőrzése, védelme, előmozdítása és fejlesztése nevű kiírás keretén belül pályázott meg a Maros Megyei Tanács. Az Irányító Hatóság az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma (MIPE), a Közvetítő Szerv pedig a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség volt. A projekt kedvezményezettje Maros Megye.
A projekt összértéke 12.091.586,21 lej, amelyből:
elnyert vissza nem térítendő pénzügyi támogatás: 9.201.073,17 lej;
a kedvezményezett, Maros Megyei Tanács hozzájárulása 2.890.513,04 lej, melyből:
a kedvezményezett hozzájárulása a támogatott költségekhez 187.777,00 lej értékben;
a kedvezményezett hozzájárulása a nem támogatott költségekhez 2.702.736,04 lej értékben.
A projekt általános célkitűzése a turizmus támogatása, hiszen a műemlék épületek felújításának fontos szerepe van a turizmusban, és ösztönzi a turisztikai infrastruktúra és szolgáltatások fejlődését a megye fenntartható fejlesztése érdekében.
A projekt specifikus céljai a Természettudományi Múzeum székhelyeként szolgáló műemlék épület helyreállítása, az épület fenntartható hasznosítása a turisztikai és oktatási potenciál kihasználásával, illetve a látogatók számának 6 százalékos növelése.
A projekt érdemleges újdonságai következők:
A kiállítótermeket teljes egészébe átrendezték, modernizálták és felszerelték, hogy a látogatóknak interaktív és érdekes tapasztalattal szolgáljon;
Új kiállítási tárgyakat szereztek be, amelyek kiegészítik a Természettudományi Részleg létező megközelítőleg 60.000 darabból álló gyűjteményét;
Kialakítottak egy didaktikai termet az épületet ugyanakkor a mozgássérült személyek részére is látogathatóvá tették;
Létrehoztak egy szenzoros ösvény, egy fűszernövényekkel díszített kertet és építettek egy egzotikus növényeknek otthont adó melegházat, lehetőséget adván a múzeum gyűjteményében létező növények illat szerinti és didaktikai felfedezésére;
Beszereztek egy Romániában egyedi kiállítási tárgyat – Gyapjas orrszarvú csontvázat (Coelodonta antiquitatis). A csontvázat az Irtish folyó környékén, Tyumen Régió, Nyugat Szibériában fedezték fel, a műszaki szakértői véleményezés szerint megközelítőleg 50.000 éves;
Rekonstruálták a Ládás kunyhója fatörzsbarlangot (Căsoaia lui Ladăș), ezt a látogatók virtuálisan felfedezhetik fel;
Az épületet teljes egészében felújították: megújult a külseje, az épület megvilágítása, kicserélték az elektromos vezetékeket, megújultak a víz-, gáz- és fűtésrendszerek.
Az állandó kiállítás keddtől péntekig 9 és 16 óra között, szombaton 9 és 14 óra között, vasárnap 9 és 13 óra között látogatható. A múzeum hétfői napokon zárva tart.
A kedvezményezett – Maros Megyei Tanács – elérhetőségei: Marosvásárhely, Győzelem tér 1. sz., tel.: 0265-263211, fax: 0265-268718, e-mail: cjmures@cjmures.ro.
(X – fizetett hirdetés)
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.