Mintegy háromezer kötet kapott helyet a Csíkszentlélekért Egyesület által hétfőn felavatott könyvtárban. A csíkszentléleki polgármesteri hivatal udvarán található épület felújítása is közösségi összefogással valósult meg, a könyvtár működtetését pedig önkéntesek vállalták fel.
2016. december 13., 12:462016. december 13., 12:46
2016. december 13., 12:472016. december 13., 12:47
A polgármesteri hivatal hátsó udvarán található valamikori bikaistálló, majd asztalos műhely jó ideje elhanyagolva és lepusztulva állt, mígnem a Csíkszentlélekért Egyesület fel nem vetette az ötletet, hogy miért ne használhatnák közösségi célokra azt – avatott be György Béla, az egyesület alelnöke.
„Szentléleken én is új lakosnak számítok, 2001-ben vettem ott telket. Egy őshonos szentléleki barátommal, Ladó Elemérrel találtuk ki, hogy hozzunk létre egy egyesületet, amelyen keresztül több mindent lehetne megvalósítani, mert elég passzív volt a közösségi élet a faluban. Elemérrel és Molnár Csabával közösen létre is hoztuk az egyesületet, Csaba lett az elnök. Ennek keretében aztán próbáltunk bizonyos tevékenységeket szervezni. És ebből nőtte ki magát az ötlet, hogy a polgármesteri hivatal hátsó udvarán levő elhanyagolt épületet az egyesület bérelje ki, és fogjon neki a felújításának. Nekem két célom volt: hogy legyen egy sportpálya és egy könyvtár. Az első még kicsit akadozik, a könyvtár azonban megvalósult” – fogalmazott György. Elmondta, mind a polgármesteri hivatal, mind a közbirtokosságok támogatták az ötletet, a birtokosságok faanyaggal járultak hozzá az épület újratetőzéséhez. Az épület egyik felében irattár működik, a másik felében kapott helyet a könyvtár. Szponzorok segítségével és közmunkával fel is újították tehát, belül kifestették, polcokat szereltek fel.
A könyveket adomány útján szerezték be a kezdeményezők, a körülbelül háromezer kötet között vannak szépirodalmi kötetek, ifjúsági- és gyerekkönyvek, szórakoztató irodalom. Az alelnök rámutatott, nem csak könyvtárként fogják használni, különböző események színhelye is lesz, például gyerekfoglalkozásokat, filmvetítéseket is lehet tartani ott, valamint egy pingpongasztalt is felszereltek.
A könyvtár hétfőnként 17 és 19 óra között tart nyitva, ekkor lehet kölcsönözni könyveket vagy olvasni itt, mivel önkéntesek vállalták, hogy bejárnak ebben az időpontban fogadni az olvasókat. „Gondoltuk, hátha elindul egy elveszettnek látszott közösségi élet. A trend nem ez, hogy valakik könyvtárat nyitnak, de én nagyon hiszek a könyvekben. Szeretek haladni a technikával, de a könyvben azért hiszek. A könyv nem egy húszéves találmány, nem hiszem, hogy kiveszne. A nagy modernizáció mellett kellene tanítani a hagyományos dolgokat is. Mert mi van akkor, ha elveszik a vizet, a villanyt? Ha mindent elhanyagolunk, akkor mi lesz velünk? Természetes az evolúció, de legyen meg az alternatíva, hogy tudjunk túlélni. Ennek én híve vagyok” – osztotta meg velünk György.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
szóljon hozzá!