Fotó: Kristó Róbert
Feltehetően több tonnányi kőolajszármazékot öntöttek a földre a csíkszeredai Sas utca egykori ipari telepén. Az üresen maradt tartályokat szétvágták, hogy ócskavasként értékesítsék. Az esetet egy szomszéd jelentette a környezetőrségnek.
2013. április 04., 18:012013. április 04., 18:01
2013. április 04., 18:402013. április 04., 18:40
Székelyudvarhely irányából a csíkszeredai vasúti felüljáró előtt jobbra kell letérni a Sas utcába, ahonnan már csak néhány lépés és ott vagyunk az egykori fémfeldolgozó vállalat egyik telephelyén.
A füstös és büdös helyszínen egy személy épp a tartályokat darabolta szét, talán szállításra készítette elő. Nem léptünk be az udvarra, csak az utcáról próbáltunk érdeklődni, hogy pontosan mi is zajlik. „Ne mind filmezzenek engedély nélkül” – adott kitérő választ az eléggé agresszívnek tűnő román munkás.
Több tonnányi szennyezőanyag
Szerkesztőségünket a Sas utca néhány lakója nevében egy fiatalember kereste fel, aki a megyei környezetőrségtől és a megyei környezetvédelmi ügynökségtől érkezett hozzánk. „Épp most tettem feljelentést” – kezdte a történetét.
„Három nappal ezelőtt olyan füst terjengett az udvarunkon, hogy azt hittem, tűz keletkezett. A füstöt követve láttam, hogy a volt Hamerock Metall cég egyik udvarán történhetett valami. Benéztem, és láttam, hogy az egész udvaron valami fekete anyag locsog. Két hatalmas tartályból pumpával szivattyúzták ki a több tonnányi kőolajszármazékot, amit egyszerűen a földre öntöttek, ez egy idő után könnyedén beleömölhet a közeli Oltba. Mivel szerdán egész nap esett az eső, ezért az anyag egy részét elnyelte a talaj” – mesélte a fiatalember, aki jelezte az esetet a hatóságoknak.
A csütörtöki feljelentés után a környezetőrség és a környezetvédelmi ügynökség munkatársai is kimentek a helyszínre. „Sajnos kollégáim már nem tudtak bemenni a telephelyre, mert mindent zárva találtak. Keresték a csendőrséget is, de azt a választ kapták, hogy ők nem hatolhatnak be a területre. A cég adminisztrátorát is kerestük, akárcsak a környezetőrség munkatársai, de nem értük el. Pénteken a rendőrséghez fordulunk az ügyben” – ennyit tudtunk meg Domokos Lászlótól, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatójától.
Ismeretlen megbízó
Az érintett lakosok szerint a terület egykori tulajdonosa a Hamerock Metall vállalat volt. Érdeklődni szerettünk volna arról, hogy ki bízta meg a munkásokat a káros anyag kiöntésével, illetve a tartályok feldarabolásával, ám az interneten található elérhetőségek egyikén sem tudtunk kapcsolatba lépni a vállalat vezetőségével. A cég székhelyén mindent zárva találtunk.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
szóljon hozzá!