Egy elfeledett hős: Gál Sándor

Pál Vilmos Barna plébános az emlékházban •  Fotó: Pinti Attila

Pál Vilmos Barna plébános az emlékházban

Fotó: Pinti Attila

Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében, ám a helyi plébános szerint van még tennivaló ahhoz, hogy teljes legyen a kép a szabadságharcoshoz méltó jellemrajzhoz.

Korpos Attila

2023. február 26., 11:592023. február 26., 11:59

Hogy egyáltalán mit jelent Pál Vilmos Barna főesperes-plébánosnak, hogy egy olyan településen teljesíthet papi szolgálatot, ahol a magyar szabadságharc kiemelkedő alakjának nevét és emlékét őrzik, első kérdésünkre kiderül.

Idézet
Amikor 2009 júliusában megkaptam a kinevezésemet Csíkszentgyörgyre plébánosként, még nem sokat tudtam a településről.

Annyi kapcsolódásom volt ehhez az egyházközséghez, hogy amikor felszenteltek 1992. április 25-én Csíksomlyón, néhány nappal később behívtak az érsekségre, hogy érseki titkárhelyettesi minőségben

kísérjem el az akkori segédpüspököt, dr. Jakubinyi Györgyöt, valamint az akkori érseket, Bálint Lajost a bérmautakon.

Abban az évben május és június közötti időszakban Alcsík-Kászon és a marosi főesperesi kerületek voltak soron. Életemben akkor voltam először ezen a tájon. Nem sejtettem, hogy tizenhét évvel később én leszek ennek az egyházközségnek a plébánosa, három év múlva, 2012-ben pedig ennek az egyházi kerületnek a főesperesi címét is megkapom” – elevenítette fel emlékeit.

Szórványból többségbe

Az egyházi elöljáró visszatekintett emlékeiben, ugyanis

jelenlegi szolgálati helyét megelőzően 16 évig a szórványban tevékenykedett, ahol elmondása szerint naponta meg kellett harcolni az anyanyelvért.

„Négy évet Brassó belvárosában segédlelkészként, újabb négyet Óradnán, Beszterce-Naszód megyében plébános, nyolc évet a nagyszebeni Terezianum külvárosi plébánián, ahol gyakorlatilag csak »házon belül« volt természetes a magyar anyanyelv használata.

Idézet
Kapun kívül pedig a többségi nemzet nyelvén lehetett érdemben kommunikálni.

Ebből a szemszögből 17 év papi szolgálat után nagy előrelépésnek tűnt egy tiszta magyar anyanyelvű és tiszta katolikus közösségben gyakorolni a papi szolgálatot. Ebből adódtak a csalódások is. Most ezt csak Gál Sándor ezredes tisztelete irányában hegyezném ki” – jegyezte meg.

Mások is vannak

Ennek apropóján Pál Vilmos Barna azt tapasztalja, hogy nagyjainkat nem igazán illeti meg az a tisztelet, ami egyébként természetes kellene legyen. „Népünk sajnos hajlamos elfeledni nagyjait.

Idézet
Itt, Csíkszentgyörgy vonatkozásában említhetném akár községünk egy másik nagy szülöttét és Erdély püspökét, Illyés Andrást is, aki abban a korban volt püspök, amikor egyébként az erdélyi katolikusoknak hivatalosan nem lehetett püspökük, vagyis 1710 előtt.

Ő Nagyszombatban, a mai Szlovákia területén halt meg, de ennél többet nem tudni róla, sírja is ismeretlen. Annyit tettünk emléke fennmaradásáért, hogy egyházi vegyes kórusunk felvette a nevét. De említhetem akár Márton Ferenc festőt, akiről szintén keveset tud a helyi közösség.

Emlékét azzal próbáljuk ápolni, hogy a csíkbánkfalvi általános iskola felvette az ő nevét és nyitottunk egy emlékszobát, melyben néhány munkája és életpályája megtekinthető.

Az elmúlt években felkutattuk a sírját a Kerepesi temetőben, ahová szeretnénk egy kopjafát állítani” – állította párhuzamba a térség további nagyjaival a szabadságharcos alakját.

A fiataloknak is tudniuk kell, hogy ki volt a falu szülötte •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A fiataloknak is tudniuk kell, hogy ki volt a falu szülötte

Fotó: Pinti Attila

Többet érdemel

Megjegyezte, szerinte hasonló a sorsa Gál Sándor ezredes emlékének is.

Idézet
Talán a történelem is mostoha volt vele szemben, ő egy méltatlanul elfeledett hősünk. Annyi biztos, hogy külsőségekben nem nagyon mutatkozott meg a tisztelete. Egy március 15-ei megemlékezésen túlmenően nem sok szó esett róla.

Legalábbis az eltelt évek alatt, mióta itt vagyok; csak ezek a hagyományos protokolláris megemlékezések voltak azok a pillanatok, amikor felvillant néhány pillanatra emléke, munkássága, alakja. Első előrelépés az volt, amikor a csíkszentgyörgyi általános iskola felvette a nevét. Az elmúlt néhány évben pedig egy kissé több is történt, így a polgármesteri hivatal előtt felállították a mellszobrát,

két éve pedig átadtuk a közönségnek a felújított és múzeummá átalakított házat, melyben született Gál Sándor,

az 1848-as szabadságharc legendás hírű ezredese” – egészítette ki az elmúlt évek előrelépéseit.

Tisztázatlan dolgok

A főesperes-plébános a feledés okát kutatva és az elmondottak ellenére is úgy értékeli, nem feltétlenül az emberek a hibásak, amiért emléke ködbe vész. „A maguk módján az emberek azért emlékeznek rá. De maga a történetírás is adós nevének.

Az, hogy hazájától távol halt meg, sokatmondó. Olaszországban, Nuterinában halt meg 1866-ban, sírja pedig egyelőre ismeretlen.

Itt fontos megemlíteni azt a törekvést, miszerint a csíkszentgyörgyi közbirtokosság elnökének feltett szándéka, hogy próbáljuk meg felkutatni sírját és bár egy emlékkel, egy kopjafával adózzunk tiszteletének” – mutatott rá.

Mint ahogy korábban megemlítette, az elmúlt években kicsit sikerült jobban ráirányítani a figyelmet az ezredes emlékére. „A csíkszentgyörgyi egyházközségbe való jövetelemtől napjainkig erősödött az érdeklődés iránta.

Idézet
Az, hogy beszélünk róla, talán a történészeket is sarkallni fogja, hogy kutassák munkásságát, jelentőségét az 1848-as forradalomban, mert szerintem valóban egy meghatározó és eseményeket befolyásoló személyiségről van szó, a székelyföldi alakulását illetőleg mindenképpen.

Magam is csak azokra a forrásokra tudok hagyatkozni megítélésében, amit a világhálón felleltem” – emelte ki. Az egyházi elöljáró aláhúzta, az egyházközség régi anyakönyvei és domus historiája (plébánia évkönyve, annales) az állami levéltárban vannak, ezért ezekre nem tud hivatkozni, mivel nincs betekintése ezekbe a dokumentumokba.

Remény

„Az mindenképpen reményre ad okot, hogy a szülőházát felújították, amely így újra az érdeklődés látószögébe került.

Tudatosan próbáljuk úgy is alakítani a szabadságharchoz kapcsolódó megemlékezéseinket, hogy szülőháza, mellszobra és a templomban tartandó március 15-ei megemlékezéseket összekapcsoljuk.

Ha sikerül még a sírhelyét is megtalálnunk, akkor kerekké válik a róla való megemlékezés” – foglalta össze. A plébános ezen túlmenően reméli, hogy talán akad a közösségükből egy fiatal, aki történészként felkutatja és írásba foglalja Gál Sándor ezredes életművét.

Székelyhon retró
A hétvégenként jelentkező Székelyhon retró rovatunkban olyan anyagokat közlünk, amelyek eddig kizárólag a Székelyhon napilap mellékleteiben jelentek meg. Most azonban fontosnak tartjuk, hogy azok közül néhányat online is megosszunk olvasóinkkal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Forgalmi dugóval járó tavaszi nagytakarítás

Kilométeres kocsisor alakult ki pillanatok alatt szerdán délután Csíkszeredában a Tudor Vladimirescu utcában és a Testvériség sugárúton, mialatt a város néhány utcájában épp tavaszi nagytakarítás zajlott.

Forgalmi dugóval járó tavaszi nagytakarítás
2025. április 02., szerda

Kiéheztetett ebek és szétmarcangolt kutyatetem egy piknikezőhelyen

Kiéheztetett kutyák esnek egymásnak a csíkszentkirályi piknikezőhelyen. A helyi önkormányzat igyekszik befogatni az agresszív ebeket. Nemcsak a piknikezőhelyről, hanem Büdösfürdőről is összegyűjtik a kóbor kutyákat.

Kiéheztetett ebek és szétmarcangolt kutyatetem egy piknikezőhelyen
2025. április 02., szerda

Késedelmi díj nélkül vihetők vissza a könyvek a megyei könyvtárba

Késedelmi díj nélkül lehet visszavinni a lejárt határidejű könyveket a Kájoni János Megyei Könyvtárba április 7–11. között – értesíti olvasóit a csíkszeredai könyvtár.

Késedelmi díj nélkül vihetők vissza a könyvek a megyei könyvtárba
2025. április 02., szerda

Áramszünet Csíkszeredában és Csíkborzsovában

Áramszünetre kell számítani Csíkszereda néhány utcájában és Csíkborzsovában is április 5-én, 7-én és 8-án – hívja fel a fogyasztók figyelmet a szolgáltató.

Áramszünet Csíkszeredában és Csíkborzsovában
2025. április 01., kedd

Meghirdette kulturális és sportpályázatait a csíkszeredai városháza

Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.

Meghirdette kulturális és sportpályázatait a csíkszeredai városháza
2025. április 01., kedd

Első szabadtéri Székelyföldi Roma Nap Csíkszeredában

Hagyományteremtő szándékkal szervezik meg az első szabadtéri Székelyföldi Roma Napot Csíkszeredában április 5-én, szombaton. Lesz főzőverseny, koncert, tánc és mulatság, ahová nem csak romákat várnak.

Első szabadtéri Székelyföldi Roma Nap Csíkszeredában
2025. április 01., kedd

Kóbor kutyák Csíkszeredában – mit tesz az önkormányzat?

Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.

Kóbor kutyák Csíkszeredában – mit tesz az önkormányzat?
2025. április 01., kedd

Milliók útkarbantartásra Csíkszeredában

Az eddiginél nagyobb összeget fordítanak idén a nyári útkarbantartásra Csíkszeredában, a munkálatok közül elsőként a makadámutak javítását kezdik el. A legfontosabb beavatkozásnak a Kossuth Lajos utca újraaszfaltozása ígérkezik.

Milliók útkarbantartásra Csíkszeredában
2025. április 01., kedd

Ideiglenesen a volt Zsögödfürdői Vendéglő épületébe költözik a csíkszeredai helyi rendőrség

Április elsejétől új helyen működik a Csíkszeredai Helyi Rendőrség a városháza felújítása miatt. Az ügyfeleket az egykori Zsögödfürdői Vendéglő épületében fogadják. Ahogy arról korábban beszámoltunk, közeleg a csíkszeredai városháza felújítása.

Ideiglenesen a volt Zsögödfürdői Vendéglő épületébe költözik a csíkszeredai helyi rendőrség
2025. április 01., kedd

Toldi a Hargita Székely Néptáncszínház színpadán

Új életre kelti Arany János Toldi Miklósát a Hargita Székely Néptáncszínház. Az előadás április 6-án, vasárnap lesz a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.

Toldi a Hargita Székely Néptáncszínház színpadán