Fotó: Haáz Vince
A romániai Különleges Távközlési Szolgálat (STS) legfrissebb jelentése szerint tavaly az országban 10 248 377 hívást rögzítettek a 112-es segélykérő telefonszám központjaiban, de ennek csak 57,82 százaléka vonatkozott ténylegesen sürgősségi esetre, a maradék 42,18 százalék indokolatlan, nem a 112-eshez tartozó bejelentésnek minősült. Ennek egyik oka az, hogy sokan szórakozásból hívják a 112-t, holott ezzel életeket veszélyeztetnek.
2023. február 15., 19:402023. február 15., 19:40
2022-ben is sok volt a tréfából, szórakozásból, rosszindulatból, felelőtlenségből elkövetett ugratás. Számos esetben
Az indokolatlan – tehát nem sürgősségi – 112-es hívások aránya tekintetében Kovászna megye országos harmadik 55,70 százalékkal; az első Gorj megye volt 64,86, második Maros megye 58,03 százalékkal.
Hargita megyében 51,85 százalékos volt a 112-es sürgősségi szám indokolatlan hívásainak az aránya.
Az indokolatlan hívás tájékozatlanságból is eredhet, de sokszor felelőtlenség, rosszindulat, közömbösség áll mögötte.
Hargita megyében egy személy több mint kétezerszer zavarta a 112-es központok szolgálatosait, a 2020-as megyecsúcs azonban több mint 7900 indokolatlan hívás egyetlen számról. Ez átlagban számolva napi majdnem 22 hívást jelent. Országszerte igen sok meghökkentő esetet jegyeztek a hatóságok,
A hatóságok arra kérik a lakosságot, ne zavarják indokolatlan hívásokkal a 112-es központok szolgálatait, a tréfából, ugratásból, rosszindulatból vagy „csak” tájékozatlanságból eredő hívások akadályozzák a munkájukban a rendőrséget és csendőrséget, valamint az orvosi mentőszolgálatokat, tűzoltókat, katasztrófaelhárító hatóságokat.
Az indokolatlan hívásokkal való visszaélés ugyanakkor komoly pénzbírsággal járhat.
A tavalyi rekordot egyébként egy brăilai nyugdíjas nő tartja, aki nem kevesebbszer mint 11 ezer alkalommal tárcsázta a 112-es sürgősségi hívószámot. Ez bizony átlagban harminc hívást jelent naponta! Indoklása szerint konfliktusban áll a tömbház több lakójával, ezért hol rendőri segítségért folyamodott, hol mentőt kért, rosszullétre panaszkodva.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Nyolcvankét éves korában meghalt Károlyi Béla legendás tornaedző – közölte szombaton az AFP az az Amerikai Egyesült Államok Tornász Szövetségének tájékoztatása alapján.
A reggeli légitámadás során ellenséges rakéták és drónok roncsai hullottak lakatlan területre a Munkács és Rahó közelében fekvő erdőkben – közölte Facebook-oldalán Miroszlav Bileckij kárpátaljai kormányzó.
Felmelegedés következik jövő héttől, a legmagasabb hőmérsékleti értékek napközben a 17 fokot is elérhetik – nyilatkozta a Digi 24-nek Alina Șerban meteorológus, az Országos Meteorológiai Igazgatóság munkatársa. Csütörtöktől azonban lehűlés várható.
Az RMDSZ szeretne a parlamenti többséghez tartozni, feltéve, hogy abban a többségben nem szerepel a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szombaton.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Marcel Ciolacu miniszterelnök péntek este nyilvánosságra hozta az ukrán hatóságoktól kapott dokumentumot arról, hogy miért nem engedik be Ukrajnába George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét.
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
szóljon hozzá!