Fotó: Gecse Noémi
Az Amerikai Egyesült Államok elnökválasztásán és „a francia pártrendszert elsöprő” parlamenti választásokon is túlmutató fontossággal bírt Magyarország számára az elmúlt egy évben a Visegrádi Négyek megerősödése – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szombaton a 28. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor hagyományos zárófórumán. Felszólalásában a határon túli magyarokat a jövő évi választásokkal kapcsolatban arra kérte, „ne csak szurkoljanak, menjenek is fel a pályára”. Tőkés László beszédében hangsúlyozta, az antiszemitizmushoz és cigányellenességhez fogható hungarófóbiának egyszer s mindenkorra véget kell vetni. Az előadás utolsó harmadában incidens történt a közönségben.
2017. július 22., 18:292017. július 22., 18:29
2017. július 22., 19:002017. július 22., 19:00
Székelyföld és a Kárpát-medence magyar közösségei egyházi és politikai vezetőinek köszöntésével kezdődött az idei Tusványos zárófóruma. Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a beszélgetés moderátora a sepsiszentgyörgyi labdarúgó-csapatot méltatását – a Sepsi OSK feljutott a román élvonalba – követően „a papok és politikusok Kárpát-medencei csúcstalálkozójának” nevezett fórumra tért. Emlékeztetett, miután Tőkés Lászlótól elvették a Románia Csillaga-érdemrendet, az elmúlt évben elnyerte a Magyar Becsület Rend kitüntetést. Arra kérte Tőkést,
Válaszában „értelmezés céljából” Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke a hegyi beszédet idézte: „Ha valaki hallja éntőlem e beszédet és e beszédeket, és megcselekszi azokat, hasonlítom azt a bölcs emberhez, aki a kősziklára építette az ő házát, és ömlött az eső és eljött az árvíz és fújtak a szelek és beleütköztek abba a házba. De nem dőlt össze, mert kősziklára építtetett.”
Fotó: Gecse Noémi
Tőkés az idézettel kapcsolatban hozzátette, a keresztény hit forradalmi tana, a Solus Cristus – egyedül Krisztus – és a Sola Scriptura – egyedül a Szentírás alapelvei értelmében Krisztust és az írást azonosítja azzal a kősziklával, amelyre életünket és jövőnket érdemes építenünk.
– hangsúlyozta, hozzátéve, „a nacionálkommunizmus tartós örökségeképpen erdélyi magyarságunknak és a többi külhoni nemzeti közösségeinknek a kisebbségellenes, elnemzetietlenítő politikájával is fel kell venniük a harcot.”
Fotó: Gecse Noémi
Az Európai Unióról elmondta, jelenleg „az isteni és keresztyén többletet, hozzáadott értéket hiányolhatjuk a leginkább a közös Európa alaptörvényéből és életéből, mely minden felemás módon alkalmazott jogállamiságnál, demokráciánál, emberi jogoknál többet jelenthetne”. Ehhez azonban – szerinte –
A tusnádürdői szabadegyetemről a volt királyhágómelléki református püspök úgy vélekedett, „büszkeséggel állapíthatjuk meg, hogy
melyek nemzetpolitikánk alapjául szolgálnak.”
Fotó: Gecse Noémi
Fájlalta ugyanakkor, hogy
A jelenlévőket arról biztosította, „a szabadegyetem derékhadához tartozó Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és Erdélyi Magyar Néppárt ugyanazt a következetes nemzetpolitikát folytatja, mint amelynek jegyében 27 évvel ezelőtt, az RMDSZ hőskorában elindultunk, és amely természetes szövetségesévé tett a Fidesznek és Orbán Viktor miniszterelnöknek”.
Nemzetpolitika tekintetében szerinte Tusványos ma is kiindulási és viszonyítási alapként szolgál. A Tusványosról évek óta hiányzó román-magyar párbeszédre utalva elmondta,
Tőkés emellett „szívbéli elismerését fejezte ki” ki Ráduly Róbert csíkszeredai polgármesternek a román-magyar párbeszéd kezdő aktusának is beillő székely-román zászlócseréért Johannisszal, illetve „a székelyföldi önkormányzati nagygyűlésnek is beillő csíkszeredai fórum résztvevőinek a székely himnusz elénekléséért.”
Fotó: Gecse Noémi
A volt királyhágómelléki református püspök – több éves szokásához hűen – „a székely autonóm területen” köszöntötte a mellette helyet foglaló Orbán Viktor miniszterelnököt, aki „saját mivoltában megrendült kontinensünkön egyszerre védelmezi nemzeti és európai identitásunkat.” Tőkés
„A Magyarországra nehezedő és az ön személyére zúduló nemtelen támadásokkal és körmönfont eljárásokkal szemben folytatott harcában, az Európai Unió megreformálásában irányuló törekvéseiben, az illegális migráció és a terrorizmus elleni fellépésében, valamint az ország és a nemzet védelmében való kiállásában mindenkor számíthat ránk” – fordult Tőkés a miniszterelnökhöz.
Fotó: Gecse Noémi
Tőkés László jogosnak tartotta a Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő magyarországi látogatásán körvonalazódott tanulságot: „az önvédelem joga minden országot, eképpen Magyarországot is megilleti.” A hallgatóság elismerő tapsát eredményező kijelentést téve az EMNT elnöke úgy fogalmazott, „a természetvédelem körébe tartozó állatvédelemhez hasonlóan a nemzetközi kisebbségvédelem is mellettünk szól.
Magyarország sikereire térve egy Igazi Csíki Sörrel teli poharat emelt a magasba a budapesti vizes világbajnokság megszervezéséért. Beszéde végén Tőkés kiért a székelyföldi terrorvádra is, amelynek „áldozatainak, Beke István és Szőcs Zoltán koncepciós perében alapfokon kedvezőnek mutatkozó ítélet született.”
– jelentette ki, majd az Észak-Cipruson megrendezett CONIFA kisebbségi labdarúgó Európa-bajnokságon Székelyföld válogatottja által megszerzett harmadik helyet, illetve a romániai elsőosztályú labdarúgó-bajnokságba feljutott sepsiszentgyörgyi focicsapatot méltatta.
Ne hagyd elveszni Erdélyt, Istenünk – idézte Tőkés a székely himnuszt, amelyet a Sepsi OSK szurkolói a múlt heti bajnoki fordulóban, az al-dunai Giurgiuban is büszkén elénekeltek. „Hajrá Erdély, Hajrá Székelyföld!” – zárta beszédét Tőkés.
Fotó: Gecse Noémi
A székelyekre, magyarokra, európaiakra egyaránt vonatkoztatható Orbán Viktor azon kijelentése, ami a közelmúltbeli jelentős kétoldalú, izraeli kormányfővel tartott találkozón hangzott el: vagyunk, akik voltunk, leszünk, akik vagyunk – vezette fel Magyarország miniszterelnökének beszédét Németh Zsolt.
Orbán Viktor elsőként gratulált a sepsiszentgyörgyi labdarúgócsapatnak, majd Tusványos értékeire emlékeztetett. „Huszonhét éve néhány kilométerrel odébb, Bálványosfürdőn kezdtük el a közös gondolkodást, ahol egy felismerés fogalmazódott meg bennünk. Emlékezzenek arra, hogy akkortájt az előttünk kinyíló Európához való teljes hasonulást, igazodást, egyfajta bőrledobó vedlést és újfajta divatos, nyugati bőr növesztését tartották evidenciának. Politikai értelemben az következett, hogy azt kell csinálni, amit ők csináltak.
– indította beszédét a miniszterelnök.
Fotó: Gecse Noémi
A tavalyi Tusványos óta eltelt egy év legfontosabb „magyar eseményeként” a Visegrádi Négyek megerősödését nevezte meg. „Volt ugyan amerikai elnökválasztás, elsöpörte a teljes francia pártrendszert az ottani parlamenti választás, de meggyőződésem, hogy
– emelte ki.
Az egy év alatt bekövetkezett változás mértékét illetően vont mérleg középpontjába mégis az új amerikai elnök, Donald Trump, illetve a varsói beszéde került. „Megválasztását követően az első nagy külföldi beszédét Varsóban monda el. Ha föl akarnám fogni a változásnak a mértékét, elegendő lenne a beszéd néhány mondata:
– hangsúlyozta Orbán.
Fotó: Gecse Noémi
A – Trumpéhoz hasonló – „hazafias kormányzásról” a miniszterelnök elmondta, mi más lehetne annak a célja, mint hogy megerősítsük a saját közösségünket, nemzetünket és országunkat. Azt, hogy mi tesz egy nemzetet erőssé, tizenkét pontba foglalta. Eszerint egy erős országnak és nemzetnek
Nem kell más pénze. „2010 előtt a szocialista kormányok Magyarországot egy IMF-lélegeztetőgépre kapcsolták. A lélegeztetőgépeknek az a bajuk, hogy a páciens kötve van hozzá. Ezt a problémát sikerült megoldani.”
Nem lehet jövője, ha a költségvetési hiány elcsúszik, ha a vállalatok ki vannak szolgáltatva a hitelezőknek, és ha a lakosságot belecsalják olyasféle csapdákba, mint ahogy tették ezt a magyarokkal a devizahitelekkel. „Egy erős országnak rendben vannak a pénzügyügyei, és ezeket a kérdéseket lépésről lépésre sikerült Magyarországnak orvosolnia.”
Van gazdasági teljesítménye, mert ha van növekedés, akkor van erősödés. „Magyarországon most a gazdasági növekedés mintegy kétszerese az Európai Unió átlagának.”
Képesnek kell lennie arra, hogy munkát adjon mindenkinek, aki dolgozni akar. „2010-ben a tízmillió magyarból 3,6 millió dolgozott, és 1,8 millió fizetett adót. A helyzet ma: 4,4 millió ember dolgozik és ennyi ember is fizet adót.”
A sorsát befolyásoló stratégiai ágazatokban erőteljes többségi nemzeti tulajdonnal kell rendelkeznie. „Ez 2010 előtt nem így volt, ma azonban az energiaszektorban, a bankszektorban és a médiaszektorban egyértelmű nemzeti tulajdoni többség van.”
Nem szabad elérnie a demográfiai hanyatlást. „Ez Magyarország erősségének achilles-sarka jelen pillanatban. Családalapítási, növelési kérdésekben a mindenkori kormányzatok keze meg van kötve, hiszen azt, hogy lesz-e egy közösségben gyermek vagy sem, semmilyen politika nem döntheti el. Mit tehet a kormány? Megpróbál családbarát környezetet kialakítani.”
Megfelelő közbiztonságot kell biztosítania. „Ez két dolgot jelent: határvédelmet és a terrorkísérletek elhárításának képességét.”
Kulturális identitása van szüksége. „Bármennyire is tabudöntögető, kulturális identitás nincs stabil etnikai összetétel nélkül. Egy ország etnikai összetételét megváltoztatni azonos a kulturális identitás megváltoztatásával, egy erős ország ilyen nem engedhet meg magának.”
Fejlődő tudományt, innovációt kell felmutatnia. „Nem lehet versenyképes egy ország, ha nem nyit a jövő iparágai felé. Nem állítom, hogy már megérkeztünk volna, de az elmúlt hét évben bekopogtunk a jövő iparágainak kapuján.”
Erős közösségre van szüksége. „Magyarország úgy lehet erős, ha világméterékben van az megszervezve, hogyha a világ bármely sarkában rálépnek egy magyar lábára azért, mert magyar, akkor Budapesten egy vörös lámpának ki kell gyulladnia.”
Egy stabil szövetségi rendszer tagjának kell lennie. „Tagjai vagyunk az Európai Uniónak és a NATO-nak.”
Elengedhetetlen, hogy hadsereggel rendelkezzen. „Ez korlátozottan áll a rendelkezésünkre. Ezért indítottunk haderő-fejlesztési programot, és kezdtünk meg a magyar hadipar első üzemének építését.”
Fotó: Gecse Noémi
Magyarországról „tágabb térbe” tépve Európa jövőjéről is szólt Orbán Viktor. „A következő évtizedeknek lesz egy vezérkérdése: az európaiaké marad-e Európa. A magyar kormány egy nagy nemzetközi kutatást futtat minden évben annak érdekében, hogy megtudjuk mit gondolnak az európai emberek ezekről a kérdésekről.
Azoknak az aránya, akik szerint a bevándorlás megváltoztatja a kultúrát, 59 százalék. A tekintetben, hogy Brüsszel milyen teljesítményt nyújt a bevándorlás tekintetében, az összeurópaiak 76 százalékának véleménye szerint gyengét” – ismertette a miniszterelnök.
Fotó: Gecse Noémi
Orbán „a migránsok sikeres integrációját” nem tartja járható útnak.
Legkevésbé attól tartanak az európai emberek, hogy a migránsok elveszik a munkahelyüket. Egymással ellentétes célokat képviselő emberek ha egy közös országba kerülnek, abból nem integráció lesz, hanem káosz. Az Európába érkező muszlim közösségek a saját kultúrájukat, hitüket, életelveiket erősebbnek és értékesebbnek tekintik, mint mi a sajátunkat, illetve ahogy ők tekintik a mieinket. Tetszik nekünk vagy sem, a muszlim közösségek erősebbek a keresztény közösségeknél. Miért is akarna a muszlim közösség egy nála gyengébbet a magáévá tenni? Nem fogják” – jelentette ki.
Orbán szerint a migránsokat támogató, európai „bennszülöttek” ellen létrejött Soros-birodalom egy emberek véleményével szembeni, Brüsszelben kialakult szövetség.
– mondta, hozzátéve, „létezik egy Soros-terv, ez pedig négy pontból áll”.
Fotó: Gecse Noémi
Évente be kell hozni több százezer, lehetőleg egymillió migránst a muszlim világból az Európai Unió területére.
Érkezésükkor adni kell négy és fél millió forintnak megfelelő eurót. Ezzel lehet fenntartani a folyamatos beáramlást.
A beérkezett migránsokat szét kell osztani Európa országai között egy kötelező és állandó mechanizmus keretében.
Fel kell állítani egy európai bevándorlási ügynökséget, amelynek el kell vennie a migránsügyben az összes döntési jogot a nemzetállamoktól és brüsszeli szintre kell emelni.
– vélekedett Orbán. A szuverenitás visszaszerzését meglátása szerint az Európai Unió megreformálásának kell követnie.
Fotó: Gecse Noémi
„A legfontosabb az Európai Bizottság (EB) visszaterelése oda, ahová helyét kijelöli az alapszerződés. Ez kimondja, az EB nem politikai bizottság, egyetlen feladata van: őrködik az alapszabályzat betartásán. Ma az a helyzet, hogy az EB politikai szerepet játszik, ebből ki kell hátrálni. Ha ezen túl vagyunk, akkor világossá kell tenni, hogy Európa reformja nem kezdődhet mással, mint azzal, hogy a bevándorlásnak véget vetünk. Ezt követően közös programmal a törvénytelenül beérkezett migránsokat az EU területén kívülre kell szállítani. Ezután be kell látnunk, hogy a kontinens nem maradhat védtelen, illetve védettségét nem remélheti mástól.
Ezzel párhuzamosan észre kell venni, hogy az EU folyamatosan veszít a világgazdaságban a versenyképességéből, ezt vissza kell állítani.
– sorolta Orbán, utolsó lépésekként „két nagyívű történelmi szerződés megkötését” említve, „amelynek nem gazdasági, katonai vagy politikai dimenziója van”. „Történelmi szerződésre van szükségünk Törökországgal és Oroszországgal. Ha ezt mind elvégeztük, elmondhatjuk, hogy megreformáltuk az Európai Uniót” – foglalta össze a miniszterelnök.
Fotó: Gecse Noémi
„Szűkebb pátriánkra” térve Orbán Viktor a jövő évi parlamenti választások fontosságáról beszélt. Meglátása szerint a választásoknak lesz egy közép-európai tétje is.
– vázolta, hozzátéve,
Orbán biztos abban, ha idegen kormányzati hatalom lesz, akkor veszélybe kerül az anyaország.
„Akkor mi lesz a határon túli magyarokkal? A legfontosabb feltétele a virágzó külhoni magyarságnak az erős anyaország. Ezért
– zárta beszédét a miniszterelnök.
Fotó: Gecse Noémi
A hagyományokhoz híven az előadások után a résztvevők kérdéseket intézhettek a meghívottakhoz. Ezek többsége a magyar kormány autonómiával kapcsolatos álláspontját boncolgatta. Tőkés László szerint
„A titkosszolgálat és a román politikai pártok egyszerűen leszerelték a magyar autonómiatörekvéseket, és ebben sajnos akarva-akaratlanul mi is együttműködtünk. Engem az döbbentett meg, amikor Victor Ponta nem is olyan régen kijelentette, hogy az RMDSZ még soha nem tette fel a tárgyalások asztalára a magyar autonómia kérdését. Nekünk sincs olyanról tudomásunk, hogy az elmúlt 25 évben, melynek nagy részét kormányon vagy kormányközelben töltötte az RMDSZ, tételesen az asztalra tette volna, vagy a programba próbálta volna felléptetni ezt az ügyet. Nagyon rosszul áll a szénánk Erdélyben, de nem látok más alternatívát, más felemelkedési lehetőséget, mint a közösségi önrendelkezés megvalósítását. E mellett kezdettől fogva kitartunk, de egységre kell jutnunk. Nagyon örvendetes, hogy az RMDSZ az utóbbi időben elmozdult a nemzeti politika irányába, és közeledett a Fideszhez.”
Fotó: Gecse Noémi
Tőkés egy személyes megjegyzést is kívánt tenni, mivel elmondása szerint egyre többen kérdezik tőle, hogy hogyan él Magyarországon. „Azt hiszem, hogy némelyek rosszhiszeműen elterjesztették, hogy én Magyarországra költöztem, de most ezt a fórumot felhasználva kijelentem, hogy én leszek az utolsó, aki elmegy innen Magyarországra. Erdélyben fogok élni, ide hoztam a családom is, eszem ágában sincs kimenni” – húzta alá.
Orbán Viktor miniszterelnök is az autonómiával kapcsolatos kérdésekre adott választ először. Mint mondta, a kormány álláspontja, amely szerint támogatja az autonómiát, már ismert. Most viszont a személyes álláspontját szerette volna világossá tenni, ami két mondatból áll.
– jelentette ki a miniszterelnök, meglátását a közönség vastapssal üdvözölte.
Hozzátette, gondolhatunk bármit filozófiai tételekről, politikai elvekről és eszményekről, helyes stratégiákról és politikai taktikákról, de van egy olyan dolog, amivel kapcsolatosan nincs amin gondolkodni: hogy kire szavaznak az emberek.
Kifütyülte a magyar miniszterelnököt a tusványosi beszéde alatt egy nő. A tiltakozót többen is bántalmazták, végül egy biztonsági ember távolította el a táborból. Kósa Lajos mind a provokációt, mind az erőszakot elítélte.
A miniszterelnök ezen kijelentésére a hallgatóságból egy nő sípjával fütyülni kezdett, amire a körülötte állók felháborodásuknak hangot adva szidalmazták és egy férfi, hajánál fogva a földre rántotta.
– mondta Orbán.
Fotó: Gecse Noémi
Rossz kérdésre nem lehet jó választ adni – válaszolta a miniszterelnök arra az érdeklődésre, hogy Putyin vagy Trump? „A viccet félretéve” hozzátette, a cél az, hogy úgy alakítsák Magyarország külpolitikai kapcsolatait, hogy az a magyar érdeket szolgálja. Ugyanakkor a különböző országokkal olyan viszonyt kell kialakítani, hogy nekik is érdekük legyen Magyarország sikeressége.
A kérdések mellett több dicsérő, biztató levelet is írtak a jelenlévők, Orbán Viktor ezekre reflektálva elmondta, jól esnek a hasonló vélemények, és meg is köszönte ezeket. „A helyzet úgy áll, hogy az én szakmámban gyakran kell olyan benyomást kelteni, mintha az ember minimum fából, de inkább vasból lenne. Ez nekem nem megy rosszul, de az igazság az, hogy ez egy hazugság, ugyanis sem fából, sem vasból nem vagyok.
– húzta alá.
Fotó: Gecse Noémi
A 29. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor időpontja 2018. július 24–29.
Fotó: Gecse Noémi
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.
Megnyílik a forgalom előtt szerdán a moldvai (A7-es) autópálya két szakasza Buzău és Râmnicu Sărat között – jelentette be hétfőn a Román Rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic.
A magyar európai uniós elnökség stratégiai célkitűzése a román Schengen-tagság elérése – nyilatkozta Marosvásárhelyen Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere, aki a határ menti autópályákról és a vasúti fejlesztésekről is beszélt.
Nem csökken a büntetés-végrehajtási rendszerben dolgozó rendőrök fizetése, és a pótlékaikat sem vonják meg – adta hírül hétfőn az Országos Börtönigazgatóság (ANP).
A december 13-i és 14-i belföldi utazásokra, valamint a december 15-étől érvényes új menetrend szerinti járatokon történő belföldi utazásokra december 2-ától lehet jegyet váltani – közölte a román állami vasúttársaság utasszállító részlege.
szóljon hozzá!