Fotó: Pixabay.com
Elfogadta szerdán a képviselőház a hivatásos nevelőszülővé válás feltételeit rögzítő sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvénytervezetet – írja az Agerpres.
2024. december 11., 15:442024. december 11., 15:44
A jogszabályjavaslat szigorúbb feltételeket szab meg a hivatásos nevelőszülővé váláshoz, például 21 évre emeli a feladat ellátásához szükséges alsó korhatárt, és azt is rögzíti, hogy a nyugdíjkorhatár betöltése után a nevelőszülő nem vehet gondozásba gyermeket.
A jogszabály szerint hivatásos nevelőszülő a gyermekvédelmi igazgatóság alkalmazásában álló, tanúsítvánnyal rendelkező fizikai személy, aki saját otthonában gondozza és neveli a rábízott gyermeket/gyermekeket.
A hivatásos nevelőszülői tanúsítvány megszerzéséhez a következő feltételeknek kell megfelelni:
pszichológiai alkalmasság, a leendő gondozó házastársának és a közös háztartásban élő 14 évnél nagyobb gyerekeknek a hozzájárulása ahhoz, hogy gyereket vagy gyerekeket fogadjanak be a családba.
Fotó: Kristó Róbert/archív
Az elfogadott tervezet megszabja azt is, hogy a hivatásos nevelőszülő lakásának olyan településen kell lennie, ahol biztosítottak a megfelelő oktatási és egészségügyi szolgáltatások; ugyanakkor a lakásnak megfelelő teret kell nyújtania az étel elkészítéséhez, a tisztálkodáshoz, a neveléshez és a pihenéshez.
Nem lehet hivatásos nevelőszülő, aki túllépte a nyugdíjkorhatárt, és az sem, aki ellen jogerős ítélet született valamely büntetőügyben, vagy pszichoaktív szerekkel végzett jogellenes tevékenységet, vagy szerepel a szexuális bűncselekményeket elkövetők jegyzékében. Az sem kaphat hivatásos nevelőszülői tanúsítványt, aki egy háztartásban él olyan személlyel, aki elkövette a felsorolt jogellenes cselekedetek valamelyikét.
A tervezetet a szenátus korábban már elfogadta, a képviselőház most döntő fórumként szavazott róla.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) kedden bejelentette, hogy a december 9-i határidőig az elnökválasztáson induló valamennyi jelölt benyújtotta a kampánykiadásairól és -bevételeiről szóló részletes jelentést.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor szerint mielőbb létre kell hozni egy stabil parlamenti többséget, és az Európa-barát pártok körvonalazódó koalíciójának be kell jelentenie, hogy lesz-e közös államelnökjelöltje.
Az Európai Unióban tavaly nyugdíjba vonult személyek 13 százaléka dolgozott tovább, míg a lista végén álló Romániában mindössze 1,7 százalékuk vállalt munkát - derül ki az Eurostat munkaerő-felmérésének hétfőn közzétett adataiból.
December 9-től, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A védelmi minisztérium egy percig sem fontolgatta a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetését – írta péntek este az X közösségimédia-platformra Angel Tîlvăr miniszter.
Elutasította pénteken a Központi Választási Iroda (BEC) a DREPT beadványát, amelyben a párt a parlamenti választások eredményének érvénytelenítését kérte.
A Központi Választási Iroda (BEC) pénteken a külföldi szavazóhelyiségekben már zajló szavazás azonnali leállításáról döntött, mert az alkotmánybíróság elrendelte a teljes elnökválasztási folyamat megismétlését.
Az új elnök megválasztásáig és beiktatásáig hivatalban marad Klaus Iohannis, Románia jelenlegi elnöke. Iohannis az alkotmánybíróság péntek délutáni döntésére reagált, amivel érvénytelenítették az elnökválasztás első fordulóját.
Precedens nélküli döntést hozott pénteken az alkotmánybíróság, és az állami intézményeknek több információval kell szolgálniuk erről, hogy visszanyerjék az állampolgárok bizalmát – jelentette ki pénteken Kelemen Hunor.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi pénteken bírálta az alkotmánybíróság pénteki döntését, amellyel a testület érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét.
szóljon hozzá!