Artur Mas katalán elnök szerint „lehetetlenség örökre megakadályozni” Katalóniát abban, hogy népszavazást tartson saját jövőjéről, ahogy azt a spanyol kormány szeretné.
2014. szeptember 11., 19:442014. szeptember 11., 19:44
„Meggyőződésem, hogy értelmetlen dolog úgy tenni, mintha ez lehetséges lenne, és ezt a spanyol kormánynak is be kell látnia” – jelentette ki Artur Mas a francia hírügynökségnek adott interjújában szerdán, a Barcelonában tartandó katalán függetlenségi nagygyűlés előestéjén.
A katalán kormány elnöke kötelezettséget vállalt arra, hogy idén november 9-én népszavazást rendeznek az északkelet-spanyolországi autonóm közösség elszakadásáról. A madridi központi kormány azonban ezt alkotmányellenesnek tartja, és meg akarja akadályozni.
Egy tíz napja közzétett felmérés szerint a népszavazás erősen megosztja Katalónia lakosságát, amely közel egyforma arányban akarná vagy utasítaná el (41,3 százalék 39,5 százalékkal szemben), hogy a tartomány önálló álammá váljon. A katalán függetlenségpárti szervezetek csütörtökre tüntetést hirdettek a referendum támogatására.
Mas úgy vélekedett, Katalóniának hasznára válna, ha a skótok többsége a Nagy-Britanniától való elszakadásra szavazna a szeptember 18-án esedékes skóciai referendumon. Egyúttal meggyőződését fejezte ki, hogy az Európai Unió meg akarná tartani tagjai sorában a független Skóciát. „Egészen biztos vagyok abban, hogy az igenek győzelmét nagyon gyors tárgyalások követnék, akár azonnali kezdéssel, hogy Skóciát megpróbálják benntartani az Európai Unióban” – jelentette ki.
Az Európai Bizottság azt hajtogatja, hogy az unió alapszerződése értelmében egy tagállamától való elszakadással létrejövő új államalakulat automatikusan kiválik az EU-ból is, és elölről kell kezdenie a csatlakozás hosszú folyamatát.
Egy szerdai felmérés szerint egyébként a skótok 53 százaléka az Egyesült Királyságtól való elszakadás ellen készül szavazni a jövő heti függetlenségi referendumon.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!