Bizalmatlansági indítványt terjeszt a parlament elé az ellenzéki Keresztény-liberális Szövetség (ACL), azzal vádolva az államfői tisztségre pályázó Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnököt, hogy a kormány több sürgősségi rendeletével választási csalást készített elő.
2014. szeptember 12., 19:312014. szeptember 12., 19:31
Klaus Johannis liberális pártelnök, az ACL államfőjelöltje pénteken közölte, a speciális választóköröket eltörlő, júniusban kiadott, illetve a polgármesterek pártváltása előtt utat nyitó augusztusi sürgősségi kormányrendelet veszélybe sodorja a jogállamiságot, és megkérdőjelezi a novemberi elnökválasztás korrektségét.
A legutóbbi, 2009-es elnökválasztáson azok a választók, akik nem a lakóhelyük szerinti szavazókörben voksoltak, csak a pályaudvarokon, üdülőtelepeken és repülőtereken megszervezett speciális szavazóhelyiségekben adhatták le szavazatukat.
A júniusban kiadott 45-ös számú sürgősségi rendelet eltörölte ezt a rendelkezést, így bárki bárhol voksolhat majd, ha feliratkozik a pótlistára. Az ellenzék szerint ezzel a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) a „választási turizmust”, vagyis a többes szavazást könnyíti meg, és választási csalásra készül.
Augusztusban a kormány egy másik jogszabállyal negyvenöt napra felfüggesztette azt a rendelkezést, amelynek alapján a választott önkormányzati tisztségviselőket megfosztják mandátumuktól, ha pártot váltanak. A jobboldal szerint ez is Victor Ponta elnökjelöltnek kedvez, hiszen a PSD most kormánytámogatások ígéretével csábíthatja saját táborába a polgármestereket, akiknek meghatározó szerepük lehet a választók mozgósításában a novemberi államfőválasztáson.
Az MTI által idézett Klaus Johannis szerint a Ponta-kormány leváltását célzó bizalmatlansági indítványt 171 törvényhozó írta alá, a dokumentumot pedig beterjesztették a házbizottságnak. A Ponta-kormánynak kényelmes többsége van a törvényhozásban, és nem kell tartania attól, hogy megbuktatják. Az ellenzék kezdeményezése azzal a fokozott médiafigyelemmel magyarázható, amely a bizalmatlansági indítványok parlamenti vitáját szokta övezni. A bizalmi szavazásra várhatóan a jövő hét végén kerül sor.
Victor Ponta szerint az ellenzék csak azért kiált csalást, mert már most keresi a mentséget a várható választási kudarcra.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!