Fokozódó elöregedéssel néz szembe Románia

A tavalyi év végén a romániai nyugdíjasok száma meghaladta a 4,97 milliót •  Fotó: Gábos Albin

A tavalyi év végén a romániai nyugdíjasok száma meghaladta a 4,97 milliót

Fotó: Gábos Albin

Egyre inkább érezhetővé válik a népesség elöregedése Európa-szerte: az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat felmérése szerint 2018-ban a tagállamok lakosságának 19,7 százaléka 65 év fölötti volt, 2050-re pedig ez az arány 28,5 százalékra emelkedhet. Romániában még rosszabb a helyzet.

Iszlai Katalin

2020. január 25., 16:202020. január 25., 16:20

A termékenységi arány tartós csökkenése és a várható élettartam meghosszabbodása következtében a lakosság elöregedése világszinten egyre inkább érezhetővé vált az elmúlt években. Nincs ez másként Európában sem – derül ki az Eurostat idősekről készült 2019-es átfogó felméréséből, amelyben 2018-ig terjedő adatokat dolgoztak fel. Mint ebből kiderült, a 28 tagállamban 2018-ban 101,1 millió 65 évnél idősebb személy élt, ami a teljes lakosság 19,7 százalékának felel meg. Az előrejelzések szerint a következő három évtizedben az elöregedés tovább fog fokozódni, és

2050-re már 149,2 millió idős lakója lesz az EU-nak, ők a teljes lakosság 28,5 százalékát teszik majd ki.

Az idősek életkörülményeiről készült elemzésben tagállamokra bontva is bemutatták a következtetéseket. Romániában a 65 év fölötti lakosság aránya alacsonyabb, mint az EU-ban, pontosabban a teljes lakosság 18,2 százaléka volt idős (azaz 65 év fölötti) 2018-ban. Az elöregedés azonban egyre fokozottabbá válik az országban, hiszen

az előrejelzések szerint 2050-re a lakosság 29,9 százaléka lesz 65 év fölötti, miközben 2001-ben ez az arány mindössze 13,5 százalékos volt.

Elkeserítő adat ugyanakkor, hogy még mindig magas azoknak az időseknek a száma, akik nem tudták kellően kifűteni a lakásaikat: 2018-ban ez az egyedül lakók 17,2 százalékára, illetve a párban élők 11,1 százalékára volt igaz Romániában (az EU-s átlag előbbiek esetében 10%, utóbbiaknál pedig 6,6%).

A várható élettartam szempontjából is a sereghajtók között helyezkedik el Románia: míg az összesített átlag szerint 65 éves korában egy európai férfi átlagosan várhatóan 18,1, egy nő pedig 21,4 évet fog még élni, Romániában a férfiak mindössze 14,7, a nők pedig 18,3 évre számíthatnak.

Az előrejelzés szerint a következő három évtizedben az elöregedés tovább fog fokozódni • Infografika: Tóth Szilárd Galéria

Az előrejelzés szerint a következő három évtizedben az elöregedés tovább fog fokozódni • Infografika: Tóth Szilárd

A romániai 65 évnél idősebb lakosság 23,4 százaléka gondolja úgy, hogy jó vagy nagyon jó egészségügyi állapotnak örvend (az EU-s átlag 41,4%), a legtöbben, 54,7 százalékuk viszont csak kielégítőnek tartja egészségét (az EU-ban 40,1 százalék). A fennmaradó 21,9 százalék továbbá rossznak vagy nagyon rossznak tartja egészségügyi állapotát, az EU-ban ez az idősek 18,5 százalékára igaz.

Szintén aggasztó, hogy Románia a második abban a rangsorban, amelyben a különböző fogyatékossággal élő idősek számát vizsgálták az egyes tagállamokban. A 65 év fölöttiek esetében ez az arány 80,8 százalék az országban. A legtöbbjüknek, azaz az idősek 66,7 százalékának nehézséget okoz a járás, 51,9 százalékuk látásproblémákkal küzd (ezzel egyébként első az ország a tagállamok között), 46,7 százalékuknak pedig a hallásával vannak gondok.

A 65 év fölötti korosztály esetében a fő halálokot a keringési rendszer betegségei jelentik Romániában, majd a rosszindulatú daganatok, a légzőrendszeri betegségek és a mentális betegségek, viselkedési zavarok következnek a sorban.

Az idősek munkaerőpiaci jelenlétét is vizsgálta az Eurostat, és mint kiderült, ebben a tekintetben Románia jól teljesít, főként a nők esetében. Miközben az EU-ban az aktív lakosság egészéhez viszonyítja a 65 évnél idősebb nők mindössze 4,2 százaléka dolgozott 2018-ban, Romániában ez az arány 7,4 százalék, ezzel pedig negyedik az ország a tagállamok között. A férfiak esetében sem sokkal rosszabb a helyzet, hiszen az EU-s 8,6 százalékos átlaghoz képest Romániában 10,4 százalék ez az arány.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

A jövedelmi szegénységnek kitett idősek aránya azonban még mindig magas az országban: a 65 évnél idősebbek 20 százalékának jelent nehézséget a megélhetés (például a közüzemi számlák befizetése). Az Eurostat felmérése végén az idősek társas kapcsolatait és a kikapcsolódási lehetőségeket is vizsgálta. Mint kiderült, a 65 évnél idősebb romániaiak 19,3 százaléka napi kapcsolatot tart családtagjaival, ez szinte azonos a 19,2 százalékos EU-s átlaggal. A másik véglet tekintetében azonban elkeserítőek az eredmények:

Romániában a harmadik legmagasabb azoknak az időseknek az aránya, akik az elmúlt évben nem tudtak kapcsolatba lépni egyetlen rokonukkal sem (4,6 százalék).

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A barátok terén még rosszabb a helyzet, a hazai idősek mindössze 4,9 százaléka tart napi kapcsolatot ismerőseivel. A digitális készségek terén ugyancsak rosszul állunk, Románia az utolsó helyen végzett e tekintetben, mivel az idősek mindössze 4 százaléka rendelkezik ilyen ismeretekkel. Ettől eltekintve a közösségi médiát sokan használják, a 65 és 74 év közöttieknek például 64 százaléka, miközben az EU-s átlag csak 34 százalék. Online banki ügyintézésre (például számlák fizetése interneten) viszont a hazai idősek mindössze 3 százaléka használja az internetet, ami jóval elmarad az EU-s 54 százalékos aránytól.

Közel ötmillió nyugdíjas Romániában

A tavalyi év végén a romániai nyugdíjasok száma meghaladta a 4,97 milliót, közülük 397 808-an kizárólag a mezőgazdaságban dolgoztak – számolt be az Agerpres hírügynökség az Országos Nyugdíjpénztár adatai alapján. A közel ötmillió nyugdíjas közül 3,849 millióan öregségi nyugdíjban részesültek, 508 982-en pedig rokkantnyugdíjasok. Özvegyi nyugdíjat 504 513 személy kapott tavaly, szociális segélyben pedig 279 idős részesült. December végén egyébként az átlagnyugdíj értéke 1203 lej volt, ami 11,18 százalékkal magasabb a korábbi év utolsó hónapjához képest.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 12., kedd

Ekkora volt a legnagyobb értékű fekete pénteki rendelés

A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.

Ekkora volt a legnagyobb értékű fekete pénteki rendelés
2024. november 12., kedd

Ezek a termékek drágultak idén a legjobban

A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.

Ezek a termékek drágultak idén a legjobban
2024. november 12., kedd

Szeptemberben nőtt a nettó átlagkereslet Romániában

Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet.

Szeptemberben nőtt a nettó átlagkereslet Romániában
2024. november 11., hétfő

Két rekordot is elért a betétdíjas visszaváltási rendszer

Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért: 2,4 millió italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és a begyűjtési arány elérte a 82 százalékot – írja az Agerpres.

Két rekordot is elért a betétdíjas visszaváltási rendszer
2024. november 11., hétfő

Megvan, hogy ki lehet Potápi Árpád János utódja

Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselőt jelöli a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztjára Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – tudta meg a hirado.hu.

Megvan, hogy ki lehet Potápi Árpád János utódja
2024. november 11., hétfő

Kedd estig havazás várható a hegyekben

Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Kedd estig havazás várható a hegyekben
Kedd estig havazás várható a hegyekben
2024. november 11., hétfő

Kedd estig havazás várható a hegyekben

2024. november 11., hétfő

Megérkezett a tél a hegyekbe

A Prahova megyei Salvamont kéri a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.

Megérkezett a tél a hegyekbe
Megérkezett a tél a hegyekbe
2024. november 11., hétfő

Megérkezett a tél a hegyekbe

2024. november 11., hétfő

Földrengéssel indult a nap Kézdivásárhelytől nem túl messze

A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt hétfő reggel 7 óra 45 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Földrengéssel indult a nap Kézdivásárhelytől nem túl messze
2024. november 09., szombat

Öt személy, köztük egy kisgyerek vesztette életét egy közúti balesetben

Súlyos, öt ember életét követelő közúti baleset történt szombaton a 2-es országúton, a Suceava megyei Grăniceşti településen.

Öt személy, köztük egy kisgyerek vesztette életét egy közúti balesetben
2024. november 09., szombat

Több mint 25 ezer lej volt a legnagyobb különnyugdíj októberben

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11.723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.

Több mint 25 ezer lej volt a legnagyobb különnyugdíj októberben
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!