Fokozódó elöregedéssel néz szembe Románia

A tavalyi év végén a romániai nyugdíjasok száma meghaladta a 4,97 milliót •  Fotó: Gábos Albin

A tavalyi év végén a romániai nyugdíjasok száma meghaladta a 4,97 milliót

Fotó: Gábos Albin

Egyre inkább érezhetővé válik a népesség elöregedése Európa-szerte: az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat felmérése szerint 2018-ban a tagállamok lakosságának 19,7 százaléka 65 év fölötti volt, 2050-re pedig ez az arány 28,5 százalékra emelkedhet. Romániában még rosszabb a helyzet.

Iszlai Katalin

2020. január 25., 16:202020. január 25., 16:20

A termékenységi arány tartós csökkenése és a várható élettartam meghosszabbodása következtében a lakosság elöregedése világszinten egyre inkább érezhetővé vált az elmúlt években. Nincs ez másként Európában sem – derül ki az Eurostat idősekről készült 2019-es átfogó felméréséből, amelyben 2018-ig terjedő adatokat dolgoztak fel. Mint ebből kiderült, a 28 tagállamban 2018-ban 101,1 millió 65 évnél idősebb személy élt, ami a teljes lakosság 19,7 százalékának felel meg. Az előrejelzések szerint a következő három évtizedben az elöregedés tovább fog fokozódni, és

2050-re már 149,2 millió idős lakója lesz az EU-nak, ők a teljes lakosság 28,5 százalékát teszik majd ki.

Az idősek életkörülményeiről készült elemzésben tagállamokra bontva is bemutatták a következtetéseket. Romániában a 65 év fölötti lakosság aránya alacsonyabb, mint az EU-ban, pontosabban a teljes lakosság 18,2 százaléka volt idős (azaz 65 év fölötti) 2018-ban. Az elöregedés azonban egyre fokozottabbá válik az országban, hiszen

az előrejelzések szerint 2050-re a lakosság 29,9 százaléka lesz 65 év fölötti, miközben 2001-ben ez az arány mindössze 13,5 százalékos volt.

Elkeserítő adat ugyanakkor, hogy még mindig magas azoknak az időseknek a száma, akik nem tudták kellően kifűteni a lakásaikat: 2018-ban ez az egyedül lakók 17,2 százalékára, illetve a párban élők 11,1 százalékára volt igaz Romániában (az EU-s átlag előbbiek esetében 10%, utóbbiaknál pedig 6,6%).

A várható élettartam szempontjából is a sereghajtók között helyezkedik el Románia: míg az összesített átlag szerint 65 éves korában egy európai férfi átlagosan várhatóan 18,1, egy nő pedig 21,4 évet fog még élni, Romániában a férfiak mindössze 14,7, a nők pedig 18,3 évre számíthatnak.

Az előrejelzés szerint a következő három évtizedben az elöregedés tovább fog fokozódni • Infografika: Tóth Szilárd Galéria

Az előrejelzés szerint a következő három évtizedben az elöregedés tovább fog fokozódni • Infografika: Tóth Szilárd

A romániai 65 évnél idősebb lakosság 23,4 százaléka gondolja úgy, hogy jó vagy nagyon jó egészségügyi állapotnak örvend (az EU-s átlag 41,4%), a legtöbben, 54,7 százalékuk viszont csak kielégítőnek tartja egészségét (az EU-ban 40,1 százalék). A fennmaradó 21,9 százalék továbbá rossznak vagy nagyon rossznak tartja egészségügyi állapotát, az EU-ban ez az idősek 18,5 százalékára igaz.

Szintén aggasztó, hogy Románia a második abban a rangsorban, amelyben a különböző fogyatékossággal élő idősek számát vizsgálták az egyes tagállamokban. A 65 év fölöttiek esetében ez az arány 80,8 százalék az országban. A legtöbbjüknek, azaz az idősek 66,7 százalékának nehézséget okoz a járás, 51,9 százalékuk látásproblémákkal küzd (ezzel egyébként első az ország a tagállamok között), 46,7 százalékuknak pedig a hallásával vannak gondok.

A 65 év fölötti korosztály esetében a fő halálokot a keringési rendszer betegségei jelentik Romániában, majd a rosszindulatú daganatok, a légzőrendszeri betegségek és a mentális betegségek, viselkedési zavarok következnek a sorban.

Az idősek munkaerőpiaci jelenlétét is vizsgálta az Eurostat, és mint kiderült, ebben a tekintetben Románia jól teljesít, főként a nők esetében. Miközben az EU-ban az aktív lakosság egészéhez viszonyítja a 65 évnél idősebb nők mindössze 4,2 százaléka dolgozott 2018-ban, Romániában ez az arány 7,4 százalék, ezzel pedig negyedik az ország a tagállamok között. A férfiak esetében sem sokkal rosszabb a helyzet, hiszen az EU-s 8,6 százalékos átlaghoz képest Romániában 10,4 százalék ez az arány.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

A jövedelmi szegénységnek kitett idősek aránya azonban még mindig magas az országban: a 65 évnél idősebbek 20 százalékának jelent nehézséget a megélhetés (például a közüzemi számlák befizetése). Az Eurostat felmérése végén az idősek társas kapcsolatait és a kikapcsolódási lehetőségeket is vizsgálta. Mint kiderült, a 65 évnél idősebb romániaiak 19,3 százaléka napi kapcsolatot tart családtagjaival, ez szinte azonos a 19,2 százalékos EU-s átlaggal. A másik véglet tekintetében azonban elkeserítőek az eredmények:

Romániában a harmadik legmagasabb azoknak az időseknek az aránya, akik az elmúlt évben nem tudtak kapcsolatba lépni egyetlen rokonukkal sem (4,6 százalék).

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A barátok terén még rosszabb a helyzet, a hazai idősek mindössze 4,9 százaléka tart napi kapcsolatot ismerőseivel. A digitális készségek terén ugyancsak rosszul állunk, Románia az utolsó helyen végzett e tekintetben, mivel az idősek mindössze 4 százaléka rendelkezik ilyen ismeretekkel. Ettől eltekintve a közösségi médiát sokan használják, a 65 és 74 év közöttieknek például 64 százaléka, miközben az EU-s átlag csak 34 százalék. Online banki ügyintézésre (például számlák fizetése interneten) viszont a hazai idősek mindössze 3 százaléka használja az internetet, ami jóval elmarad az EU-s 54 százalékos aránytól.

Közel ötmillió nyugdíjas Romániában

A tavalyi év végén a romániai nyugdíjasok száma meghaladta a 4,97 milliót, közülük 397 808-an kizárólag a mezőgazdaságban dolgoztak – számolt be az Agerpres hírügynökség az Országos Nyugdíjpénztár adatai alapján. A közel ötmillió nyugdíjas közül 3,849 millióan öregségi nyugdíjban részesültek, 508 982-en pedig rokkantnyugdíjasok. Özvegyi nyugdíjat 504 513 személy kapott tavaly, szociális segélyben pedig 279 idős részesült. December végén egyébként az átlagnyugdíj értéke 1203 lej volt, ami 11,18 százalékkal magasabb a korábbi év utolsó hónapjához képest.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

Fedezzük fel együtt Erdély kincseit

Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.

Fedezzük fel együtt Erdély kincseit
Fedezzük fel együtt Erdély kincseit
2025. július 07., hétfő

Fedezzük fel együtt Erdély kincseit

2025. július 01., kedd

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját

A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját
2025. június 26., csütörtök

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén

Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén
2025. június 25., szerda

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti

Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti
2025. június 25., szerda

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától

Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától
2025. június 25., szerda

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat

A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat
2025. június 25., szerda

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump

Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump
2025. június 24., kedd

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok

A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok
2025. június 24., kedd

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után

Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után
2025. június 24., kedd

Netanjahu: Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal

Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.

Netanjahu: Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal