
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Jelentősen megnövelné a tarlóégetésért kiszabható büntetéseket a környezetvédelmi minisztérium, az erről szóló sürgősségi kormányrendelet-tervezetet várhatóan a következő hetekben fogadja el a kormány – derül ki az RMDSZ tájékoztatásából.
2022. március 17., 12:462022. március 17., 12:46
Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter nyilatkozata szerint évek óta küzdenek már a tarlóégetők ellen, azonban előfordul, hogy a tiltás és a fokozott ellenőrzések sem elegendőek: néhány helyen bevett gyakorlattá vált a növényzet illegális égetése. Emiatt a szaktárcavezető aláírta azt a sürgősségi kormányrendelet-tervezetet, amely
A tervezetbe bekerült a tőzeglápokon, vizes élőhelyeken való égetés szigorú tiltása is– derül ki a közleményből.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség legfrissebb jelentése szerint csak március első felében 1400 esetben kellett beavatkozniuk az ellenőrizetlen égetések (tarlóégetés, száraz növényzet vagy szemétégetés) miatt. Az égetések mintegy 5 ezer hektárnyi területet érintettek. Máramaros megyében egy idős asszony sérült meg a növényzet égetése miatt keletkezett tűzben, Arad megyében pedig egy többszáz éves templom vált a lángok martalékává.

A tarlóégetés – ahogy nálunk nevezik „tűzzel kaszálás” évről évre visszatérő rossz szokás, amelynek hatása mind a környezetre, mind a magántulajdonra rendkívül káros lehet. A Hargita megyei tűzoltóság az év eleje óta már 13 ilyen riasztást kapott.
„A tarlóégetés nem csak a javakra jelent közvetlen veszélyt. A tarlótüzek rontják a levegő minőségét, emellett jelentős károsanyag-részecske képződési forrás, és a levegőbe kerülő nitrogén alapú vegyületek súlyos allergiát okozhatnak.
– magyarázta a szigorítás szükségességét Tánczos Barna.
Az általa aláírt sürgősségi kormányrendeletet várhatóan a következő hetekben fogadja el a kormány.
Lemondott vasárnap Andreja Katic szlovén igazságügyi miniszter és Bostjan Poklukar belügyminiszter, miután előző nap hajnalban az ország délkeleti részén található Novo Mesto városban meggyilkoltak egy férfit.
Tesztelték a Burevesztnyik hiperszonikus, pilóta nélkül manőverező repülőgépet október 21-én – jelentette Valerij Geraszimov, az orosz fegyveres erők vezérkari főnöke Vlagyimir Putyin elnöknek vasárnap egy vezetési ponton.
A későn érkező mentőket okolják egy fiatal magyar férfi haláláért Ausztriában. Az eset a ritkábban lakott területek sürgősségi egészségügyi ellátásának hiányosságaira terelte a figyelmet a Kronen Zeitung című osztrák lap pénteki jelentése szerint.
Később tartja meg tervezett találkozóját Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnökkel, a jövő hétre kilátásba helyezett időpontot törölték. Az amerikai elnök ezt szerdán közölte, miután tárgyalt Mark Ruttéval, a NATO főtitkárával.
Donald Trump két napon belül ígért döntést a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tervezett találkozót illetően – az amerikai elnök erről a Fehér Házban beszélt kedden újságírói kérdésre.
„Nincs terve” Donald Trump amerikai elnöknek arra, hogy a közeljövőben találkozzon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – adta hírül kedd este a BBC a Fehér Ház egyik tisztviselőjére hivatkozva.
Robbanás volt hétfőn a román Petrotel-Lukoil kőolajfinomítóban, később pedig Magyarországon a százhalombattai olajfinomítóban keletkezett tűz.
Egy hirtelen és heves tornádó söpört végig hétfőn több, Párizstól északra fekvő településen, és felborított három darut, amelyek egy fiatal munkás halálát okozták, négy embert pedig súlyosan megsebesítettek a hatóságok szerint.
Oroszország eddig nem kérte Romániától, hogy Vlagyimir Putyin budapesti csúcstalálkozóra utazásakor nyissa meg légterét az orosz elnök számára – jelentette ki hétfőn Brüsszelben a külügyminiszter.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök készen áll Budapesten is találkozni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – az ukrán államfő erről egy amerikai televíziónak adott, vasárnap sugárzott interjúban beszélt.
1 hozzászólás