
Fotó: Pixabay.com
Több mint másfél évtizede várt történelmi pillanatként értékelte Marcel Ciolacu kormányfő pénteken, hogy az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma úgy döntött: eltörli a vízumkényszert a román állampolgárokkal szemben – számolt be az MTI.
2025. január 10., 18:532025. január 10., 18:53
A miniszterelnök a washingtoni hivatalos bejelentéssel egy időben törvényhozók, kormánytagok, közéleti személyiségek és a diplomáciai testület képviselőinek jelenlétében megrendezett bukaresti ünnepségen közölte:
Ehhez – a vízummentességi programba bevont többi ország állampolgárához hasonlóan – csak egy online beszerezhető elektronikus utazási engedélyre (ESTA) lesz szükségük.
Ciolacu megjegyezte: Romániában egymást érik a történelmi pillanatok, hiszen az amerikai vízummentességről szóló bejelentés alig 10 nappal azt követően érkezett, hogy Románia a schengeni övezet teljes jogú tagjává vált.
– mutatott rá a kormányfő.
Hozzátette: a döntés hatására a román állampolgároknak nem kell annyi pénzt és időt vesztegetniük, mint eddig, ahhoz, hogy az Egyesült Államokba utazhassanak, viszont szimbolikus jelentőséggel is bír a vízummentesség, amellyel az amerikai partnerek Románia iránti bizalmukat is kifejezték.
Miután az amerikai külügyminisztérium adatai szerint a 2023-as pénzügyi évben a román vízumkérelmek 8,79 százalékát utasították el, 2022-ben a 12,6 százalékukat, 2021-ben pedig a 17 százalékukat, Románia a feltétel teljesítésétől messze állt.
Azonban a kormány tavaly júliusban országos reklámkampányt indított a vízummentességi feltétel teljesítése érdekében. Marcel Ciolacu miniszterelnök arra kérte a B1-es vagy B2-es típusú amerikai vízumot korábban megszerző román állampolgárokat, hogy újítsák meg vízumukat. Ezzel a módszerrel
Az amerikai belbiztonsági minisztérium pénteken közölte: Alejandro Mayorkas tárcavezető Antony Blinken külügyminiszterrel közösen hozott döntése alapján
A közlemény szerint a VWP lényegét képező együttműködés és információmegosztás jelentősen erősíti az Egyesült Államok biztonsági érdekeit, amellett, hogy ösztönzi a jogszerű utazást és kereskedelmet a két nemzet között.
Az amerikai vám- és határvédelem becslése szerint előreláthatólag 2025. március 31-én frissül az elektronikus utazási engedélyezési rendszer (ESTA) nevű online alkalmazás és mobilalkalmazás, amely lehetővé teszi Románia legtöbb állampolgára számára, hogy a VWP keretében legfeljebb 90 napra turisztikai vagy üzleti céllal az Egyesült Államokba utazzon anélkül, hogy előzetesen amerikai vízumot szerezne be. Ezek az engedélyek általában két évig érvényesek.
Az érvényes B-1/B-2 vízummal rendelkező utazók továbbra is használhatják vízumukat az Egyesült Államokba való utazáshoz – közölte az amerikai belbiztonsági minisztérium.
Pénteken közzétett sajtónyilatkozatában Klaus Iohannis gratulált mindazoknak, akik hozzájárultak ahhoz, hogy Románia bekerüljön a Visa Waiver amerikai vízummentességi programba, és úgy értékelte, hogy ez a siker a román-amerikai kapcsolatok még dinamikusabb fejlődéséhez vezet.
Az elnöki hivatal honlapján közzétett nyilatkozatban az államfő emlékeztetett: Románia felvétele a Visa Waiver programba azt jelenti, hogy márciustól vízum nélkül utazhatnak az Egyesült Államokba a román állampolgárok.
„Gratulálok mindazoknak, akik hozzájárultak a román-amerikai stratégiai partnerség fejlődésének e fontos pillanatához! Ez a siker kétoldalú kapcsolataink összes szintjének még dinamikusabb fejlődését fogja eredményezni” – fogalmazott az államfő az Agerpres beszámolója szerint.
Emlékeztetett arra, hogy Románia felvétele a vízummentességi programba Bukarestnek és Washingtonnak a két ország közötti „erős barátságán” alapuló közös célja volt. Hozzátette: bízik abban, hogy a 2025-ben 28. évfordulóját ünneplő román-amerikai stratégiai partnerség új dimenziókat fog ölteni a két ország valamennyi polgárának javára.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
Majmot akart csempészni Olaszországba autójában az a román férfi, aki ellen természetkárosítás miatt emeltek vádat – tájékoztatta a Zala Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője szerdán az MTI-t.
Hat, alig néhány hetes tacskót találtak a magyarországi pénzügyőrök egy kisbusz rejtett rekeszében. Az állatok chippel, oltással és útlevéllel sem rendelkeztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.
Hamufelhőt ereszt ki magából az Etna több mint 3 ezer méteres magasságban, emiatt közepes készenlét lépett életbe Catania repülőterén hétfőn, egyelőre jelentősebb késések nélkül.
szóljon hozzá!