Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
A kenyér nem az ördögtől való, és a saláta sem váltja meg önmagában a világot, csupán az egyensúlyt kéne megtalálnunk az étkezésünkben. Fontos azonban, hogy mindenkinek más az egészségügyi állapota, így egy adott étrend nem tud ugyanolyan hatékony lenni két különböző embernél.
2024. október 05., 11:152024. október 05., 11:15
2024. szeptember 30., 12:522024. szeptember 30., 12:52
„Emberek vagyunk, normális, hogy eszünk csokit, pizzát, szalmakrumplit, csak az egyensúlyt kellene megtalálni” – fogalmazott Pirlea Alessandra csíkszeredai dietetikus, akivel az egészséges táplálkozásról beszélgettünk. A szakember rögtön a beszélgetés elején meg is osztotta egy személyes tapasztalatát, amikor egy páciensével egy étteremben találkozott. A páciens meglátva őt, ahogy tésztafélét eszik, megkönnyebbülve mondta, hogy hát ha a dietetikusnak szabad, akkor ő is azt fog enni.
– magyarázta. Hozzátette, azért, mert dietetikusként dolgozik, sokszor megkapja a nagy kérdést, hogy „lássuk, mit eszik a dietetikus”, de neki a rövid válasza csak az, hogy mindent, csak éppen nem mindegy az elosztás és az arány.
Félreértelmezése a dietetikus munkájának, hogy csak az fordulhat hozzá, aki súlyosan elhízott. Pirlea Alessandra szerint
„Ahogy a felnőtteknél sem mindegy, hogy mit eszik, a kisbabáknál sem. Sőt, a szülőknek nagyon fontos odafigyelniük, hogy milyen ételekkel kezdik a gyermek táplálását. Nem mindegy, hogy egy édes krumplival, vagy egy almával találkozik először a kicsi gyomra. Abban a pici korban dől el minden, az is, hogy a gyereknek milyen kapcsolata lesz hosszútávon az étellel.”
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy az étkezésünk az egész életünkre hatással van. A termékenységet is befolyásolja például az étkezésünk minősége, napjainkban pedig egyre több olyan esettel találkoznak a szakemberek, hogy „nem jön össze a baba”.
– fogalmazott Pirlea Alessandra.
Az étkezési minőségünk javítása érdekében az alap dolgokon kell először változtatnunk. Az első ilyen tényező az étel elkészítési módja. A szakember szerint le kell mondanunk arról, hogy minden nap bő olajban sütünk, hiszen rengeteg más lehetőség van. A sütőben, vagy az újonnan divatos forró levegős fritőzben is elkészíthetjük mondjuk a sült krumplit, olaj nélkül, de ne feledkezzünk meg a párolásról sem.
Pirlea Alessandra szerint az egész titka a fűszerezés. A másik alap dolog az étkezésünkben, amin könnyen változtathatunk, a vízfogyasztásunk.
Az sem mindegy, hogy milyen kenyeret, rizset, tésztafélét fogyasztunk. A szakember a magas rozstartalmú szénhidrátokat ajánlja, hiszen azoknak lassabb a felszívódási idejük. „Ez nem azt jelenti, hogy tilos például bécsi szeletet enni. Ha a vasárnapi ebédnél az a menü, mindenkit szépen kérek, hogy egye meg, de más egy patológiai eset, aki mondjuk intoleranciával, allergiával él.”
A szakember sokszor találkozott már azzal, hogy az emberek szerint az egészséges étkezés drága, legalábbis drágább az „egészségtelennél”.
Fotó: Pinti Attila
A baj azzal van, hogy az egészséges címszót összekötötték tévesen a bio-jelzésű ételekkel, holott ez csak marketingfogás.
Nem nehéz kitalálni, hogy mik ezek a zöldségek, gyümölcsök, hiszen a helyi piacok általában szezonálisan árulják az épp beérett termést. És fontos, hogy nem kell túlgondolni az egészséges étkezést, hiszen nem attól táplálkozunk kiegyensúlyozottan, hogy lazacot és avokádót eszünk, hanem ha kicsiben gondolkodunk, a helyi termelőktől vásárolunk.
Van egy pár elv, amire jó lenne figyelni, ha táplálkozásról van szó. A legismertebb és legelfogadottabb ilyen elv az okos tányér. Az okos tányér modelljét a Magyar Dietetikusok Szövetsége állította elő, aminek a lényege, hogy minél színesebb, minél változatosabb, minél egyszerűbb, annál jobb. A modell lényege, hogy
Nagyon jó, hogy állati és növényi eredetű fehérjék is vannak, tehát semmi gond, hogyha valaki vegetáriánus vagy vegán, mindenkinek van opció. Húsféléket, halakat, tojást, tejtermékeket fogyasszunk, szóját, tofut, hüvelyeseket. A tányérunk fennmaradó egynegyede pedig a szénhidrátoké.
– hangzik a tanács.
Az étkezésünk mumusa a szénhidrát, legalábbis ezt diktálja a társadalom. Pirlea Alessandra szerint azonban nem kell félnünk, nyugodtan ehetünk krumplit és rizset is, a trükkje csupán az, hogy ne forrón fogyasszuk azt. A kihűlt vagy szobahőmérsékletű krumpli például a keményítőtartalom miatt lassabban szívódik fel, így a vércukorszintünk pedig nem fog drasztikusan megnőni hirtelen, továbbá a telítettség érzése is tovább fennmarad.
Vádat emelt a Kovászna megyei ügyészség és előzetes letartóztatásba helyezte annak a hét hónapos csecsemőnek az édesanyját, aki tétlenül nézte, hogy élettársa halálra veri a kisfiát.
A jelenlegi 75-ről 56-ra csökken az államtitkárok száma, erről szóló sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtöki ülésén a kormány.
A 26 elnökjelölt-aspiráns közül 11 jelöltségét hagyta jóvá a Központi Választási Iroda (BEC) és az alkotmánybíróság, jelöltségük csütörtökön véglegessé vált.
A Călin Georgescu TikTok-kampányát finanszírozó Bogdan Peșchirnél és más, a volt elnökjelöltet népszerűsítő influenszernél folyik csütörtökön házkutatás – tájékoztatták ügyészségi források az Agerpres hírügynökséget.
Anamaria Gavrilă POT-elnök bejelentette szerda este, hogy visszalép a jelöltségtől, így George Simion marad a szuverenisták államfőjelöltje.
Túlzottan nagyoknak nevezte Kelemen Hunor Klaus Iohannis volt államfő külföldi útjainak költségeit.
Vádat emelt szerdán a legfőbb ügyészség Călin Georgescu volt államfőjelölt öt támogatója ellen – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A parlament épületébe hívta ki a rendőrséget szerdán Anamaria Gavrilă képviselő, miután szóbeli összetűzésbe került a sajtó képviselőivel.
Őrizetbe vett a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) három kábítószercsempészt, akik rendhagyó módon próbálták feltűnés nélkül Bukarestbe juttatni a Spanyolországból becsempészett közel 30 kilogramm kábítószert.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerdán kijelentette, hogy a kormánykoalíció jövője Crin Antonescu elnökválasztási győzelmétől függ.
szóljon hozzá!