Fotó: Kristó Róbert
Romániai és külföldi spekulánsok gyakorolnak „hatalmas” nyomást a lej árfolyam-alakulására, azt akarják, hogy kedvezőtlenül alakuljon a hazai pénz árfolyama – nyilatkozta a Romániai Importőrök és Exportőrök Országos Szövetségének (ANEIR) elnöke, Mihai Ionescu.
2010. november 08., 16:002010. november 08., 16:00
„Az exportőrök nagy dilemmája, mi történik 2011-ben a valutaárfolyammal. Nagyon nagy a hazai és külföldi spekulánsok nyomása, kedvezőtlenül alakítanák az árfolyamot, szeretnék elérni, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) ne tudja befolyásolni ennek alakulását” – emelte ki Ionescu hétfőn Románia 2010–2014 közötti export stratégiájának közvitáján.
A stratégia célja az újító cégek támogatása, új nemzetközi piacok azonosítása, az intézményközi együttműködés erősítése. A népszerűsítendő termékek között vezető helyen áll a turizmus, az IT, a mezőgazdaság, a gépkocsigyártás.
Ionescu hozzáfűzte, az ANEIR ígéretet kapott a jegybanktól, hogy támogatják azokat a cégeket, amelyek külföldi piacokon értékesítik termékeiket, biztosítja az árfolyam stabilitását és ez „bátorítja majd az exportőröket, hogy aláírhatnak külföldi szerződéseket.”
Mugur Isărescu, a jegybank elnöke nemrég azt nyilatkozta, hogy a BNR értékelése szerint nincs oka az árfolyamingadozásnak 2011-ben. „Nem látjuk az okát, miért ne lenne stabil a továbbiakban” – hangsúlyozta Isărescu, aki rámutatott a 2007–2008-as időszak „nagyon nagy”, a GDP 12–14 százalékát kitevő külföldi deficit visszaesett a fenntartható 4–6 százalékra.
A valutaárfolyam idén 4,2265 lej/euróról indult, minimális értéket, 4,0653 lej/eurót ért el március második felében, nemrég pedig a BNR 4,2931 lej/euróban határozta meg a viszonyítási alapot. A legnagyobb értéket 4,3688 lej/eurót június végén érte el, azt követően, hogy a kormány bejelentette a megszorító intézkedéseket, a fizetések 25 százalékos csökkentését és az áfa 24 százalékra emelését.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedden délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Az Európai Unió területén közlekedési balesetben elhunytak száma 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest; lakosságarányosan Romániában és Bulgáriában haltak meg a legtöbben az utakon – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Robbanás történt kedden délután a román hadsereg Ilfov megyei tüzérségi laboratóriumában; a detonációban egy civil alkalmazott életét vesztette.
„Egyedül Crin Antonescu államfőjelölt képes arra, hogy legyőzze a szélsőséges George Simion jelöltet az államelnök-választáson” – húzta alá kampányzáró keddi sajtótájékoztatóján Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Tizenhatezer dokumentum jogszerűségét vizsgálta meg Kovászna Megye Prefektusi Hivatala az elmúlt esztendőben. Ezek közül 272 dokumentumban fedeztek fel kifogásolnivalót a jogászok, 99 esetben pedig a bíróságnak kell döntenie.
A Gheorghe Ionescu-Șișești agrártudományi és erdészeti akadémia (ASAS) kedden közölte, hogy elhunyt az intézmény elnöke, Valeriu Tabără volt mezőgazdasági miniszter.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, az önkormányzat határozata alapján 2023-ban kezdte meg a közterülten gazdátlanul hagyott járművek elszállítását. Tavaly összesen 26 gépkocsi jutott erre a sorsra, idén folytatják az akciót, már négynél tartanak.
Év eleje óta 1,06 milliárd italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRo vállalat pedig 83 ezer tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
A pénzügyminisztérium május 9-én újabb kötvényeket bocsát ki a Fidelis program keretében, amelyben a véradók kedvezményes feltételek mellett juthatnak hozzá az államkötvényekhez – jelentette be kedden a tárca.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték azt a 19 éves lányt, aki elvitt a bákói megyei kórház szülészeti osztályáról egy újszülöttet – közölte kedden Gabriel Dumitrache, a Bákó megyei rendőrség szóvivője.
szóljon hozzá!