Százhúszezerre teszik azoknak a két év alatti gyermekeknek a számát, akiket Heródes legyilkoltatott Jézus születése után Betlehemben. Mártírok tiszteletére valószínűleg ez az egyház által elrendelt legrégebbi ünnep. A december 28-ai aprószentek liturgikus hagyományai elhalványultak, de a néphagyomány megőrizte emléknapjukat.
A 18. század közepéig karácsony hármas ünnep volt: december 27-én Szent János napját boráldással ünnepelték.
István, az egyház első vértanúja, a jeruzsálemi közösség hét diakónusának egyike volt.
Az első emberpár, Ádám és Éva névnapja, december 24-e még a karácsony böjtjéhez tartozik, de már ünnep.
A több mint három évtizedes jelenkori hagyomány még soha nem zajlott ilyen körülmények között – adta hírül közösségi oldalán a Romániai Magyar Cserkészszövetség, amikor küldöttsége átvette a betlehemi békelángot a román-magyar határátkelőnél. Vasárnaptól a székelyudvarhelyi családok kar
Az adventi koszorú együtt égő négy gyertyájának a lángja a teljes fény eljövetelét hirdeti. A tevékeny készületben a Szűzanya lelkületével remélhetjük: „Fiú születik, nekünk adatik”. Legyünk az ünnep résztvevői, ne kívülállók – ezért imádkoztak Székelyudvarhelyen.
A járványügyi megszorítások ellenére hétről hétre lelkesítő pillanatok fűszerezték idén a homoródújfalvi gyermekek mindennapjait: feltárta és megosztotta kincseit a tulipános láda. Advent harmadik vasárnapján, mielőtt ideiglenesen lecsukták a fedelét, még tartogatott meglepetést.
Az Úr közel van, örüljetek! – hirdeti az adventi koszorún a harmadik gyertya, a decemberi homályban gyarapodó fény. Székelyudvarhelyen, a szombatfalvi Szent György Egyházközség örömvasárnapi fénygyújtásán az emberlét időszerű kérdéseire kerestünk választ: ki és mi az örömem forrása?
Egy olyan évet zár a világ, amikor vélt biztonságunk, emberi építményeink dőlni, omolni látszanak. Lelki tartalmában egyaránt verőfényes, ugyanakkor reménykeltő útravalókban gazdag volt az egykori jezsuita templom és rendház névadójának, Székelyudvarhely első védőszentjének, Szent Miklósnak az ünnepe vasárnap.
Van valami különös, misztikus, valami lélekbizsergetően szép az adventben. Várakozunk Valakire, aki „irgalmat hozó”; aki ebben a borús, sötét, emberéletünkbe fényt, örömet, kegyelmének világosságát hozza – hangzott el a Székelyudvarhelyen a Kis Szent Teréz-plébániatemplomban a második adventi előesti szentmisén.
Noha a Mikulás-várás lázában égtek a gyermekek, mégis kikerekedett a szemük, amikor a kitáruló kapun betoppantak, azaz két keréken majdnem begurultak a terepmotoros meglepetés-mikulások az oklándi elhelyezőközpont udvarára. A jótékony motorosoknak ez volt az első találkozása a gyermekekkel, a kicsiknek pedig szintúgy meglovagolható motorokkal.
Karácsonytól kezdődően Márton Áron püspök születésének 125. évfordulójáig, 2021. augusztus 28-áig tart az az előkészület, amellyel szülőfaluja, Csíkszentdomokos ráhangolja tisztelőit a jubileumra.
Az ajándékosztásban Mikulásként megszemélyesített Mürai Szent Miklós a katolikus és a görögkeleti egyház szentje. Gazdag örökségét igyekezett jóra fordítani.
A 3. században élt vértanú a bányászok, tetőfedők, a mérnökök, építőmunkások védőszentje. A gyulafehérvári főegyházmegyében bányavidékeken ajánlottak istentiszteleti helyeket Szent Borbála védelmébe.
Tizenötödik alkalommal rendezik meg december első vasárnapján a Kárpát-medencei református imanapot, amikor a nemzet határokon átívelő egységéért, valamint a Magyar Református Egyház részegyházaiért szólnak az imakérelmek.
Őseinknek mit jelentett Székelyföldön a tulipános láda? Ha megőriztük nagyanyáink kelengyés ládáját, gyermekeink mit fedezhetnek fel benne? Felmenőinknek miként örökíthető át nemzetünk érzéseiről, szépszeretetéről valló értéktárunk? A homoródújfalviak felnyitották kincses ládájukat.
A régi magyaroknak Szent András vértanú apostol emléknapja olyan jelentőségű volt, hogy a hónapot is róla nevezték el. Az e naphoz legközelebb eső vasárnap az egyházi év és az advent kezdete. A magyarság számára kiemelt jelentőségű: zománcképe a Magyar Szent Korona keresztpántján látható.
Mint a mesében a legkisebb királyfi, aki legyőzve az akadályokat elnyeri jutalmát, úgy indultak neki a járványhelyzetben a Mesemondó vetélkedő szervezői, valamint a részt venni szándékozók a nyolcadik alkalom előkészítésének. Színpadi lámpaláztól nem kell tartaniuk a helyszínen.