A németországi futball-világbajnokság az olasz válogatott győzelmével ért véget, akik a döntőben 11-esekkel verték meg a franciákat. A büntetőrúgásoknál azonban már nem volt ott a döntőben is gólt szerző, a vb legjobb játékosának választott Zinedine Zidane: a 110. percben úgy mellbe fejelte Materazzit, hogy azonnal kiállították. A 32-es mezőny ugyanabban a rendszerben játszotta a tornát, mint az előző két vb-n.
Színvonalas, izgalmas, néha nagyon durva meccsek: a holland-portugál nyolcaddöntőn 2-2 játékos hagyta el a pályát piros lappal... A csoportokban nagy meglepetések nem voltak, csupán Csehország és Horvátország kiesése számított picit meghökkentőnek, a nagy focinemzetek ha nem is simán, de továbbléptek.
A nyolcaddöntőkben aránylag kevés gól esett, de itt búcsúztak a hollandok (0-1 a portugálokkal az említett „csúnya” találkozón), a spanyolok (1-3 Franciaországgal, akiket nem tartottak a vb nagy favoritjának, de Ribéry és Zidane itt már csillogtak-villogtak), illetve itt játszották a torna messze legunalmasabb meccsét: az Ukrajna-Svájc meccset csak a tizenegyesek döntötték el, a svájciak még egy büntetőt sem tudtak belőni – de úgy estek ki, hogy nem kaptak gólt a vb-n!
A negyeddöntőbe két dél-amerikai (a címvédő Brazília, illetve Argentína) kerültek az európaiak mellé. Itt viszont mindketten búcsúztak: a házigazdák az argentinokat 1-1 után büntetőpárbajban ejtették ki, Thierry Henry szép gólja pedig Ronaldinhoékat küldte haza (1-0). Olaszország simán lelépte Ukrajnát (3-0, Luca Toni két gólt is szerzett), az angolok svéd edzője pedig nagyon eltaktikázta a folyton színészkedő portugálok elleni meccset, s a 120 perces gól nélküli meccset követő büntetőknél Cristiano Ronaldoék nyugodtabbak voltak.
Két kemény csata jött az elődöntőkben: a németek Dortmundban az olaszok előtt voltak kénytelenek kapitulálni, Del Piero és Grosso a hosszabbítás utolsó perceiben végezték ki a házigazdákat, a franciák pedig egy Zidane-tizenegyesgóllal léptek át a portugálokon (1-0). A bronzmeccset a házigazdák hozták 3-1-re a portugálok ellen, s a németek közül került ki a vb gólkirálya Miroslav Klose személyében, aki 5 gólt lőtt a tornán – a bronzmeccsen azonban Schweinsteiger volt elemében, aki két gólt lőtt.
A döntőben hamar jött a gólváltás: Zidane egy tizenegyest Panenka-módszerrel értékesített (a labda a lécet érintve pattant a gólvonal mögé - ezzel ő is azok közé a játékosok közé került, akik két döntőben is eredményesek voltak), majd Materazzi szöglet után fejelt a francia kapuba. A győztes gól egyik csapatnak sem jött össze – ám a vb legjobbjának választott, a döntő után amúgy is visszavonuló Zidane-nak összejött a kiállítás: a beszóló Materazzit irgalmatlanul mellkason fejelte. Ezért nem lehetett ott a büntetőpárbajban, ahol egyedül Trézeguet rontott, aki a felső kapufára lőtte a labdát. Amikor Grosso belőtte az ötödik olasz büntetőt, értelemszerűen nem kellett még egy francia tizenegyes: az azurrik negyedik vb-címüket szerezték meg, Cannavaro emelhette magasba a világkupát.
A döntő2006 július 9., Berlin, Olimpiai Stadion, 72 ezer néző, vezette: Horacio Elizondo (argentin)
Olaszország - Franciaország 1-1 (1-1, 1-1, 1-1) - 11-esekkel: 5-3Olaszország: Buffon - Zambrotta, Materazzi, Cannavaro, Grosso - Camoranesi (Del Piero, 86.), Perrotta (Iaquinta, 61.), Pirlo, Gattuso, Totti (De Rossi, 61.) - Toni.
Franciaország: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Ribéry (Trezeguet, 100.), Vieira (Diarra, 56.), Makelele, Zidane, Malouda - Henry (Wiltord, 107.).
gólszerző: Materazzi (19.), illetve Zidane (7., 11-esből)
Hivatalos honlap:
http://www.fifa.com/worldcup/archive/germany2006/index.html
szóljon hozzá!