Csendes, nyugis, szerény – tökéletes ellentéte a tipikus macedón kézilabdásnak. Sportcsaládból származik, édesapja kézilabdázott, edzősködött, klubelnök is volt, édesanyja pedig jugoszláv sakkbajnok. Nagy tapasztalata van, játszott minden európai kupasorozatban, többszörös ifjúsági és felnőtt válogatott. Egy hete érkezett, és két évre írt alá a Székelyudvarhelyi KC-nak. Neve: Goran Kuzmanoski.
Édesapja is kézilabdázott, ezt követően szülővárosa csapatának, a Prilepnek lett az edzője (majd később a klub elnöke), így nagyon korán, már tízévesen kapcsolatba került a kézilabdával. Alig volt 16 éves, amikor bemutatkozhatott a macedón férfikézilabda élvonalában, igaz, mindössze két-három percet játszhatott egy bajnokin. 17 évesen aláírta első szerződését Prilep csapatához, majd érkezett a két legerősebb macedón csapat, a Vardar és a Metalurg, melyekkel bajnoki címeket és kupákat nyerhetett. Játszott spanyol, portugál és svéd csapatoknál is, és kipróbálta magát minden európai kupasorozatban, a Challenge Kupától a Bajnokok Ligájáig.
Bemutatkozás a románok ellen
Legutóbb a macedón HC Tineks Prolet Szkopjében játszott, igazolhatott volna macedón vagy szlovél élklubokhoz is, végül menedzsere segítségével Udvarhely lett a végállomás, az SzKC-val két évre írt alá. „Elég jól ismerem Romániát, ifi és felnőtt válogatottként sokszor volt ellenfelem a válogatottja, hisz a két ország legjobbjai gyakran mérkőztek meg egymással. Egyébként bemutatkozásom a felnőtt válogatottban (18 évesen, 2000-ben) épp a román válogatott ellen volt, az itteni Kárpát Kupán. A klubokhoz eddig nem volt szerencsém, lesz majd most, a bajnokságban. Persze felvilágosítottak, hogy itt többnyire magyarok élnek, de az én szempontból mindegy, mert sem a magyar, sem a román nyelvet nem értem” - mondja Goran Kuzmanoski. Számára persze nem ismeretlen a helyzet, hisz Macedónia lakosságának közel fele más nemzetiségűekből tevődik össze. Kis ország, mégis sok nyelvet beszélnek – ahogy mondja a macedón játékos.
Jó ez a hely
Goran tudja már, hogy az SzKC mérkőzéseire sokan járnak, és biztatják a csapatot, aminek fölöttébb örül. Elárulja, hogy nála otthon kevesebben járnak a mérkőzésekre, de azok „teljesen dilisek”, ellentétben Svédországgal, ahol nagy számban nézik a meccseket, ott viszont „túl nyugisak”, legfeljebb megtapsolják a szép helyzeteket. „Szeretnék jól játszani, a szurkolóknak, a klubnak, a városnak, jó lenne az első ötben végezni, s akkor az európai kupaporondon is indulhatunk. Az edző (Vlad Caba – szerző megj.) máris sokat segített, elmondott mindent a csapatról, az országról, az itteni kézilabdáról, de a játékosok is körbevittek a városban, megmutattak mindent.
Első a család
A macedón irányító nős, van egy kislánya, aki júniusban lett egyéves. Reméli, hogy családja szeptemberben ideköltözik. „Családias ember vagyok, szeretem őket mindig közel tudni magamhoz – vallja. Az edzések után első dolga felvenni velük a kapcsolatot az interneten, aztán jöhet egy-két film – nagyjából ezzel tölti szabad idejét. Elmondja kedvenceit: csapatoknál a spanyol Ciudad Real (bár változnak a játékosok, mégis stabilan magas szinten tudnak játszani), a játékosoknál nincs abszolút példaképe, de a kedvencek között Kiril Lazarovra, a 2002-től 2007-ig a Veszprém csapatának és a macedón válogatottnak a játékosára mondja, hogy „nekem ő a csúcs”, ugyanakkor szóba kerül a svédek egykori legjobbja, Stefan Lövgren is.
Szerbia és Argentína
Kézilabda után a foci a kedvenc sportja, figyelemmel követte a vb-t is. Eleinte Szerbiának drukkolt, kiesésük után az argentinoknak szorított, de nem bánja, hogy a végén a spanyolok győztek. „A gyors, rövid passzjátékuk látványát szeretem, technikás játékosok vannak ott, mintha a Barcelona játékát látnám viszont, nem csoda, hogy elsők lettek.
A csendes macedón
„Nem vagyok sztár, hanem egy játékos a sok közül, aki mindent szeretne beleadni. A macedón játékosokkal ellentétben meglehetősen csendesnek tartom magam, nem hangoskodom, az agresszivitást sem kedvelem. Játékommal szeretnék itt bizonyítani, nem a számmal, tudom, hogy ez nem könnyű, de remélem, egy-két hónap alatt hozzászokom a csapathoz, és minden rendben lesz” - mondja a 28 éves irányító.
Goran Kuzmanoski
1982. november 30-án született a macedóniai Prilepben. Édesapja volt kézilabdás, kézilabdaedző, majd klubelnök, édesanyja egykor jugoszláv sakkbajnok. Nős, van egy 1 éves kislánya. Klubjai: Prilep, RK Vardar Pro, RK Metalurg (mind macedón), Aranda (spanyol másodosztály), Madeira Andebol (portugál), IFK Trelleborg (svéd), Tineks Prolet (macedón), jelenleg Székelyudvarhelyi KC. Közel 80-szor ifjúsági és 40-szeres felnőtt válogatott. A nagy csapatban mintegy 150 gólt szerzett. Legutóbbi csapatával, a HC Tineks Prolet Szkopjéval a Challenge Kupában volt érdekelt, három meccsen 27 gólt jegyzett. A 2010-es Eb-selejtezőkön a nyolcból öt mérkőzésen szerepelt a macedón válogatottban, és ötször volt eredményes.
szóljon hozzá!