2012. január 16., 16:442012. január 16., 16:44
2012. január 16., 18:492012. január 16., 18:49
A pénteki nap az egyéni tapasztalatok megosztásával zajlott, amit könnyed kikapcsolódás követett. A szombaton reggeltől vasárnap délutánig tartó képzést Kelemen Éva szakavatott képző és Grüman Róbert, a Háromszéki Ifjúsági Tanács elnöke és a MIÉRT társelnöke tartotta a résztvevőknek.
A szombati napot jégtörő feladatokkal kezdték, ahol mindenki bemutathatta többek közt önmagát, érdeklődési körét, jővőbeni céljait és elvárásait a hétvégével kapcsolatban. Ezután következett a Fiatalok Lendületben Program részletes bemutatása. A program ismertetése a képzőktől megszokott újszerű non-formális oktatási módszerekkel történt, mint például egy sajtótájékoztató szimulációja, ahol az ifjak pályázati szakemberek illetve sajtósok bőrébe bújva kellett továbbadják, illetve megosszák a fontos információkat. Az ötletbazár a kreatívitást hívta életre, majd három projektvázlat került kigondolásra, amelyek kivitelezéséhez fokozatosan haladtak végig a projekt lépésein. A Probléma-fa és Cél-fa végigboncolgatása után már csak projektek részletekbe menő kidolgozása maradt hátra, ami után előreláthatóvá vált a végeredmény.
A fiatalok összpontosítását nem hagyták lankadni, mivel a szünetek alatt is feladatokat kaptak, ami szorosan kapcsolódott a folyamatban levő feladatokhoz. Az időnként fellépő fáradtságon pedig frissítő játékokkal kerekedtek felül, amelyek hozzájárultak a munkamenet jó hangulatához. Az esti lazítás alatt sikeres Youth in Action projektekkel ismerkedhettek meg, majd ki-ki saját sikertörténetét mutatta be, amivel példát állíthatott társainak, ezzel is serkentve a lelkesedést.
A vasárnapi program még sűrűbb volt, mint az előző napi, mert itt már a pályázat megírásának utolsó lépései kerültek megbeszéltésre. Szó esett olyan általános tudnivalókról, mint a non-formális oktatási módszerek, az interkulturalitás és európai dimenzió. Ezek mind európai értékek, amit egy európai polgárnak fontos szem előtt tartani. Ezek ismerete hasznos a projekt megtervezése és kivitelezése szempontjából is. A költségvetés átbeszélése sem maradhatott el, ahhoz, hogy a pályázatok csontváza összeálljon. Ekkorra a résztvevők már tisztán látták, hogy mekkora fába vágták a fejszéjüket.
Végezetül a képzők ismertették, hogy mely honlapokon kaphatnak még több információt az érdeklődők, például a www.tinact.ro oldalról. Ezután egy játékos kiértékelő következett, ahol a résztvevők elmondták, hogy ki mit tanult és hogy érezte magát.
Magyari Levente GYTIT-elnök szerint a sikeres hétvége után mindenki elégedetten, új problémamegoldó módszerek ismeretében térhetett haza, bízva abban, hogy a konkrét eredmény egy nyertes európai színvonalú projekt lesz.
A rendezvényt a Communitas Alapítvány és a Hargita Megyei Ifjúsági Alapítvány támogatásával szervezték.
Jakab Beatrix, a GYTIT sajtóreferense
szóljon hozzá!