Véget ért a mask@face.now című koprodukció marokkói turnéja. Ennek során öt város tíz helyszínén került bemutatásra a Fazakas Misi által rendezett előadás. Az Osonó jövő árpilisben újra visszatér Marokkóba.
2014. december 08., 11:032014. december 08., 11:03
Mucha Oszkár és Daragics Bernadette osonós színészek mellett öt arab színművész – Hassan Bara, Mohamed Benail, Mohamed Bara, Ayoub Anabi valamint Mohssine Dogma – vett részt a színházprojektben, amelyet technikusként Bernát Szilárd segített.
A nyáron bemutatott mask@face.now című előadás az Osonóra jellemző színházi kulcsban készült el, és a két, egymástól távol eső kultúra találkozására, valamint az adott országok legjellemzőbb társadalmi kérdéseire épült. A jelenről beszélve olyan kérdéseket fogalmaz meg a koprodukció, amelyek nem csak Marokkóban, hanem Romániában, de akár Európában is aktuálisak.
Kenitra, Casablanca, Fez és Sidi Kacem városok biztosították a helyszínt a produkció bemutatására, de az előadás nagy sikerrel szerepelt a 3. Berkane-i Nemzetközi Színházi Fesztiválon is.
Marokkó egyik legismertebb színházi és filmrendezője, Aggaoui Abdelouahab azt emelte ki, hogy „teljes mértékben követhető az előadás és annak üzenete, miszerint élhetünk együtt ezen a Földön háborúk nélkül is. (…) Az Osonó és az arab színészek munkájukkal megvédik a kultúrát, hiszen nem csak beszélnek róla, hanem cselekszenek, és csakis így lehet eredményeket elérni. (…) Az Osonónak ez a projektje, amelyben nem számít, hogy milyen nemzetiségű emberek vannak, egy fontos előrelépés az emberiség számára.”
A csapat előadása meghívást kapott a jövő év áprilisban megrendezésre kerülő Sidi Kacem-i Nemzetközi Színházi Fesztiválra, így a társulat újra visszatér Marokkóba. Előtte viszont, jövő év márciusban folytatódik a színházprojekt, hiszen Erdélyben és Magyarországon lesz látható az előadás.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!