Törmelékből előbukkanó történelem

•  Fotó: Bodnár Arthur

Fotó: Bodnár Arthur

Nem szerepel a napi tananyagban a helytörténet, ezért fontos, hogy rendhagyó történelemórákat szervezzünk – emelte ki Borboly Csaba csütörtök délelőtt a megyeházán. Itt ugyanis a megye múzeumaiban dolgozó régészek számoltak be a megyei tanács által támogatott, az elmúlt években folytatott kutatásaikról.

Szőcs Lóránt

2010. november 18., 21:522010. november 18., 21:52

2010. november 21., 14:112010. november 21., 14:11

Ásatások a piricskei vámnál

Érdekes újdonságokat tudhattunk meg, hiszen ez az a szakma, amely az írott történelmet tényekkel támasztja alá, sőt azokról az időkről is adalékokkal szolgál, melyekről az írott forrásaink nem regélnek.

A pricskei vám és a Both-vár

A megyében csak az utóbbi időben kezdtek el a múzeumoknál szakképzett régészek tevékenykedni. Az első előadó Demjén Andrea, a Tarisznyás Márton Múzeum régésze például ki is jelentette, hogy három éve került az intézményhez, eddig nem volt ott ilyen szakember, ezért rengeteg a kutatnivaló. A pricskei vámról és a Both váránál folytatott ásatásokról számolt be. A vámnál két épületet tártak fel, ezek 18. századiak. Nem bukkantak még korábbi épületek nyomára, így egyelőre a Habsburg birodalmi korszakból származó, egy feltételezhetően kocsiszínként szolgáló és egy szintén ebből az időszakból származó vámházat találtak. A fejedelemkori épületek nyomai még nem kerültek elő, az írásos említések alapján (1606, 1607, 1614) a vám már a 15. században működött. Az osztrák fennhatóság alatt viszont jelentősen kibővítették, kápolnája volt, és orvos is tevékenykedett itt, hiszen a vesztegzárak miatt a határt átlépni szándékozók olykor 21 napot is kénytelenek voltak itt tölteni. A gyergyószentmiklósi múzeum régésze még a Both váránál végzett kutatásokról számolt be, ahol már végeztek mások előzőleg ásatásokat, de nem találtak leletet. Most sikerült pontosan behatárolni az épület falainak vastagságát, sőt, datálni is tudták, mivel az egykori torony törmelékeiből Árpád-kori cserepek kerültek elő.

Fenyéd első temploma

Nyárádi Zsolt, a Haáz Rezső Múzeum régésze a fenyédi csonkatemplomnál végzett kutatásról értekezett. Itt a dűlőnév árulkodott az egykori templomról (mivel a jelenlegi máshol helyezkedik el), és terepszemlék nyomán találtak cserepet és egykori sírokból származó emberi csontokat. A talajerózió veszélybe sodorta a régészeti objektumot, ezért leletmentő ásatást végeztek. Sikerült feltárni a templom keleti falát, a sírokban talált leletből pedig kiderült, hogy a 13. században már állhatott ott templomocska, és a fenyédiek oda temetkeztek. Az ásatás így kézzelfogható bizonyítékokkal igazolta, hogy az 1334-es pápai jegyzékben szereplő Luce településnév Fenyéd elődje.

Fenyédi kutatás

Erdély egyik legkorábbi vára

Erdély legkorábbi váránál, a Rika-erdőben található Kustaly-várnál végzett régészeti feltárásról Sófalvi András, szintén az udvarhelyi múzeum régésze számolt be. A leletek itt is igazolják az írott forrásokat, hogy az első tatárjárás után a várat elhagyták, az addig valószínűleg határon és vármegyében elhelyezkedő építményt ugyanis a Székelyföldhöz csatolták. Továbbá feltételezéseik alapján szintén a várak felhagyását igazolja néhány földsánc és töltés is, mellyel nagy valószínűséggel a szekerek elől zárták el az utakat, hogy megakadályozzák a csempészetet és a rikai vámhoz tereljék az áruforgalmat lebonyolítókat.


Falmaradványokat takart a pityókaföld Kozmáson

Az első csíki nemesi család kúriája

A Csíkban végzett kutatásokról Botár István, a Csíki Székely Múzeum régésze tartott érdekfeszítő előadást. Nem csak a leletekről és az ásatásokról tudhattunk meg részleteket, hanem a régész és a lakosok, földtulajdonosok viszonyáról is.

Kozmáson a Kőházkert-dűlő vezetett az egyik legkorábbi csíki nemesi család, a Becz család kúriájának, kastélyának nyomára. A régészeti terepszemlén, az említett területen, a pityókaásáskor jelentős leletanyagról árulkodó bizonyítékokat, kerámiatörmeléket találtak. A földet művelő gazda nem hitte el, hogy ő olyan területet szánt, amely alatt falak maradványai húzódnak. Szerencsére készségesnek mutatkozott, hogy a régész kutatómunkájára engedélyt adjon. A kutatóárokban feltárt falmaradványok egy egész épületegyüttes létét igazolták, ezt megerősítette a talajradarral végzett vizsgálat is, melyet néhány napja végeztek, így ezen a téren Botár friss eredményekről számolhatott be. Ami még fontosabb viszont, hogy céltudatosan folytathatják jövőben a kúria feltárását.

Gótok is éltek Csíkban

Minden olyan nagyobb munkálatnál, mely a talaj felásását feltételezi, fontos egy régészt is meghívni. Mi sem igazolja ezt jobban, mint hogy Csíkszentimrén, a Kúria-utcában folyó csatornaásáskor a jelen levő Botár István egy gót kemence nyomaira bukkant. Ez nagyon fontos újdonság, hisz a népvándorlások kora vagyis Dácia római provincia 3. századi pusztulása, felhagyása és a magyar honfoglalás, államalapítás (10–11. század) közötti időszak Csíkban teljesen ismeretlen. Ezért is volt jelentős a 2007-ben előkerült 3–4. századi sütőkemence. Idén nyáron a kemence bolygatatlan, ép részét tárták fel, de az ásatáson kiderült, hogy itt valójában egy, hét kemence alkotta munkagödörrel, úgynevezett kemencebokorral van dolguk. Úgy tűnik, hogy az Olt szentimrei teraszán egy nagyobb, hosszabb ideig lakott népvándorlás kori germán-gót falu nyomaira bukkantak, amelynek feltárása sok új érdekes lelettel és ismerettel fogja gazdagítani a korszakra vonatkozó tudást.

Csíkszépvíz – Szent László-kápolna

Talán a régész munkája ott a legfontosabb, ha egy épületről csak legendák beszélnek. Tényekre kell ugyanis alapozni a történelmet, és nem mesékre.

A szépvízi Pogányhavason található Szent László-kápolnát – valószínűleg a neve folytán – úgy tartották, hogy a szent király alapíthatta, egy pogányok feletti győzelme emlékére. Az idei ásatás azonban kiderítette, hogy a kápolna alaprajza valójában nem hasonlít az Árpád-kori kápolnákra, sőt valószínűleg 17. századi alkotás. Csíkszépvíz falu viszont egy bizonytalan eredetű legenda helyett egy hiteles történeti emlékkel gazdagodott. Az épület a régi, Moldva felé vezető út mentén helyezkedett el, és ez volt a csíksomlyói búcsúra érkező csángók egyik pihenőhelye.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 17., csütörtök

Mindent egyszerre nem lehet: előrelépés lemondással Gyergyószentmiklóson

Főleg ingatlanok jogi helyzetéről szóló határozattervezetek kerültek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület áprilisi rendes ülésének napirendjére. Emellett új projektekkel kapcsolatban is előreléptek, másokról azonban lemondtak.

Mindent egyszerre nem lehet: előrelépés lemondással Gyergyószentmiklóson
2025. április 15., kedd

Határkerülés a Gyergyói-medencében: újra útnak indulnak húsvét vasárnapján

Gyergyószék egyik legmélyebb gyökerű húsvéti hagyománya a határkerülés. Ezt idén is megszervezik húsvét vasárnapján. Elsősorban lovas rendezvény ez, de szívesen látnak bárkit, érkezzen bármilyen közlekedési eszközzel is a határkeresztekhez.

Határkerülés a Gyergyói-medencében: újra útnak indulnak húsvét vasárnapján
2025. április 13., vasárnap

Tűz ütött ki egy maroshévízi tömbházban, gyerekeket kellett kimenekíteni

Kigyulladt egy tömbház tetőzete vasárnap délután Maroshévízen. A tűzoltók időben kimenekítették a lakókat, és sikerült megakadályozniuk a lángok továbbterjedését.

Tűz ütött ki egy maroshévízi tömbházban, gyerekeket kellett kimenekíteni
2025. április 12., szombat

Húsvéti „karácsonyfa” díszített tojásokkal, hideggel és hóval

Folyamatosan gyarapodó hagyomány, hogy húsvét közeledtével tojásfa díszíti Gyergyószentmiklós főterét. Idén már 2642 darabot akasztottak az ágakra.

Húsvéti „karácsonyfa” díszített tojásokkal, hideggel és hóval
2025. április 11., péntek

Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb beruházása zajlik

Gyergyóalfaluban és Borzonton a víz- és szennyvízhálózat bővítését és korszerűsítését kezdték el, egyidőben több helyszínen zajlik a munka. Az üdülőövezetben legalább 250 ingatlanhoz jut el a közművesítés, de Alfalu csatornarendszere is korszerűbb lesz.

Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb beruházása zajlik
2025. április 10., csütörtök

Gyergyószentmiklósiak ezreinek kell új vízhálózatra kapcsolódniuk

Gyergyószentmiklóson több utcában is felszólítást kaptak a lakók, hogy legkésőbb június 30-ig csatlakozzanak az új vízhálózatra. A szolgáltató ugyanis fokozatosan lezárja a régi, nagy veszteséggel működő rendszert.

Gyergyószentmiklósiak ezreinek kell új vízhálózatra kapcsolódniuk
2025. április 10., csütörtök

Téli útviszonyok miatt nehézkes a közlekedés a Libánon

Több teherautó is vesztegel a Libánon, a havazás következtében ugyanis nehezen járható az ott átvezető 138-as megyei út.

Téli útviszonyok miatt nehézkes a közlekedés a Libánon
2025. április 09., szerda

Nem mindennapi eset: újra megszavazták Gyergyószentmiklós költségvetését

Visszavonták a múlt héten elfogadott költségvetést Gyergyószentmiklóson, ezért szerdán ismét szavaztak a büdzséről. A nem mindennapi lépés oka technikai jellegű volt.

Nem mindennapi eset: újra megszavazták Gyergyószentmiklós költségvetését
2025. április 09., szerda

Idős asszonyt mentettek meg a gyergyószentmiklósi tűzoltók

Egy 87 éves idős néni került bajba hétfőn, aki lakásában lett rosszul, ahol egyedül él. A gyergyószentmiklósi hivatásos tűzoltók gyors beavatkozásukkal megmentették.

Idős asszonyt mentettek meg a gyergyószentmiklósi tűzoltók
2025. április 07., hétfő

Útlezárás lesz a gyergyóremetei vasúti átkelőknél

Félsávos, illetve a teljes útlezárások is lesznek az elkövetkező napokban a Gyergyóremetén található vasútátkelőknél – közli a polgármesteri hivatal.

Útlezárás lesz a gyergyóremetei vasúti átkelőknél