Tanulmánykötet Marosszentgyörgyről és környékéről

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Rendkívüli könyvbemutatót tartottak kedden Marosszentgyörgyön. A római katolikus plébánia gyülekezeti házában a Nemes Gyula szerkesztette Öreg tölgyfák árnyékában című Tanulmányok Marosszentgyörgyről alcímet viselő kiadványt ismerhették meg a jelenlévők.

Antal Erika

2016. július 13., 15:522016. július 13., 15:52

A Lector könyvkiadó gondozásában, a polgármesteri hivatal és az önkormányzat támogatásával megjelent kötet bemutatóját eredetileg szeptemberre tervezték – mondta Sófalvi Sándor Szabolcs polgármester –, de mivel a marosszentgyörgyi származású, Kanadában élő Máriaffi-család leszármazottai itthon tartózkodtak, a kedvükért előrehozták erre a forró júliusi napra, ráadásul déli 12 órára. Csakhogy Máriaffiék váratlan megbetegedés miatt nem tudtak eljönni a rendezvényre, amit egy nappal a bemutató előtt tudattak a plébánossal, Baricz Lajossal. A terem a déli időpont ellenére is zsúfolásig megtelt, a közönséget Baricz Lajos, majd Sófalvi Sándor Szabolcs köszöntötte.

A Szent Cecília Együttes rövid előadását követően Nemes Gyula, a könyv szerkesztője ismertette a szerzőket. Felkérésére tizenheten írtak tanulmányt: Berekméri Árpád Róbert, Buksa Ferenc, Farkas Welmann Éva, Józsa András, Kálmán Attila, László Keve, Gál Szilárd Sándor, László Márton, Petre Moldovan, Mordovin Maxim, Oláh-Gál Róbert, Puskás Attila, Rezi Botond, Németh E. Rita, Szekeres Attila István, T. Horváth Iringó, valamint jómaga. A kötetben tanulmány olvasható többek közt a marosszentgyörgyi római katolikus templom körül végzett régészeti ásatásokról, a Petki család és Marosszentgyörgy kapcsolatáról, a református gyülekezet textíliáiról, az 1944. szeptember 9-ei Marosszentgyörgy melletti légitámadásról, az egyházi fegyelemről a csejdi eklézsiában, a Máriaffi családról, a marosszentgyörgyi kincsleletről.

A kötet túlnő a műfaji kereteken, általános Erdély-történetté, magyarságtörténetté bővül – méltatta a szerkesztő érdemeit Spielmann-Sebestyén Mihály történész, aki rámutatott arra is, hogy a szerzők nem ismerték egymás szándékát, forrásbázisát, kutatási területeit, ezért nem meglepők az átfedések, amelyeket a szerkesztő jóérzékkel nem is akart kiküszöbölni, nem akarta a tanulmányokat átírni. „Mi több, keresztutalásokkal is ellátta profi módon, hiszen a sokfelől érkező információk végsősoron egymásba karolnak, kiegészítik egymást, újabb és újabb adatokkal világítják meg a központi témát, magát Marosszentgyörgy vagy az előtte létezett, számunkra névtelen település egykori viszonyait, életformákat, tárgyakat és tárgyi emlékeket” – mondta a művészettörténész, aki összességében az Öreg tölgyfák árnyékában című kiadványt „fiatalos, jó munkának, alapos, hivatkozásra érdemes műnek” nevezte.

A kiadvány ismertetőjét követően Kálmán Attila a Máriaffi család történetéről beszélt, Szekeres István Attila Címeres emlékek Marosszentgyörgyön címmel tartott előadást, Oláh-Gál Róbert Apor Károly iparművészeti műkincséről értekezett. Fellépett az Ágocska gyermektánccsoport, a helyi Kolping család, a Jubilate Deo dalcsoport, a Szentgy György kórus, illetve citerán játszott Orbán Balázs, Vas Lajos és Incze Mária.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei