Fotó: László Csaba
Tánc-, hangszer-, énekoktatás, különböző előadások, koncertek színesítették a felsősófalvi tánctábor programját a héten, ugyanakkor az esti táncházak utánozhatatlan hangulatát is megtapasztalhatták a részvevők. Idén huszonkettedik alkalommal szervezték meg a tábort.
2016. július 24., 18:292016. július 24., 18:29
Az egy teljes héten át éjszakából hajnalokba nyúló tánctáborban körülbelül háromszázhatvan ember fordult meg. Több helyszínen zajlott a néptánc-, hangszer- és énekoktatás. A sóvidéki és Kis-Küküllő menti táncokon volt a hangsúly, idén a széki táncokból a felcsíki került sorra. A napi öt-hatórás intenzív táncoktatás mellett különböző néprajzi, történelmi, társadalomtudományi előadásokat is tartottak. De bemutatták Pávai István A sóvidék népzenéje című nemrég megjelent kiadványát is, mely szorosan kapcsolódik a rendezvény tematikájához.
„Azért nagyon erős a táborunk, mert sok zenész van” – mondta el László Csaba főszervező, aki szerint a tábor sikerességének kulcsa az élőzene és a tánc kapcsolata. A tizenöttől huszonöt évesig terjedő korosztályból vannak a legtöbben, de minden generáció képviseltette magát. László Lujza szervező szerint „a jó hangulattal és érdekes programokkal lehet bevonzani a fiatalokat”. Vannak csoportosan érkezők, de vannak egyéni jelentkezők is, sokan érkeznek külföldről: délvidékről vagy akár Francia- és Spanyolországból, sőt Izlandról is. Éppen ezért jövőre is megszervezik a tábort.
Vitus Ildikó férjével és négy gyermekével már visszajáró táborozók, nagyon szeretik a hangulatot, a társaságot. Az elmúlt három évben szövődtek ismeretségek és barátságok is. A gyermekek muzsikálnak is, táncolnak is. Férjével vállalkozók a hétköznapokban, de a néptánc is szerves része az életüknek, hetente kétszer járnak amatőr tánccsoportba Sepsiszentgyörgyön. Kérdésünkre elmondta, hogy „egy hét alatt nagyon sokat lehet tanulni”, hiszen ők eddig nem igazán ismerték a sóvidéki és a forgatós táncokat. Jövőre is itt lesznek.
Móricz Árpád református lelkész délvidékről érkezett családjával Felsősófalvára, középiskolás kora óta néptáncol. Fiatalon is folyamatosan jártak feleségével táncházakba, ahol sok erdélyi barátság köttetett, így az itteni ismerősöktől hallottak a táborról. „Nagyon jól éreztük magunkat, tetszik a szervezés, és hogy vannak adatközlők, akik minden este bemutatják saját táncaikat” – mesélte. „Mivel rég néptáncolunk, az alapok már megvannak, ezért egy hét alatt is sikerült a sóvidéki táncok lépéseit elsajátítani.” Annak is külön örvend, hogy gyermekei is jó kapcsolatokat alakítottak ki a táborban.
szóljon hozzá!