Rómaiak nyomában Mikházán

•  Fotó: Antal Erika

Fotó: Antal Erika

A kétezer évvel ezelőtti római katonai tábor lakóinak életmódjával ismerkedhetnek meg az érdeklődők, ha Mikházán meglátogatják a falu határában felállított két kiállítási pavilont.

Antal Erika

2016. július 08., 13:242016. július 08., 13:24

Hogyan éltek, étkeztek, tisztálkodtak, milyenek voltak a lakóházaik, milyen használati eszközök álltak a konyhájuk polcain, miben és mivel főztek? Rómától távol, a rómaiak ezeken a tájakon is igyekeztek szokásaikat megőrizni, ugyanazokat a körülményeket megteremteni maguknak, amelyek a birodalom fővárosában is megvoltak, tisztálkodási rítusaikhoz, kényelmükhöz, étrendjükhöz az adott, nem mindig barátságos körülmények között is ragaszkodtak. A házaikat igyekeztek minél kényelmesebbé, lakhatóbbá tenni, a tisztaságról gondoskodni. Nem hiányozhatott a tiszta, vezetékes ivóvíz a lakásaikból, ahogy a szennyvíz elvezetésére külön csatornákat építettek.

A Felső-Nyárád mentén húzódott egykor a római limes, Mikháza területén nagy katonai tábor működött, illetve római fürdő, amelynek maradványai nemrég kerültek felszínre a régészeti ásatások során. Ennek a kutatói munkának az eredményét mutatja be az a kiállítás, amelyet két, fából készült pavilonban rendeztek be nemrég, és amelyet naponta délelőtt 9 és délután 5 óra között lehet megtekinteni. Az egyik pavilonban a római fürdővel ismerkedhetünk meg, a másik egy lakóházat mutat be a katonai tábor területéről. Tudomást szerezhetünk arról, hogy hogyan melegítették a vizet, milyen fűtésük volt az itt élő rómaiaknak, vagy milyen kellékeket, kozmetikai cikkeket használtak tisztálkodáskor. Az ásatások révén hét helyiségre bukkantak a régészek, amelyek a fürdőkomplexumot alkották.  

Kétezer évvel ezelőtt a római katonák házaiban padlófűtés biztosította a meleget – ez is kiderült, ahogyan az is, hogy az építkezéshez folyami görgetegkövet és megmunkálatlan kőtömböket használtak. A kutatók négy csatornát azonosítottak, amelyek az ivóvíz- és szennyvízhálózatnak voltak a részei. Eddig mintegy hatszáz négyzetmétert tártak fel, és a kutatások eredményei alapján már tudni lehet, milyen volt a castrum. Ennek makettjét is elkészítették, amelyet a látogatók megtekinthetnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei