Fotó: Boda L. Gergely
Tucatnyi esztendő elteltével nagy sikerrel hozta vissza a színpadra Szélyes Ferenc és Nagy István Eric Emmanuel Schmitt Rejtélyes viszonyok című darabját, melyet a Csűrszínházi Fesztivál keretében mutattak be.
2016. július 24., 15:272016. július 24., 15:27
Tizenhárom évvel ezelőtt a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban játszott, majd egy tagozatvezetői bosszús döntés miatt műsorról levett sikerdarabról rázta le a port a hét végén Szélyes Ferenc és Nagy István, a társulat egykori tagjai. Az előbbi rendezésében a mikházi Csűrszínház népes közönsége előtt mutatták be Eric Emmanuel Schmitt Rejtélyes viszonyok című darabját, a díszletet pedig felesége, Szélyes Andrea alkotta.
A francia-belga író darabja 1996-ban íródott, és rögtön sikeressé vált – színpadon és mozivásznon egyaránt. A francia ősbemutatón a főszerepet Alain Delon játszotta. A kétezres években már két rendező is megfilmesítette a történetet. A mintegy óra és húsz percig tartó előadás cselekménye nagyon változatos, fordulatokkal teli, krímiszerű, két férfival a középpontban, akik ismeretlenül találkoznak. Az egyik egy szigeten élő író, a másik az őt megkereső jelentéktelen kisváros jelentéktelen újságírója. Beszélgetésük során közös téma a nő.
Szélyes Ferenc nem bánta meg, hogy kollégájával és barátjával elővette a darabot, és immár egészen más keretek között ismét műsorra tűzte. A Marosvásárhelyről és a Nyárádmentéről érkező közönség őt igazolta. „Az idők során többször is beszéltük Nagy Istvánnal, hogy jó lenne felújítani és megint előadni ezt a ki nem futott darabot. Most jött el az ideje” – mondta. A tervek szerint a két ismert színész az ősztől újra műsorra tűzi a Rejtélyes viszonyokat a marosvásárhelyi Sörház utcai Jazz&Blues Clubban, majd tájolni is elindul vele.
Közben a Csűrszínházban a következő eseményt augusztus 6-ra tervezik, amikor első ízben szerveznek Mikházán magyar játékfilmmaratont. Rá kis időre, augusztus 13-án a Maros Megyei Múzeum negyedik alkalommal rendezi meg a Római Fesztivált. Az Artecotur Egyesület augusztus 15. és 25. Között diákszínjátszó tábort tart, az évadot a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete – Maros szervezete zárja, terménykiállítással, szakmai kerekasztal-beszélgetéssel, illetve néptánc- és népzene-előadásokkal.
szóljon hozzá!