Fotó: Iochom Zsolt
Közös hangversenyt ad a sepsiszentgyörgyi Georgius Kamarazenekar és a Csíki Kamarazenekar csütörtökön, Sepsiszentgyörgyön, a Belvárosi Református Templomban. Pénteken a csíkszeredai Szent Ágoston-templomban lépnek fel.
2016. május 11., 17:022016. május 11., 17:02
2016. május 11., 17:032016. május 11., 17:03
Dél-amerikai zeneszerzők műveivel készül ezúttal a sepsiszentgyörgyi hangversenyévad rendszeres fellépőjének számító, a két kamarazenekarból álló fiatal székelyföldi zenészek csapata. A Georgius alapítója, Filip Ignác által vezetett közös műsorokat magas szakmai minőség és kifinomult előadásmód jellemzi, a fellépések mögött tíz év összeszokottsága van – tájékoztatnak a hangverseny szervezői.
A pünkösdi koncerten ugyanakkor két amerikai vendég is jelen lesz, a karmester Ovidiu Marinescu az Egyesült Államokból érkezik, hegedűn pedig a braziliai Raffael Torralvo szólózik. A csíkszeredai fellépésen felajánlott adományokat a csíkszeredai Szent Ágoston gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központ javára fordítják.
A vendég karmestert a repertoár megválasztásáról, illetve a dél-amerikai zene népszerűségének titkáról kérdeztük. Elmondta: „Sokat dolgoztunk azon, hogy tökéletes műveket találjunk, hogy az ideális repertoárt összeállítsuk, hiszen mindig alapvető része egy koncertnek a repertoár megválasztása, akárcsak az együttműködés a karmester és a zenekar tagjai közt. Egy vonzó programot szerettünk volna kínálni, és a dél-amerikai zenét választottuk. A legtöbb mű brazil, argentin szerző alkotása (néhány Piazzola-tangó), a sokak által gyakran dalolt El Choclo is elhangzik, illetve a Por una cabezza, amely filmzeneként vált népszerűvé. Ismert, jól megírt művekről van szó, amelyek viszont nem könnyűek.”
Ez az első alkalom, amikor együtt dolgozik a Csíki Kamarazenekar, illetve a Georgius Kamarazenekar zenészeivel, a kapcsolat Lázár Zsombor csíkszeredai csellós által jött létre, aki az Amerikai Egyesült Államokban tanult két és fél évig, és akinek ő tanára volt. Elismeréssel szólt a székelyföldi zenészekről, akikben csodálja az elkötelezettséget, a lelkességet, az áldozatkészséget. Kiemelte: „ezek a zenészek bárhol a világban megállnák a helyüket, de az otthon, a hagyomány létfontosságú számukra, a székely kultúrára való büszkeségük tiszteletre méltó”.
A dél-amerikai zene népszerűsége a frissességének köszönhető elsősorban, ugyanakkor a ritmusosságának – véli Marinescu. „Ha nem táncoljuk, vágyunk erre, legalább a lábunkkal ütjük a ritmust a koncerten. Minden jó zene értékelendő, és ez egy olyan program, amely különlegesen jól megírt művekből áll, ami az azt játszókat is meghódította. Meg is dicsértem a zenekar tagjait, amiért elfoglaltságuk ellenére is lelkesen, egyedi elkötelezettséggel zenélnek, minden ellenszolgáltatás nélkül.”
Intenzív próbák időszaka ez a zenekarok tagjai számára, hiszen csak nemrég kapták meg a kottákat, ugyanakkor amint Kovács László és Adorján Csaba a Csíki Kamarazenekar részéről megjegyezte: nehéz játszani ezt a fajta zenét, olyan szempontból, hogy nincsenek hozzászokva a ritmusvilágához. „Ezt többször kell játszani ahhoz, hogy reflexé váljon, nagyon oda kell figyelni. Viszont abban az áldott helyzetben vagyunk, hogy a zenekar tagjait mi választjuk ki, és Csíkból, illetve Sepsiszentgyörgyről a legjobbak szoktak muzsikálni, így rövid idő alatt sikerül megtanulni a műveket. Általában pünkösdre különleges koncertet szoktunk időzíteni, és tetszett az ötlet, hogy dél-amerikai zenét játsszunk ezúttal, hiszen amúgy is idén fokozott figyelmet kap ez kontinens az olimpiának köszönhetően. Ez a zene kuriózumot is jelent egyben, ugyanakkor szeretnénk segíteni is a koncert által: a közönség a Szent Ágoston gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő központ építésére adományozhat” – hangsúlyozták.
Az eseménynek csütörtökön 19 órától a Sepsiszentgyörgyön a Belvárosi Református Templom ad helyet, pénteken pedig 20 órától Csíkszeredában, a Szent Ágoston Plébániatemplomban csendülnek fel a dél-amerikai dallamok.
szóljon hozzá!