Fotó: Kristó Róbert
Hagyományossá vált immár, hogy Advent előtt az ifjúsági néptánccsoportok Hargita megyében közös bált tartanak. Ma 18 órától díszítik fel a csíkszeredai városi művelődési házat, ahová holnap érkeznek az egyes települések szüreti báljainak főszereplői a 3. Csűrdöngölő – megyei szüreti bálra.
2009. november 12., 14:382009. november 12., 14:38
Fotó: Kristó Róbert
A szüret a különböző történelmi korokban mindig többet jelentett egyszerű betakarítási munkánál. Míg a 17. századig a szüret szót, csak a szőlő szedésre vonatkoztatták a későbbekben kiterjesztették más gyümölcsfajtákra és terményekre is. A szőlőszüret nem egy egyszerű mezőgazdasági munkának, hanem egy nagy népi ünnepnek számított, hiszen a szüretelők egy egész évi munka gyümölcsével szembesültek. Nem véletlen, hogy a 16. és 17. században a szüreti mulatságra még a hadviselő vitézek is hazatérhettek, sőt egyes városok statútumai alapján, ilyenkor a törvénykezés is szünetelt.
A szüreti bál hagyománya a 20. században olyan településeken is elterjedt, ahol nem termesztettek szőlőt. Székelyföldön napjainkban az egyik legfontosabb élő néphagyománynak számít. A szokások mai formájukban szinte kizárólag a szüreti felvonuláshoz, menethez és a bálhoz vagy mulatsághoz kötődnek. A bált általában a felnőttkor küszöbére lépő fiatalok rendezik. Ők alakítják a szüreti szerepköröket (bíró, bíróné, csőszlányok, csőszlegények, kisbíró, táncmesterek). A bíró és bírónét ügyességi vetélkedőkön választják ki a csőszlányok, csőszlegények közül. Van ahol a bíró kíséretéhez tartozik két pandúr, két kisbíró és két cigány is. Az utóbbi kettő feladata, hogy mókázzanak, szórakoztassák és bevonják a szemlélődőket. A felvonulás után, mely a bálra toborozza az érdeklődőket kezdődhet a közös mulatság, amikor is megtörténik a már említett bíró és bíróné választás. A bál fénypontját pedig a csőszök tánca képezi.
A Hargita Megyei Ifjúsági Igazgatóság három éve kezdeményezte az első megyei szüreti bál szervezését, melyet a megyei tanács is támogatott, szakmai tanácsadónak pedig az András Alapítványt vonták be. A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes alapítványa a 17. alkalommal megszervezésre kerülő Csürdöngölőt, három évvel ezelőtt összekötötték az Ifjúsági Igazgatóság kezdeményezésével, a megyei szüretibállal.
András Mihály igazgató szerint ők csak a minőséget szavatolják, az esemény műsorát Csíki Diáktanácsok Egyesülete, valamint a résztvevő csapatok állítják össze. Csíkszeredában is a szüreti bálok mintájára alakították ki a forgatókönyvet. A résztvevők 17 órára érkeznek a művelődési házhoz, ahonnan népviseletbe öltözve fáklyával a kézben a Petőfi utcára vonulnak (toborzás). A közös tánc után visszatérnek a művelődési házba, a csapatok először bemutatkoznak (csőszök tánca), majd megkezdődhet a szüreti bál. A táncos mulatság keretében ügyességi próbákon dől el, hogy az egyes települések bírói és bírónői közül ki legyen a megyei bírót és bírónő (bíróválasztás). . Idén kézműves foglalkozások is tarkítják a műsort. Az Összetartozunk program keretében a szervezők két erdélyi magyar szórványmegye tánccsoportját is vendégül látják a Temes megyei Bokréta tánccsoportot és a Beszterce-Naszód megyei Árvalányhaj táncegyüttest.
Kétszer is riasztotta a hatóságokat medve miatt egy szécsenyi lakos keddre virradóan, mivel a vadállat – hiába hajtották el – pár óra eltéréssel ismét visszatért az udvarára. Csíkszereda környékén tucatjával tartózkodnak medvék.
Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.