Fotó: Kristó Róbert
Hagyományossá vált immár, hogy Advent előtt az ifjúsági néptánccsoportok Hargita megyében közös bált tartanak. Ma 18 órától díszítik fel a csíkszeredai városi művelődési házat, ahová holnap érkeznek az egyes települések szüreti báljainak főszereplői a 3. Csűrdöngölő – megyei szüreti bálra.
2009. november 12., 14:382009. november 12., 14:38
Fotó: Kristó Róbert
A szüret a különböző történelmi korokban mindig többet jelentett egyszerű betakarítási munkánál. Míg a 17. századig a szüret szót, csak a szőlő szedésre vonatkoztatták a későbbekben kiterjesztették más gyümölcsfajtákra és terményekre is. A szőlőszüret nem egy egyszerű mezőgazdasági munkának, hanem egy nagy népi ünnepnek számított, hiszen a szüretelők egy egész évi munka gyümölcsével szembesültek. Nem véletlen, hogy a 16. és 17. században a szüreti mulatságra még a hadviselő vitézek is hazatérhettek, sőt egyes városok statútumai alapján, ilyenkor a törvénykezés is szünetelt.
A szüreti bál hagyománya a 20. században olyan településeken is elterjedt, ahol nem termesztettek szőlőt. Székelyföldön napjainkban az egyik legfontosabb élő néphagyománynak számít. A szokások mai formájukban szinte kizárólag a szüreti felvonuláshoz, menethez és a bálhoz vagy mulatsághoz kötődnek. A bált általában a felnőttkor küszöbére lépő fiatalok rendezik. Ők alakítják a szüreti szerepköröket (bíró, bíróné, csőszlányok, csőszlegények, kisbíró, táncmesterek). A bíró és bírónét ügyességi vetélkedőkön választják ki a csőszlányok, csőszlegények közül. Van ahol a bíró kíséretéhez tartozik két pandúr, két kisbíró és két cigány is. Az utóbbi kettő feladata, hogy mókázzanak, szórakoztassák és bevonják a szemlélődőket. A felvonulás után, mely a bálra toborozza az érdeklődőket kezdődhet a közös mulatság, amikor is megtörténik a már említett bíró és bíróné választás. A bál fénypontját pedig a csőszök tánca képezi.
A Hargita Megyei Ifjúsági Igazgatóság három éve kezdeményezte az első megyei szüreti bál szervezését, melyet a megyei tanács is támogatott, szakmai tanácsadónak pedig az András Alapítványt vonták be. A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes alapítványa a 17. alkalommal megszervezésre kerülő Csürdöngölőt, három évvel ezelőtt összekötötték az Ifjúsági Igazgatóság kezdeményezésével, a megyei szüretibállal.
András Mihály igazgató szerint ők csak a minőséget szavatolják, az esemény műsorát Csíki Diáktanácsok Egyesülete, valamint a résztvevő csapatok állítják össze. Csíkszeredában is a szüreti bálok mintájára alakították ki a forgatókönyvet. A résztvevők 17 órára érkeznek a művelődési házhoz, ahonnan népviseletbe öltözve fáklyával a kézben a Petőfi utcára vonulnak (toborzás). A közös tánc után visszatérnek a művelődési házba, a csapatok először bemutatkoznak (csőszök tánca), majd megkezdődhet a szüreti bál. A táncos mulatság keretében ügyességi próbákon dől el, hogy az egyes települések bírói és bírónői közül ki legyen a megyei bírót és bírónő (bíróválasztás). . Idén kézműves foglalkozások is tarkítják a műsort. Az Összetartozunk program keretében a szervezők két erdélyi magyar szórványmegye tánccsoportját is vendégül látják a Temes megyei Bokréta tánccsoportot és a Beszterce-Naszód megyei Árvalányhaj táncegyüttest.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.