Kórustalálkozó Nagy Ferenc emlékére

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Emlékhangversenyt szerveztek szombaton Nyárádszeredában Nagy Ferenc tiszteletére. A szervező Seprődi János Kórusszövetség ezzel is tisztelegni kíván alapítója emlékének.

Gligor Róbert László

2013. november 17., 11:302013. november 17., 11:30

Idén már harmadszor hívták emlékezni és ünnepelni a kórusokat. A meghívásnak öt együttes tett eleget és vonult fel a kisváros művelődési házának színpadára: a nyárádszeredai Bocskai István Dalkör (karvezető Ferencz Sándor Csaba), a marosvásárhelyi Bernády György Kamarakórus (Márton Zsolt Barna), a jobbágyfalvi Nagy Ferenc Férfikar (Ferencz Sándor Csaba), a gyergyószentmiklósi Domokos Péter Pál Dalkör (Jakab Bálint Márta) és a marosvásárhelyi Cantuale énekegyüttes.

A közel másfél órás előadáson színes repertoárt hallhatott az érdeklődő: volt ott magyar és cseh népdalfeldolgozás, reneszánsz művek, kuruc- és népdalok, valamint régi székely katona- és népdalok, de  hallhattunk szemelvényeket di Lasso és Schubert műveiből is. A találkozó végén a csoportok Csíkfalvára utaztak, ahol megkoszorúzták a Nagy Ferenc tiszteletére egy hónapja állított emlékoszlopot és elénekelték A csitári hegyek alatt című kedvenc népdalát.

Nagy Ferenc 1935-ben született a nyárádmenti Búzaházán, tizenhét éves korában már kórust vezetett. Zenetanári diplomát a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián szerzett 1957-ben. Pályafutása, pedagógusi és igazgatói munkája Csíkfalvához kötötte. 1990-ben újraindította a kommunizmus idején kényszerszünetelő Nyárádmenti Kórusszövetséget és kórusmozgalmat, majd 1991-ben megalapította a Seprődi János kórusszövetséget, amely nemsokára nemzetközivé vált, és a Kárpát-medence nyolc országának minden magyarlakta térségéből egybefogta és szervezte a karéneklési mozgalmakat. Munkásságáért 2006-ban Bartók Béla-díjjal tüntették ki, 2008 januárjában megkapta a Magyar Kultúra Lovagja címet, ugyanazon évben Csíkfalva község díszpolgára címmel is kitüntették. Öt éve távozott el az élők sorából. Nemcsak tanári, karvezetői és szervezői munkájával érdemelte ki társai tiszteletét, hanem előrelátott a politikában is, olyan dolgokat jósolt meg, amelyek a maguk idején abszurdumnak tűntek, de néhány év múlva valósággá lettek. A mindenfelől támadott, kijátszott magyarság fegyvere a szervezettség, összefogás lehet – állította, és egyedi ötlettel fogta össze a magyarságot: együtténekléssel. Keze alatt mintegy hétszáz kórus alkotta a nemzetközi szövetséget.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei