Február 5-én, vasárnap délután a gyergyószentmiklósi Nosztalgia kávéházban tartották meg Töreky Ferenc magyarországi képzőművész metszettárlatának megnyitóját.
2012. február 05., 22:132012. február 05., 22:13
2012. február 06., 15:102012. február 06., 15:10
Csergő Tibor és Bancsi Edit
Bancsi Edit, a gyergyócsomafalvi Borsos Miklós Alapítvány elnöke a megnyitón elmondta, hogy a kiállítás, továbbá a hozzá kapcsolódó pályázat ötlete a kávéház tulajdonosáé, Szabó Edité volt, annak pedig kiváltképp örül, hogy mindennek a megszervezése a Borsos Miklós Alapítvánnyal karöltve történik. A tárlat érdekessége, hogy mind a 12 alkotást egy-egy magyar szerelmes vers ihlette, a középiskolások számára hirdetett pályázat kérdése pedig, hogy melyik kép melyik irodalmi alkotást szimbolizálja, továbbá ki a vers költője.
Csergő Tibor, a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum igazgatója a tárlatot egy zsebkiállításnak nevezte, kifejtetve, hogy a 89 éves művész alkotásai közül mindez csak egy csepp a tengerben. „Nem tudtam sok mindent Töreky Ferencről, azonban az alkotásai láttán úgy gondolom, bárkit kíváncsivá tesz. Egy majdnem 90 éves emberről van szó, aki rengeteget alkotott élete folyamán, ontotta magából a különböző grafikai termékeket, valamennyi munkájának pedig legfőbb témája a nő” – mondta Csergő Tibor.
Töreky Ferenc az irodalmi szimbólumokból ihletődött
Ezután felvázolta a művész életének főbb mozzanatait, az igen kis létszámú közönség megtudhatta, hogy Töreky Ferenc milyen díjakat szerzett hosszú művészi pályafutása során, továbbá, hogy az alkotások kivitelezésében milyen nagy szerepet játszott és játszik mind a mai napig a marketing. Mind a tizenkét, Gyergyószentmiklóson kiállított metszet egy vagy több női aktot ábrázol, amelyet különböző, az adott költőre jellemző szimbólumok vesznek körül.
szóljon hozzá!