Górcső alatt a háromszéki elitek

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc, valamint a második világháború közti időszak eseményeit és a társadalom meghatározó szereplőinek viszonyát elemzi az Elitek Háromszéken a 19-20. században című kötet, amelyet pénteken Sepsiszentgyörgyön mutattak be.

Bencze Melinda

2016. február 21., 14:332016. február 21., 14:33

A Háromszék Vármegye Kiadó gondozásában megjelent kötetbe foglalt tanulmányok szerzői Tóth Szabolcs, Tăraș Silviu, Nagy Éva, Lőrinczi Dénes, Tóth Bartos András, Kelemen Kálmán, Nagy Botond, Gazda Enikő, Tóth Levente, Pál Judit, Pál János és Gidó Csaba. A 2014-ben megkezdett kutatásokat Novák Csaba Zoltán vezette. Az egyes fejezetek Háromszék történelmének egy szeletkéjét, azaz a 19-, illetve 20. század egy-egy fontosabb korszakában élő háromszéki elitjeit vizsgálja és mutatja be, azt, hogy a székely többségű megye miként kapcsolódott be a magyarországi és romániai politikai, gazdasági és szellemi életbe – derült ki a könyvbemutatón. A tizenkét tanulmány során arra is rávilágítanak a szerzők, hogy a helyi vezetők és értelmiségiek milyen jövőképet képzeltek el a régiónak, illetve ezt a változó történelmi időszakok során milyen módon vitelezték ki.

„Nem szakavatott személyek számára első olvasatra talán száraz lehet a kötet tartalma, viszont szakavatott történész számára fontos, új megvilágítást nyújt” – összegzett Sztáncsuly Sándor történész. Elmondta, a kiadvány nagyon sokszínű, hisz a nemesi létforma utóéletétől, az egyházi eliteket, a közművelődési intézményeket, a gazdaság szempontjából meghatározó szereplőket, a kisebbségi érdekképviseletet, valamint a helyi szocialista vezetők identitástudatát is taglalja. „Összességében elmondhatjuk, hogy a székelyföldi elitről a modern székelyföldi elit készített egy minden szempontból igényes kötetet” – méltatta a történész a tanulmányokat.

Novák Zoltán kifejtette, a kiadványnak van egy kerete, azaz az elit szemszögéből közelítik meg a tanulmányok témáit a kutatásban, és olyan problémákat járnak körbe, mint a kormányválság, a földtulajdon helyzete, a munkahelyteremtés, az egyház és közösség viszonya, a közszállítás kérdése vagy a mezőgazdaság problémája. „A történelem, ha nem is ismétli önmagát, de rímel önmagával, így aki ezt a kiadványt a kezébe veszi és olvasni fogja, az ma is aktuális kérdéseket találhat benne” – fogalmazott Novák Zoltán, kiemelve: egy kisrégiót, valamint egy közösséget érintő kérdésre elsőként az elit fogalmaz meg válaszokat.

„Tulajdonképpen nem egy kötetről, hanem egy sorozat újabb kiadványáról van szó, s a legfontosabb: ezek a könyvek a mi gyökereink hiteles történetét mutatják be. Fontos, hogy az újrakiadások helyett forrásfeltárásokat, alapkutatásokat és az ebből születő kiadványok megjelenését szorgalmazzuk, s ezúttal elérkeztünk a több éves munka szüretéhez” – méltatta a kötetet Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, hozzátéve: hasonló könyveket készülnek román és angol nyelven is kiadni, hogy mások is megismerhessék a háromszékiek történelmét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei