Fotó: P. Dávid Tünde
"E film lényege, hogy méltó tisztelettel adózzunk nagyjaink előtt, hogy ez a zenekar megérhette mára a 115 esztendőt, és megismertessük a múltat a fiatal generációval" – így kezdődik az a film, amelyet február 21-én mutattak be a székelykeresztúri Molnár István Múzeumban.
2010. február 21., 18:592010. február 21., 18:59
2010. március 08., 16:332010. március 08., 16:33
Fotó: P. Dávid Tünde
A székelykeresztúri Polgári Fúvószenekar 1895 idén fennállásának 115. évét ünnepli. Erre a jubileumi alkalomra készített egy több mint 100 perces filmet Krisán Csaba (rendezőként, operatőrként, vágóként és hangmérnökként), aki maga is zenész, 27 éve zenekari tag. Miután édesapja, Krisán József, a zenekar cintányérosa, egykori elnök, jelenlegi tiszteletbeli elnök 15 évvel ezelőtt megírta a zenekar monográfiáját (100 éves a székelykeresztúri fúvószenakar), Csaba úgy érezte, neki is tennie kell valamit a múltbeli értékek fennmaradásáért, így tavaly nyár óta foglalkozik a projekttel, amelyet teljesen önerőből valósított meg, néhány támogató segítségével.
A kétrészes film első felében (A megalakulástól az újraalakulásig, 1895–1980) a zenakar legidősebb tagjai szólalnak meg, emlékeikről, élményeikről mesélnek. Fazakas Dezső (tag: 1953–1991), Kálmán Pál (1948-tól tag, 13 évesen került a csapatba), Firtos Lajos (1948-tól tag) és Kovács József (1955-től tag) \"veterán\" zenészektől (képünkön) számos anekdotát is hallhatunk. A második részben (Újkor) Krisán József, Borbély Csaba karnagy és a 10 éves Krisán Szabolcs (a zenekar legfiatalabb tagja) mesélnek a zenekar újraalakulásáról, fellépéseikről, a hagyományos fúvóstalálkozóról, a zenekar életéről.
A film szerzője, akárcsak a filmben megismert zenészek remélik, hogy ennek a szép hagyománynak lesz folytatása, mindig lesznek újabb és újabb tagok, akik \"továbbviszik, amit mi elkezdtünk\".
A segesvári várbeli történelmi múzeum számos érdekessége közül kiemelkedő helyet foglal el egy 15 centiméter hosszú és 17 centi magas kis hordócska, amelynek abroncsa sárgarézből készült, két fedelén pedig faragványok vannak.
A mozgásminták bővülése a viselkedésminták bővülésével is jár, így rugalmasabban tudunk alkalmazkodni a különböző kihívásokhoz – vélik a kinesztétika követői, művelői.
Egy női táska tartalma a férfiak számára biztosan rejtély, de gyakran még a hölgyek számára is misztérium, hogy mi rejlik a legmélyén vagy a kicsi zsebekben. Ahogyan nincs két egyforma nő, úgy két egyforma női táska sincs.
Van az évnek egy napja, amikor a férfiak virággal lepik meg a róluk gondoskodó nőket, ezzel is megköszönve odaadásukat, a reggeli kávét, a frissen mosott ruhát, a nehéz munkával töltött nap utáni meleg vacsorát.
A Kosz Szilveszter Néptánccsoport működésének köszönhetően, az elmúlt húsz évben mintegy ezer gyermek és ifjú sajátította el a tánclépéseket, és szerette meg a néptáncot.
A legkirályabb olvasó család cím megszerzéséért indít több hónapos vetélkedőt a székelyudvarhelyi Városi Könyvtár. Hét hónap alatt olvasással bizonyíthatják be a részvevők, hogy ők érdemlik meg a címet és az azzal járó nyereményt.
A Magyar Ifjúsági Tanács (MIT) első alkalommal szervezi meg a Dinamit! elnevezésű konferenciát, amelyen sikeres, erdélyi fiatalok fogják elmesélni történetüket.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) romániai kirendeltsége ötödik alkalommal készítette el Retailer Scorecard elnevezésű felmérését: a 11 legnagyobb romániai élelmiszer-forgalmazó áruházláncot hasonlította össze aszerint, hogy mennyire környezetbarátok.
Közel ezerre tehető az erdélyi magyarok által szervezett – önkormányzati vagy civil szervezéssel megvalósuló – sokadalmak, fesztiválok, magyar napok sora.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!