Fotó: Both Ildikó
Március 15. alkalmából állították ki Sepsiszentgyörgyön az Erdélyi körkép reprodukcióját, mely a nagyszebeni csatát mutatja be, és október 15-éig lesz látható a Bodok szálló előtti téren.
2011. március 15., 17:072011. március 15., 17:07
2011. március 15., 17:442011. március 15., 17:44
Az Erdélyi körkép kiállításával vette kezdetét a sepsiszentgyörgyi március 15-ei ünnepség, már az avatón több száz megyeszékhelyi gyűlt össze, és fedezte fel a nagy méretű festmény reprodukcióját, mely október 15-éig lesz látható Sepsiszentgyörgy központjában, a Bodok szálló előtti téren. A legmagyarabb lengyel város, Tarnów önkormányzata, a helyi múzeum és a Tarnówi Magyarbarátok Társaságának ötletét felkarolva, 2009-ben elkészítette az Erdélyi körkép reprodukcióját. Az alkotás tavaly a Veszprém megyei Várpalotán található Thury vár előtt volt kiállítva.
A nagyszebeni csata a Bem apó által vezetett erdélyi hadjárat befejező csatájaként vonult be a történelembe. A szász város elfoglalásával Erdély teljes területéről kiűzték az idegen csapatokat.
A veszprémi testvérmegye közbenjárásával a lengyel önkormányzat kölcsönadta az anyagot Kovászna megye tanácsának, egy Sepsiszentgyörgyön megrendezendő szabadtéri kiállítás céljából. A 32 darabos, 43x3 m nagyságú panorámakép az eredeti festmény kicsinyített mása, amely korabeli fotók alapján készült.
A leírás szerint a körképen Bem tábornok is látható honvéd kabátban, lovon, a huszárok kíséretében. Mellette Czetz János ezredes, gróf Teleki Sándor és báró Kemény Farkas. Nézik az elkeseredett harcot a befagyott patak fölött átívelő hídért – orosz gyalogosok hátrálnak a kaszákkal és baltákkal felfegyverkezett székelyek nyomására. A jobb szárnyon a honvédek megtörik az ellenség zászlóaljának ellenállását, hamarosan segítség érkezik, a szorosból kivonuló 73. székely zászlóalj. A menekülő oroszokat Kiss Sándor alezredes huszárai üldözik. Bem törzsétől elszakadva Petőfi Sándor, egy fehér ménen balra, a közeledő segítség felé lovagol. Gróf Bethlen Gergely vezérli őket. Elöl a piros sapkás katonák – a híres 11. zászlóalj. Háttérben Nagyszeben, távolabb az erdélyi Kárpátok vonalai felismerhetők.
A Tarnówi Körzeti Múzeum, melynek gyűjteményében 14 rész található a nagyméretű alkotásból, 20 éve kutat utánuk. Ez idáig nem sikerült megtalálni a Bem Józsefet és törzskarát ábrázoló részt. Az erre vonatkozó utolsó említés 1928-ból származik, akkor egy poznani polgár tulajdonában volt. Az Erdélyi körkép reprodukciója ez év október 15-éig lesz látható Sepsiszentgyörgy központjában, a Bodok szálló előtti téren.
szóljon hozzá!