Fotó: Kristó Róbert
Lőrincz Sándor kászoni gazda pityókáját cserélte gabonára Galac megyében. Sok székelyföldi gazda teszi ugyanezt. Mielőtt hazaérkezett volna, a faluban a rendőrség igazoltatta a törökbúzát szállító autót, és mivel az árura vonatkozóan nem volt papír, elkobozták ezt. Ennek fele sem tréfa – jegyzem meg mindjárt az elején. Talán senki sem gondolná, hogy több száz kilométer megtétele után, otthon veszik el az embertől azt, amiért becsületes, verejtékes munkájával megtermelt pityókáját adta. S mégis megtörténhetett. A kászoni gazda most a törvényen keresi igazát.
2011. január 25., 16:082011. január 25., 16:08
2011. január 25., 18:572011. január 25., 18:57
Az állattartáshoz szükséges a cserekereskedelem, mindent nem lehet Kászonban megtermelni
Történt ugyanis, hogy 2010 novemberében a kászoni Lőrincz Sándor Galac megyébe vitte pityókáját elcserélni. A távoli megyében már kialakult a kapcsolat egy helybéli termelővel: az ottani gazdának szüksége van a pityókára, a kászoni gazdának pedig kell a gabona.
Az út során több alkalommal is megállították és igazoltatták a rendőrök, de sehol nem találtak kifogásolni valót. Amikor hazaértünk, itthon az utcában igazoltattak. Az ellenőrzés során azt kérték, hogy igazoljam, honnan van a kukorica – meséli a gazda. Még szerencse, hogy régóta ismerem azt, akivel elcseréltem a kukoricát, így ő is bizonyította telefonon, hogy vele cseréltem. De mindez nem volt elég, a rendőrségen egy idő után kiderült, a csere mellé kellett volna az illető galaci gazda termelési lapja, valamint egy írásos megállapodás a cseréről.
Elkobozták az Galacról hozott kukoricát
Ez egy szombati nap történt, s bár mondtam, hogy hétfőn átküldik az ottani polgármesteri hivataltól az iratokat, hiába. A kukoricát elkobozták, s a gépkocsi vezetőjének 1000 lejes bírságot szabtak ki.
A rendőröknek jeleztem, hogy tavalyi gabonáról van szó, aminek még száradnia kell, s ha nem megfelelően tárolják, akkor befülled. Közben teltek a napok...
Miközben a gazdával beszélgetünk, a konyhában és a szobában három unoka is játszadozik. Az idén nálunk a Mikulás és az Angyal is szegényes volt – jegyzi meg a konyhában főző asszony. S erre már a gazda is nehezen tudja visszatartani könnyeit. Mi állatokat tartunk, ebből élünk. Kellett a gabona.
Árverésen visszavásárolt gabona
December 10-ére árverést írtak ki, melyen az elkobzott kukoricát kínálták, ezt vásárolta vissza Lőrincz Sándor. A szállítási költséggel együtt hatvan baniban jött ki egy kiló kukorica a csere után – mondja a gazda. Az árverésen 80 banival tudtam visszavenni a 2940 kiló törökbúzát. Adtak egy papírt, hogy az állami kincstárba fizessem be a 2352 lejt. A vejemmel voltam befizetni, ott is csodálkoztak, de végül a megadott számlaszámra került a pénz, s addig ott is marad, amíg az ügy le nem zárul.
A gazda ügyvédet fogadott és pert indított a rendőrség ellen. A tárgyalásra már meg is érkezett az idézés, április 18-ra.
A portán járva Lőrincz Sándor a gazdaságon is végigvezet. Van, amire büszke legyen, szép állatok sorakoznak. A juhtartó gazdánál már az ellés előtt álló juhokat lenyírták, a gazdaságban megszülettek az első bárányok is. Ezért a gazdaságért küzdünk, dolgozunk – mondja a gazda, s közben megjegyzi, hogy mi még vagyunk, ahogy vagyunk, de odalent a Regátban cserekereskedelem nélkül meghalnának.
szóljon hozzá!