Települést éltető iskola

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A 2010–2011-es tanév első félévének zárója közeledik. Január derekán túl, az idei tél leghidegebb éjszakája után, verőfényes napsütésben érkeztünk Csinódba. Az Úz-völgye felé vezető utat most végig „téli aszfalt” borítja, a helyiek így nevezik a hóval borított utat. Ilyenkor az ember nem is sejti, milyen lehet az idevezető út tavasszal vagy esőzések után. Csinód és Egerszék, Csíkszentgyörgy szórványtelepüléseinek lakói, továbbra is elszigetelten élik mindennapjaikat. A település iskolaudvarát  élet zsongja be.

Daczó Dénes

2011. január 27., 22:512011. január 27., 22:51

2011. január 28., 11:042011. január 28., 11:04

Van, aki gumicsizmájával úgy ereszkedik le, mintha sítalpakon járna

Szünet van. Az iskola dombos udvarán látványosan csúszkálnak a gyerekek. Van, aki gumicsizmájával úgy ereszkedik le, mintha sítalpakon járna. Az iskola öt–nyolc osztályos diákjai huszonegyen vannak összesen. Két tanteremben folyik az oktatás. Az osztatlan iskolában tizenegy tanuló az ötödik–hetedik osztályban, míg tízen a hatodik–nyolcadik osztályban tanulnak.

Hat gyerek a szomszéd településről, a hét kilométerre lévő Egerszékről jár a csinódi iskolába, ott már jó ideje megszűnt az öt–nyolc osztály. A hat diákot ettől a tanévtől szekérrel, téli időszakban pedig szánnal hozzák az iskolába. Ez a helyi „iskolabusz”. Mostanig gyalogosan jártak a diákok iskolába. Hogy megoldották a diákok szállítását, az is a székely leleményességnek köszönhető. Czikó Gergely iskolaigazgató örömmel meséli, hogy a tanfelügyelőség, illetve a szülők hozzájárulásával működhet ez a szállítás.

Az iskola számára fontos minden gyermek, hiszen itt a végeken egy-két gyereken is múlhat az iskola jövője – hangsúlyozza az igazgató. Nemrég az iskolában belső felújítási munkálatokat is végeztek. A Csíkszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal segítségével új ablakok, illetve padlózat került az osztálytermekbe.

Az osztályokban kellemes idő van. Itt nem érződik, hogy éjszaka –27 fok volt. A katedrán két napló is nyitva áll. Éppen a félévi zárásokat végzik. Az iskolában Bartha Gizella tanító, Halmágyi Attila, Nagy István, Pál Vince, Pál Rózsika tanít. Az órákat éppen Nagy István, illetve Halmágyi Attila tartja. Halmágyi Attila immár tizennégy éve tanít itt, egy év megszakítással. Négy évig kint is laktam – mondja a tanár úr. Most egy ARO-val ingázik Bánkfalváról. Tanítani mindenütt jó – jegyzi meg Nagy István, akinek fél katedrája van ennél az iskolánál. Ő hetente két napot van Csinódon.

Miközben a két tanárral beszélgetek, véget ér a szünet. A diákok sorakoznak, az osztályban lábbelit cserélnek, és így ülnek az asztalokhoz. Matematika- és biológiaóra kezdődik.

Az épületben egy kisebb teremben Farkas Lenke óvónő vezeti a tevékenységet. A gyerekek két csoportban rajzolnak, illetve a számokkal ismerkednek. A nagyobbak iskola-előkészítősök. A falon a gyermekek óvodai jelei: labda, fenyő stb. Minden jel mellett temérdek pirospont sorakozik.
Az óvónő is ebben az iskolában végezte az öt–nyolc osztályt. Ő a szomszédos Egerszékről jár Csinódra tanítani, és autóval magával hozza az ottani óvodás gyerekeket is. Egerszéken már megszűnt az óvoda, az óvónő azon kevesek közé tartozik, aki otthon talált munkát.

Nem könnyű a megélhetés ezeken a településeken, hiszen állandó járat hiányában ingázni nem lehet, és amióta a tejet sem viszik el, azóta az állatlétszám is jelentősen visszaesett – mondják a helyiek.

Beszélgetve azt is megtudom, hogy az egerszéki elemi iskolában jövőre már csak három kisdiák marad, így az iskola további léte is kérdésessé válhat. A csinódi iskolához így érthetően nagyon ragaszkodnak a helyiek. Már arra is van elképzelésük, miként lehetne még vonzóbbá tenni. A délutáni foglalkoztatást is szeretnék beindítani. Czikó igazgató megerősítette ezt. Szeretnék, ha a saját erőforrások mellett Böjte Csaba atya segítségével ez megvalósulhatna, így az elemistáknak biztosítani lehetne a délutáni tanulást és az étkezést.

A közösség jövője szempontjából igen fontos az iskola, ezért mindent meg kell tegyünk – mondta az igazgató.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei