Fotó: Veres Nándor
Árvíz sújtotta községi utakat, hidakat hozhatnak rendbe kormánypénzből az érintett csíki települések önkormányzatai. Több településen már a közbeszerzési eljárást is elindították a szükséges munkálatokra.
2016. augusztus 02., 11:532016. augusztus 02., 11:53
Jelentős károkat okozott Hargita megye több településén a nyár elején lehullott nagy mennyiségű csapadék, a hegyoldalakról hirtelen lezúduló, patakmedrekből kitörő víz. A kárfelméréseket követően az infrastrukturális helyreállításokra kisebb-nagyobb pénzösszegekkel irányzott elő a kormány.
Csíkrákos község 57 ezer lej kártérítést kapott, ebből egy községi és egy erdei megrongálódott útszakaszt hoznak rendbe – a helyreállításba ugyanakkor belefoglalták a sáncok kitakarítását is. A munkálatra már elindították a közbeszerzési eljárást – számolt be Császár Attila községvezető. Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere érdeklődésünkre elmondta, számukra 24 ezer lejt irányoztak elő a helyi Kicsi utca mintegy fél kilométernyi hosszának rendbetételére.
Szépvíz önkormányzata 23 ezer lejt fordíthat a Bükklokán megrongálódott híd felújítására, ebből a pénzből szűkösen meg is tudják oldani a javításokat – ismertette Ferencz Tibor polgármester. Kedves Róbert csíkszenttamási polgármester érdeklődésünkre kifejtette, náluk 180 ezer lej áll a rendelkezésre, hogy a Bábaszó-patakon átvezető hidat helyreállítsák, és kijavítsanak 300 méternyi utat. Bíró László polgármester elmondása szerint Csíkmadaras 105 ezer lejt fordíthat az árvízkárok kijavítására, ebből több híd és utca visszaállítását végzik el. Meglátása szerint két héten belül hozzá is foghatnak a munkához.
Ahol a legnagyobb volt a pusztítás
Az egyik legnagyobb összeget Gyimesközéplok önkormányzata számára utalták, ott ugyanis 1,8 millió lejt fordíthatnak az árvízkárok kijavítására – ismertette Gergely Károly polgármester. A kapott összegből többek között Kápolnapatakán a sérült út és négy híd rendbehozatalát, illetve 50 méteres szakaszon a partvédelmi munkálatokat végzik el. Továbbá ebből valósítják meg Nagypatakon egy kilométernyi út és négy híd helyreállítását, Hidegségen egy híd, Barackosban pedig 1,5 km út, valamint egy híd rendbehozatalát. Borospatakon is egy hidat javítanak, illetve elvégzik a partvédelmi munkálatokat, Középlokon szintén egy hidat kell rendbe hozni.
Csíkdánfalván 440 ezer lej áll a rendelkezésre, hogy helyreállítsanak mintegy 5 kilométernyi községi útszakaszt, valamint kitakarítsák a vízelvezető árkokat, és kijavítsák a sérült Olt-hidat – avatott be Bőjte Csongor Ernő polgármester. 896 ezer lej kártérítést kapott Csíkkarcfalva, amelyet a helyi Olt-híd megerősítésére, a Lesőd patakán keresztülvezető kis méretű híd kijavítására, 300 méter községi és 500 méter kövezett mezőgazdasági út rendbehozatalára fordíthatnak. Emellett az utcákban kisebb szakaszokon szükséges javításokat, és egy aszfaltozás előtt álló utcában védő támfal építését is ebből vitelezik ki – foglalta össze Szőcs László alpolgármester.
György József tusnádi községvezető érdeklődésünkre elmondta, számukra az első árvíz okozta károk felmérése után 235 ezer lejt irányoztak elő. Ebből a pénzből 2,2 kilométer községi és 3,2 km használhatatlanná vált erdei utat hozhatnak rendbe. Kiemelte ugyanakkor, hogy egy későbbi árvíz további 4,7 km erdei és 1,8 km községi útban tett kárt, kérdéses, hogy erre kapnak-e kártérítést.
Csíkszentmihályon 35 ezer lejt fordíthatnak a községi utak, a sérült hidak és közintézmények rendbehozatalára – tudtuk meg Izsák-Székely Lóránttól. A községvezető megjegyezte, településükön jelentős károkat okozott a víz, elsősorban viszont a megyei úton vonult le az ár, annak rendbetételére viszont nem nekik utalták a pénzt.
Szentes Csaba, Madéfalva polgármestere érdeklődésünkre elmondta, településük is kapott ugyan kártérítést, de olyan keveset, hogy az csak a tennivalók töredékére elegendő. Emiatt továbbították az átiratot a prefektusi hivatal felé, amelyben kérték a felértékelés újbóli elvégzését. Az árvíz során a Köves utca jelentős hosszán elsodorta a kopóréteget a víz, amelyet vissza kellene állítani. Az iskolánál a vízszint magasabban volt, mint az alapzat, szinte elérte a padlózatot, emiatt feláztak a falak, hasonló helyzet volt a napközinél is, emellett pedig el kellett bontaniuk egy hidat az iskola bejáratánál, hogy ne tegyen nagyobb kárt a víz az épületben. Továbbá hátra van a sáncok kitakarítása, illetve a Vár-patak által elárasztott utca kijavítása, ahol jelenleg alig lehet közlekedni – sorolta Szentes Csaba.
A témával kapcsolatban nem sikerült telefonon elérnünk Kászonaltíz és Csíkszentimre polgármesterét, de a Hargita megyei prefektusi hivatal által június végén készített összesítést szerint Kászon községben 176 melléképület, 20 kút, 150 hektár mezőgazdasági terület, 4 híd volt érintett az áradás által, amely károkat okozott 4,5 km községi úton, 1,5 km megyei és 1,5 km mezei úton. 1,7 km-en az utcákban és 1,5 km csatornahálózatban is. Csíkszentimre esetében pedig 11 pincét és alagsort, 6 km erdei utat, 123 hektár mezőgazdasági területet érintett az áradás.
Ezer lej Csíkszeredának
A csíkszeredai önkormányzat 1000 lejt kapott a kormánytól árvízkárok helyrehozására, gyakorlatilag két híd alatti mederrész kitakarítására – tudtuk meg Füleki Zoltántól, Csíkszereda alpolgármesterétől. Ebből az összegből egy csobotfalvi és egy zsögödi híd alatti medret fogják kitakarítani.
Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.
Az eddiginél nagyobb összeget fordítanak idén a nyári útkarbantartásra Csíkszeredában, a munkálatok közül elsőként a makadámutak javítását kezdik el. A legfontosabb beavatkozásnak a Kossuth Lajos utca újraaszfaltozása ígérkezik.
Április elsejétől új helyen működik a Csíkszeredai Helyi Rendőrség a városháza felújítása miatt. Az ügyfeleket az egykori Zsögödfürdői Vendéglő épületében fogadják. Ahogy arról korábban beszámoltunk, közeleg a csíkszeredai városháza felújítása.
Új életre kelti Arany János Toldi Miklósát a Hargita Székely Néptáncszínház. Az előadás április 6-án, vasárnap lesz a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
Érdekes, hasznos és segítséget jelentő interaktív kiállítás tart nyitva április 17-ig az iskolai zaklatás megelőzése céljából a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. Az általános iskolák ezen a héten még jelentkezhetnek a szabad időpontokra.
Csíkszeredában már néhány éve tart a gyalogátjárók biztonságosabbá alakítása, ami elsősorban a jobb megvilágítást, a villogó jelzések felszerelését jelenti. Ennél többre, például nyomógombos jelzőlámpák felszerelésére is volna igény több helyszínen.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
Gyomorforgató látvány fogadta szombaton a csíkszeredai Tudor lakónegyedben élőket, hiszen valaki egy ottani szeméttárolónál szabadult meg egy bárány tetemétől és belsőségeitől. A maradványokat rövid időn belül begyűjtötte a helyi köztisztasági vállalat.
Ha rövidesen aláírják a finanszírozási szerződést, akkor ki lehet írni a közbeszerzési eljárást a piricskei víz- és szennyvízhálózat kiépítésére. A beruházásra korábban az Anghel Saligny programtól nyert támogatást Csíkcsicsó.
szóljon hozzá!