Kézdimartonoson is elhalad a Borvizek útja

•  Fotó: Bartos Lóránt

Fotó: Bartos Lóránt

Egy hónapja zajlik a munka a Bereckhez tartozó Martonosban: a Borvizek útja program keretén belül villanyt vezetnek a településtől mintegy két és fél kilométerre levő, egykoron híres fürdő felé, második fázisban pedig aszfaltutat öntenek. Hatolykán eddig önerőből építkeztek, most kormánytámogatásra várnak. Vannak azonban teljesen elhanyagolt fürdők is, jóllehet nagy igény mutatkozna irántuk.

Bartos Lóránt

2010. április 20., 19:162010. április 20., 19:16

•  Fotó: Bartos Lóránt Galéria

Fotó: Bartos Lóránt

Édes-kénes, gyógyhatású ásványforrások törnek fel a talajból Martonostól mintegy két kilométernyire. A medencék most is használhatók, a táj csodálatos, csak egyelőre nehéz megközelíteni. Ez hamarosan megváltozik, s így elérhetővé válik a a moldvai tájakon is jól ismert, kiváló gyógyhatású martonosi gyógyfürdő, hiszen mintegy 650 ezer eurót fektetnek be az önkormányzati tulajdonba. Dimény Zoltán polgármester érdeklődésüfnkre elmondta: az önrész tekintélyes összegre rúg, hiszen a berecki tanács mintegy 33 százalékos önrésszel kell hozzájáruljon a munkálathoz.

 

•  Fotó: Bartos Lóránt Galéria

Fotó: Bartos Lóránt

Ez hosszú távon megtérülhet, hiszen a községi elöljáró a turizmus fellendítése érdekében azt is fontolgatja, hogy a fürdő körüli, szintén önkormányzati tulajdonban levő területet közművesítik, felparcellázzák és értékesítik. Ez azonban a jövő zenéje, hiszen most még a villanyvezetéssel foglalkoznak, s ha azt befejezik, akkor aszfalt is kerül a jelenlegi erdei útra. A fürdő körül rendkívül érdekes módon vannak a kis házikók (bungallók) építve: a szó szoros értelmében levegőben vannak, ugyanis fenyőfákra vannak erősítve. Ezt az építészeti érdekességet meg akarják tartani, ha sor kerül a fürdő épületének a felújítására. Erről még konkrét elképzelés nincs, de valószínű, hogy önerőből fogják rehabilitálni. Dimény Zoltán úgy tudja (a pályázat lebonyolításával a megyei tanács foglalkozik), hogy idén a villanyvezetést befejezik, s az is elképzelhető, hogy a majdani aszfaltút alapozását is el tudják végezni.

•  Fotó: Bartos Lóránt Galéria

Fotó: Bartos Lóránt

A martonosi fürdő a mozgásszervi (reumás) bántalmakban szenvedőknek nyújthat enyhülést, ivókúrában pedig a savtúlltengés ellen használják sikerrel. Kovászna megyéből Martonoson kívül a Borvíiek útjában résztvevő települések mind sepsiszékiek vagy erdővidékiek.

Egy jelentős munkálat zajlik azonban Hatolykán, ahol a polgármesteri hivatal önerőből látott hozzá a híres fürdő felújításához. Eddig összesen mintegy nyolcmilliárd régi lejt fektettek be az épületbe, ami most úgymond pirosban áll. A régi fürdő 1969-ben épült, de azt teljesen el kellett bontani (lásd galériánkat) s egy teljesen új, mofettát és kezelőbázist magába foglaló impozáns ingatlant építettek helyette. Ami, ha kész lesz, áldást jelent a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedő személyek számára. Tamás Sándor megyei tanácselnök megerősítette: központi pénzalapból mintegy 1,4 millió lejhez juthat a Szentkatolnához tartozó létesítmény, ami már elégséges lenne a fürdő új épületének a befejezéséhez. Hatolyka amúgy \"annyira gazdag ásványvíz forrásokban, hogy a faluban, sőt határain is bajosan lehet édesvizet találni\" – írta Orbán Balázs a Székelyföld leírásában.

Kézdivásárhely környékén számos borvízforrás, s mi több, mofetta is található, azonban jó részük kihasználatlan vagy elhanyagolt. A céhes várostól alig egy kilométernyire található Fortyogófürdő, ami 2005-től be van zárva. Mofettázásra és fürdővizes gyógykezelésre volt berendezve, s egy több mint százágyas hotelkomplexum is tartozott hozzá. Az önkormányzat tulajdonába tartozó létesítménnyel kapcsolatosan azonban több per is zajlik, így legközelebbről a hatolykai fürdőt vehetik majd igénybe a gyógyfürdős kúrára szorulók.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei