Az infrastrukturális fejlesztések mellett munkahelyeket is teremtene a fiataloknak Farkas Mózes bögözi polgármester, ezért egy ipari zóna létesítését tervezi. Első megválasztása óta szeretné, hogy elkészüljön a décsfalvi templom, most már a munkálatok végéhez közelednek.
2016. július 28., 12:242016. július 28., 12:24
– Mi jelenti a legnagyobb kihívást munkájában?
– Nap mint nap kihívásokkal szembesül egy polgármester, hiszen állandóan megjelennek új problémák. Ezek mellett természetesen folytatni, ellenőrizni kell az elkezdett projekteket, illetve újabb terveken kell gondolkodni. Fontos, hogy a lakók érezzék, értük dolgozunk, munkánknak pedig kézzelfogható eredménye van.
– Melyek azok a problémák, amelyekkel mostanáig nem tudott megbirkózni?
– Folyamatosan abban járunk, hogy a fiatalok munkát kapjanak a községben, valamint az is fontos, hogy itthon tanuljanak. Utóbbi egyébként előnyökkel is jár, hiszen kevés diák jut egy tanárra, viszont így nagyobb figyelmet kaphatnak a gyerekek. Ezek mellett nagyon szeretném azt, hogy Décsfalván befejeződjön a templom építése. Amikor 2013-ban elkezdtük a munkát, azt reméltem, hogy mostanra már díszelegni fog a templom a faluban, de sajnos nem kaptunk elegendő anyagi támogatást. Nagy hiányosság, hogy hatszáz éve nincs temploma a falunak – ami Romániában is egyedülálló –, reméljük, hamarosan megoldódik a probléma. Ezenkívül fontos tisztázni a földek birtokleveleit, ehhez azonban a lakosság hozzáállása is szükséges.
– Az agyagfalvi múzeum építése meglehetősen régóta tart. Mikor készül el?
– Folyamatban van a falak építése, reméljük, hogy idén tető kerül az épületre. Tudni kell, hogy többször próbáltunk kalákát szervezni, ám ezek nem sikerültek jól, hiszen az emberek többsége dolgozik, így nehezen tudnak eljönni segíteni. Sajnos a téglajegyek árulása sem hozta meg a várt eredményt.
– Mire a legbüszkébb munkájával kapcsolatban?
– Büszke vagyok arra, hogy sikerült a község összes iskolájában, kultúrotthonában felújításokat végezni, hiszen ezekbe jár a legtöbb ember. Noha kevés gyerek van, reménykedem abban, hogy idővel megnő a születési arány, akkor pedig megfelelő tanintézeteket tudunk biztosítani számukra. Az oktatás az alapja mindennek.
Életrajzi adatok
Farkas Mózes 1963. június 24-én született Agyagfalván. Tanulmányait a jelenlegi Bányai János Műszaki Szakközépiskola fémforgácsoló szakán végezte, majd érettségi után vállalkozóként állt munkába. 2008-ban választották a bögözi önkormányzati képviselő-testület tagjává, négy év múlva pedig polgármester lett. A kétgyerekes családapa kézilabda-rajongó, ha teheti, minden udvarhelyi meccsen részt vesz.
– Milyen tervei vannak a következő négy évre?
– Szeretném, ha Bögözben megépülne a napközi, ezért a kormánynál, illetve az Európai Uniónál fogunk pályázni az anyagiakért. Sportcsarnokot létesítenénk Agyagfalván, hogy a lakosoknak ne kelljen Udvarhelyre utazniuk kikapcsolódni. Bögözben egy ipari zónát szeretnék kialakítani, már három cég jelezte, hogy munkapontot hozna ott létre. Egyeztetni fogok a területtulajdonosokkal, hogy adják el földjeiket a vállalkozóknak. A cégek itteni munkásokat alkalmaznának, így helyben biztosítanák számukra a megélhetést, nem kellene máshova ingázniuk vagy külföldre menniük dolgozni. Területeink beerdősítése is egy nagyobb projekt, amelybe bevonnám a községben élő gyerekeket, fiatalokat, hogy évek múlva büszkén nézhessék munkájuk gyümölcsét. A bokrosodó legelők megtakarítása elengedhetetlen, belépnénk egy programba, amelyben ez megvalósítható.
Minél hamarabb neki szeretnénk fogni a szennyvízhálózat kialakításának, már csak némi papírmunka van hátra a kezdésig. Décsfalván derítőállomást fogunk építeni, ezenkívül Bögözben és Agyagfalván fektetjük le a csöveket – egyelőre ennyi pénzt sikerült szerezni –, majd mihamarabb folytatnánk a munkát a többi településen. Ezután leaszfaltoznánk minden utcát a falvakban. A hivatal összeállított egy pályázatot is a mezei és községi utak leaszfaltozására vonatkozóan.
Halastavat szeretnénk létesíteni Székelymagyaroson, a Nagy-Küküllő mellett, amely az idegenforgalmat lendíthetné fel, így akár szálláshelyek is épülhetnének. Agyagfalva környékén az Akasztófa-domb a talajerózió miatt lassan csúszik a település irányába, ami már az utak megrongálódásából, a házak repedezéséből is látszik. Erre mielőbb megoldást kell találni.
szóljon hozzá!