Fotó: Sándor Csilla
Huszadik alkalommal szervezték meg a Gyimesi Tánctábort Gyimesközéplokon. A résztvevők felcsíki és gyimesi táncokat tanulnak, hangszeroktatáson, előadásokon és kirándulásokon vesznek részt. Ismerkednek a helyi kultúrával is.
2016. július 26., 17:542016. július 26., 17:54
2016. július 26., 17:552016. július 26., 17:55
Az első Gyimesi Tánctábort 1992-ben tartották, majd a nyolcéves sorozat után három év szünet következett, ezt követően a régi szervezők újra belevágtak, és ismét életre keltették a néptánctábort, amely idén 20. születésnapját ünnepli. A rendezvény szervezői a Tiszta Forrás Alapítvány, a Csángó Ifjak Középloki Közössége és a gyimesközéploki önkormányzat. Gellérd Adéllal, a tábor egyik szervezőjével beszélgettünk.
A július 24. és 31. között megrendezett tánctáborba eddig 248 résztvevő jelentkezett be, de ez a szám nőhet, hiszen még nem érkezett meg mindenki, aki előzetesen regisztrált. Minőségi kikapcsolódásukról az a 70 táncoktató, zenész, hangosító, kézműves és előadó gondoskodik, akik szintén a táborban tartózkodnak. A résztvevők zöme, 155 személy Magyarországról érkezett, mások az Amerikai Egyesült Államokból, Angliából, Ukrajnából, Tunéziából, Spanyolországból, Csehországból, Ausztriából, Franciaországból és Erdély különböző pontjairól utaztak a Gyimesekbe.
A legfiatalabb táborozó kétéves, míg a legidősebb 68. A gyimesiek már 12 éve ingyenesen vehetnek részt a táborban, a szervezők célja a népi kismesterségek és a néptáncok elsajátításának biztosítása és a hagyományok megőrzése.
Gellérd Adél elmondta, négyféle táncoktatás zajlik a táborban négy különböző helyszínen. A központi kultúrházban haladó gyimesi és felcsíki táncokat tanulnak, a fatelepi teremben a kezdő gyimesi, a Csillag Panziónál álló sátorban pedig a kezdő felcsíki táncokat sajátíthatják el. A megállói kultúrházban délelőttönként a gyermekek tánctanításával foglalkoznak, a helyi fiatalokat a hidegségi iskolabusz szállítja a helyszínre.
A hangszeroktatás öt kategóriában zajlik a tábor különböző pontjain, kezdő és haladó hegedű-, gardon-, furulya- és kobozoktatás is szerepel a programban. Emellett napközben kézműves foglalkozások is vannak.
A programot színesítik a délutáni előadások, hétfőn Bernád Ilona a csecsemő neveléséről, gyógyításáról beszélt, kedden Géczy Gábor A vidék jövője, a jövő vidéke címmel tartott bemutatót, csütörtökön Antal Tibor népdalénekes a Gyimesi népdalkincs címmel tart előadást, pénteken pedig Lévai Péter beszél magáról a táncról. Az előadások nyitottak és ingyenesek bárki számára, helyszínük a Csillag Panzió konferenciaterme.
„A vendégekkel igyekszünk megismertetni a helyi jellegzetességeket, az étkezésnél például házi kenyeret, házi sajtot, szalonnát, egyszóval helyi termékeket kínálunk” – emelte ki Gellérd Adél. Az esti táncházat minden nap egy serketánc (gyermektánc) előzi meg, a szervező elmondása szerint ez a tábor egyik fénypontja, hiszen a faluból is nagyon sok gyerek vesz részt rajta.
Az eddiginél nagyobb összeget fordítanak idén a nyári útkarbantartásra Csíkszeredában, a munkálatok közül elsőként a makadámutak javítását kezdik el. A legfontosabb beavatkozásnak a Kossuth Lajos utca újraaszfaltozása ígérkezik.
Április elsejétől új helyen működik a Csíkszeredai Helyi Rendőrség a városháza felújítása miatt. Az ügyfeleket az egykori Zsögödfürdői Vendéglő épületében fogadják. Ahogy arról korábban beszámoltunk, közeleg a csíkszeredai városháza felújítása.
Új életre kelti Arany János Toldi Miklósát a Hargita Székely Néptáncszínház. Az előadás április 6-án, vasárnap lesz a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
Érdekes, hasznos és segítséget jelentő interaktív kiállítás tart nyitva április 17-ig az iskolai zaklatás megelőzése céljából a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. Az általános iskolák ezen a héten még jelentkezhetnek a szabad időpontokra.
Csíkszeredában már néhány éve tart a gyalogátjárók biztonságosabbá alakítása, ami elsősorban a jobb megvilágítást, a villogó jelzések felszerelését jelenti. Ennél többre, például nyomógombos jelzőlámpák felszerelésére is volna igény több helyszínen.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
Gyomorforgató látvány fogadta szombaton a csíkszeredai Tudor lakónegyedben élőket, hiszen valaki egy ottani szeméttárolónál szabadult meg egy bárány tetemétől és belsőségeitől. A maradványokat rövid időn belül begyűjtötte a helyi köztisztasági vállalat.
Ha rövidesen aláírják a finanszírozási szerződést, akkor ki lehet írni a közbeszerzési eljárást a piricskei víz- és szennyvízhálózat kiépítésére. A beruházásra korábban az Anghel Saligny programtól nyert támogatást Csíkcsicsó.
Megkezdte tevékenységét a Potápi Árpád János Alapítvány a Magyar Nemzetért március 28-án, a néhai államtitkár születésnapján – olvasható a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárságának közleményében.
szóljon hozzá!