A székelyudvarhelyi Mózes István szerint tarthatatlan az a gazdasági „lufi”, az a városi, nyugatias létmód, amelyben élünk, ezért ő már fél lábbal el is menekült vidékre.
2010. február 10., 18:522010. február 10., 18:52
2010. február 10., 19:062010. február 10., 19:06
Nemrég a Székelyudvarhely melletti Kénos településen jártunk, ahol Mózes István, egy székelyudvarhelyi étterem és panzió tulajdonosa vidéki birtokán azt mesélte el stábunknak, hogy menekül a városból, menekül mindattól, ami valamiféle gazdasági, pénzügyi kötöttséget jelent, hisz a válság alatt is a kormány, a „szakemberek” bebizonyították, tehetetlenek, nincsenek a válságból kisegítő ötleteik, elképzeléseik.
Különben is, Mózes szerint hamarosan véget ér az a világ, amikor multinacionális üzlethálózatok által kínált műanyag étkeket eszünk, illetve a bankkártyánkon mindig terem pénz, mert arról a bank örökké gondoskodik. Szerinte mindez, amellett, hogy nem egészséges, nem egy fenntartható állapot, ezért, mint félig komolyan, félig viccesen megjegyezte, robbanni fog minden. Mindez nem utópia, hisz – mint mesélte – a régi korok székelyének sem kellett egyéb, csak egy tehén, néhány szárnyas, és egy kis föld a ház mellett, amelyen mindent megtermelhetett. És ha ezeket a földi javakat ügyesen beosztotta, egész évben volt mit ennie.
Mózes úgy látja, a nyugati országok már elvesztek, nálunk viszont még van remény, hiszen még vannak kincseink, vannak értékeink: van földünk, és fiatalok is akadnak, akik dolgozni szeretnének, nem úgy, mint nyugaton. Mózes néhány év alatt a kénosi családi birtokot bővítette több hektárosra. Tart ott nyulat, tehenet, lovakat, kecskét, juhot, libát és egyéb állatokat, illetve minden étket, amit csak lehetséges, maga állít elő, a dzsemektől, a véres-májason keresztül a túróig.
A témáról bővebben a február 11-ei, csütörtöki Udvarhelyi Híradóban.
Tekintse meg képgalériánkat!
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
szóljon hozzá!