Érthetetlenül magas az új híd Újtusnádon

Igen furcsán néz ki a patakszabályozás keretében Újtusnádon megépült egyik új híd. Az építmény olyan magasra került, mint a szomszédok kapujának teteje, ráadásul a korábbihoz képest más szögben helyezkedik el, egy olyan éles és szűk kanyart hozva létre, amely igencsak bonyolulttá teszi a közlekedést.

Kovács Attila

2011. november 20., 11:172011. november 20., 11:17

2011. november 20., 13:482011. november 20., 13:48

A valószerűtlenül magas híd és az alacsony szomszédság

„Egy egyszerű falusi ember négy osztállyal ilyent nem csinál” – ez a véleménye Ravasz Gábornak, aki a felüljáró formájú építménytől nem messze lakik. Pedig nem felüljáró, és mérnökök tervezték, csak sehogy sem illik az adott körülmények közé. Újtusnád főutcáján, a település felső vége felé jártunk, ahol a Mitács-patak átszeli az utat, a Virics-hídnál.

Az út itt kanyarodik, a korábbi híd pedig egy jóval enyhébb szögben helyezkedett el. Az emberek azt mondják, most meglett volna a lehetőség, hogy még jobban levágják a kanyart, de ennek ellenkezője történt: most olyan, mintha a híd az út mellett volna, a magasra épült támfal fölött, és mintha rávezetné a forgalmat a szemközti házakra. Máthé Lajosék kapujának teteje éppen csak eléri a híd magasságát, szinte be lehetne ugrani az udvarba. A tulajdonos attól is tart, hogy mi lesz, ha egy nagyobb teherjármű nem tudja megfelelően bevenni az igen éles, szűk kanyart a meredek lejtőn, esetleg megcsúszik majd a havon, jégen. „Falat kell építsek ide kerítés helyett?” – tette fel a kérdést.


A gazdák amiatt is elégedetlenek a patakszabályozás során épült támfallal, hogy szerintük nincs biztosítva megfelelően a belvíz elfolyása az udvarokról. Ravasz Gábor udvara a patak felé lejt, ahol támfal zárja el a víz elfolyását. „Nem tettek az építéskor kivezető csöveket, pedig fel is ajánlottam, hogy megveszem. Helyette deszkából raktak kivezető nyílást, de azt a fal összenyomta. A nyáron volt egy nagy zivatar, az udvar feltelt vízzel, a bárányokat térdig érő vízből kellett kiszedni, a tűzifarakás alja is teljesen elázott. Nem tudom, mi történik itt, ha nagy eső, vagy hó lesz” – magyarázta. Négy szomszéd írta alá azt a panaszlevelet, amelyet a vízügyhöz és a polgármesteri hivatalba is eljuttattak, ebben azt kérik, változtassanak a lehetetlen helyzeten. „Sem a tervező, sem az építő nem idevalósi, ők elmennek, mi ezzel maradunk” – mondták a panaszosok.

„Erősen kínos dolog”

Ravasz József, Tusnád község alpolgármestere jellemezte így a helyzetet, miután a panaszosok beadványának kézhezvétele után pénteken a helyszínen járt. A patakszabályozás és a hídépítés a Râmnicu Vâlcea-i központú Olt Vízügyi Igazgatóság beruházásaként zajlik immár több mint négy éve a faluban – az alpolgármester beszélgetésünk során többször kiemelte, ők eléggé tehetetlenek. Az ügy egyébként már három hónapja ismert előttük, azóta mennek a levelek a vízügyhoz, prefektusi hivatalhoz vagy éppen a sürgősségi esetek felügyelőségéhez – tudtuk meg.

Éles kanyar meredek lejtővel, a házakhoz közel

A híd még magasabbra volt tervezve, és a tervező azért sem akart módosítani rajta, mert a szabványok szerint erős esőzések után a lefutó vízmennyiség nem férne el a mederben. Végül 70 centiméterrel lett alacsonyabb, de így is elérte a mostani magasságot. „A híd jelenlegi állapotában jó a falu többi lakóinak, de rossz a közeli szomszédoknak” – mondta Ravasz. Az alpolgármester szerint korábban az is felmerült, hogy a jelenleg használatban levő ideiglenes híd helyére épüljön az új, de előbbi magánterületen van, és a tulajdonos csak az ideiglenes átkelő létrehozásába egyezett bele, abba nem, hogy megvásárolják tőle a területet.

Útban van a villanyoszlop

Egy másik probléma, hogy az új híd nemcsak a szemközti házakhoz van közel, hanem az előttük álló villanyoszlophoz is, amelyet el kell költöztetni ahhoz, hogy a forgalmat ne akadályozza. A mostani állapotban, ha egy jól megrakott teherautó áthajtana a hídon, jó eséllyel elszakítaná a villanyvezetékeket is. Az alpolgármester elmondta, a költöztetés szükségességét jelezték is az áramszolgáltatónak, és azt a választ kapták, hogy ennek költségét, mintegy 7000 lejt az építőnek kell kifizetnie.

Miklós Géza: Nem maradhat így

Az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatója, Miklós Géza mérnök szerint igazuk van a panaszosoknak, és ezt az áldatlan állapotot orvosolni kell. „Jeleztük a tervezőnek, hogy milyen hiba van, és ezt meg kell oldani. Nem a szakmai tudást vitatjuk, a paraméterek betartását, csak azt várjuk el, hogy az emberek problémáját oldják meg. Jogos a panasz, ezt én sem tudnám így elfogadni a helyükben.” Az igazgató szerint meg kell találni azt a megoldást, amely mindenkinek megfelel, és azt alkalmazni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei