Fotó: Veres Nándor
Csíkszéken tizenhárom településen indítottak idén napközis csoportokat. A vidéki napközikre nincs panasz, az illetékesek szerint a körülmények megfelelőek, a meghirdetett helyek pedig a legtöbb helyen beteltek.
2016. szeptember 15., 10:292016. szeptember 15., 10:29
Márton Adél, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség iskola előtti oktatással foglalkozó tanfelügyelője érdeklődésünkre elmondta, az évek során sokat fejlődött a községi napközik működése.
„A legnagyobb előrelépés, hogy egyre több szülő igényel ilyen szolgáltatást, nagyjából be is teltek a meghirdetett helyek. Idén Csíkcsicsóban, Csíkkarcfalván, Csíkdánfalván, Szépvízen, Csíkmadarason, Csíkszentmihályon, Balánbányán, Madéfalván, Csíkszentkirályon, Csíkszentdomokoson, Csíkszentsimonban, Csíkszentimrén és Csíkszenttamáson indítottak napközis csoportokat. Ezeken kívül Csíkszéken csak Tusnádról érkezett arra vonatkozó kérés a szülők részéről, hogy szükség lenne napközis csoportra, azonban idén még nem indult el, ugyanis át szeretnék szervezni, napközinek megfelelő csoporttermeket szeretnének berendezni, egyszóval el kell még végezni azokat a munkálatokat, melyeket az egészségügyi engedélyek elnyerése megkövetel” – ismertette a tanfelügyelő.
Idén három csoport helyett csupán kettőt indítanak a már tizedik éve működő csíkszentkirályi napköziben. A helyi Vitos Mózes Általános Iskola igazgatója, Szabó-Mező László elmondása szerint azonban ez nem rajtuk múlott, a problémát az egyre csökkenő gyereklétszám okozza. A helyek mind beteltek, a két csoportban összesen 51 gyermek van.
„Még Csíkszeredából is sokan ide íratták a gyereküket, mert ott nem volt hely. Ha igény lenne rá, még tudnánk fogadni, mivel szép nagy termeink vannak” – jelentette ki az igazgató. Hozzátette, idén felújításokat is végeztek: meszeltek, új bútorzatot készíttettek.
A madéfalvi Zöld Péter Általános Iskola igazgatója, Máté Sándor megkeresésünkre elmondta, évről évre nő a gyereklétszám a helyi napköziben. Idén két csoportot indítanak összesen 49 gyerekkel, elmondása szerint nagy igény van a napközire. „Ha akad még olyan, aki be szeretné íratni a gyerekét, nyugodtan hozhatja, én nem zárkózom el ez elől. A polgármesteri hivatal jóvoltából felújításokat is végeztünk: minden tiszta új, új bútorokat is kaptunk” – tájékoztatott az igazgató.
A csíkszentimrei napközi egy 2011-ben átadott épületben működik. A helyi Arany János Általános Iskola igazgatója, Ferencz Károly szerint ezért idén csak kisebb felújításokat kellett végezniük. „Meszeltünk, de egyéb javításokat nem kellett eszközölni. Minden csoportnak külön mellékhelyisége van, az étkezést pedig a csíkszentkirályi konyha segítségével oldjuk meg. Egy napközis csoportunk van, a 25 helyre 24-en jelentkeztek, szóval majdnem telt ház van. Nagyon jók a körülmények” – emelte ki Ferencz.
A szépvízi Nyírő József Általános Iskola igazgatónője, Kenéz Szilárda érdeklődésünkre elmondta, továbbra is igény van a napközire, idén minden hely betelt. „Huszonhét ágyunk van, és 27 jelentkezőnk, úgyhogy teljes a létszám. Nem tudunk több jelentkezőről, de ha lenne még gyerek, plusz ágyakkal tudnánk helyet biztosítani neki. A helyi közbirtokosság támogatásának köszönhetően sikerül minden évben elindítani a csoportot, ugyanis ők állják az étkeztetés költségének egy részét” – fejtette ki az igazgatónő.
A csíkrákosi Cserei Mihály Általános Iskola igazgatónője, Pálosi Veronika érdeklődésünkre elmondta, nagy igény van náluk a napközire, a göröcsfalvi óvoda megszűnése is ezt támasztja alá. „Egy napközis csoportunk indul, 19 gyerekkel. Azért tartottuk fontosnak a csoport elindítását, mert ha mi nem nyitunk napközit, akkor elviszik más falvakba a gyerekeket, s ez számunkra akár osztályveszteséget is jelenthet. Göröcsfalván megszűnt az óvoda a gyereklétszám miatt, az ottani gyerekeket idén először ide hozzák Rákosra. A gyerekek fele napközis csoportba jár, így mindenképp igény van rá. Az épületet 2008-ban adtuk át, a pince úgy volt kialakítva, hogy napközi működhessen, külön terem van az alváshoz, a körülmények tehát adottak” – emelte ki az igazgatónő.
Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.
Hagyományteremtő szándékkal szervezik meg az első szabadtéri Székelyföldi Roma Napot Csíkszeredában április 5-én, szombaton. Lesz főzőverseny, koncert, tánc és mulatság, ahová nem csak romákat várnak.
Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.
Az eddiginél nagyobb összeget fordítanak idén a nyári útkarbantartásra Csíkszeredában, a munkálatok közül elsőként a makadámutak javítását kezdik el. A legfontosabb beavatkozásnak a Kossuth Lajos utca újraaszfaltozása ígérkezik.
Április elsejétől új helyen működik a Csíkszeredai Helyi Rendőrség a városháza felújítása miatt. Az ügyfeleket az egykori Zsögödfürdői Vendéglő épületében fogadják. Ahogy arról korábban beszámoltunk, közeleg a csíkszeredai városháza felújítása.
Új életre kelti Arany János Toldi Miklósát a Hargita Székely Néptáncszínház. Az előadás április 6-án, vasárnap lesz a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
Érdekes, hasznos és segítséget jelentő interaktív kiállítás tart nyitva április 17-ig az iskolai zaklatás megelőzése céljából a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. Az általános iskolák ezen a héten még jelentkezhetnek a szabad időpontokra.
Csíkszeredában már néhány éve tart a gyalogátjárók biztonságosabbá alakítása, ami elsősorban a jobb megvilágítást, a villogó jelzések felszerelését jelenti. Ennél többre, például nyomógombos jelzőlámpák felszerelésére is volna igény több helyszínen.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
szóljon hozzá!